Ravnanje z gozdovi v naši državi je v zadnjem obdobju pogosto pod drobnogledom javnosti. Pred dnevi je na nas skrb vzbujajoče pismo naslovila bralka iz Ljubljane, ogorčena nad posegom v gozdu na Dovjem v bližini posestva njenih staršev. V njem je opozorila, da so v gozdu naredili vlako, na mestu katere so do golega posekali vse drevje, staro in mlado. »Tudi v tla kopljejo, ruvajo skale in uničujejo gozdno območje, ki se desetletja ne bo obnovilo. V samem gozdu je predvidena sečnja velikega števila dreves, mlada drevesa pa niso dovolj razvita, da jih ne bi divjad, ki je na tem območju številna, pojedla. S tem bo uničena tudi nadaljnja rast mladih dreves,« je med drugim opozorila zaskrbljena bralka. Prepričana, da gre za neprimerno gospodarjenje z gozdom, ki se mu povzroča katastrofalna škoda, je zadevo prijavila tudi na gozdarsko inšpekcijo, vendar ta po ogledu terena po besedah prijaviteljice kršitev ni zaznala.
Iz družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG), upraviteljici omenjenega državnega gozda, ki leži v Triglavskem narodnem parku, so nam zagotovili, da se dela izvajajo v skladu z letnim načrtom upravljanja in na podlagi izdanih odločb Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), ki v naši državi opravlja javno gozdarsko službo. Predvidoma prihodnji teden bodo opravili redno sečnjo, za izvedbo katere so morali dopolniti gozdno infrastrukturo, zato so pridobili odločbo za posek drevja na trasi vlak in elaborat za zgraditev vlak. »Zaradi gradnje pripravljene vlake je ZGS odobril posek 14 dreves iglavcev in 31 dreves listavcev v skupni izmeri 24,6 kvadratnega metra. ZGS je izdal tudi odločbo o odobritvi redne sečnje, s katero je ZGS odobril posek skupno 138,6 kvadratnega metra izbranega in označenega drevja (102 drevesi). Razlog za sečnjo, ki je skladna z gozdnogospodarskim načrtom in gozdnogojitvenim načrtom, je po eni strani izbiralno redčenje dreves smreke in bukve, po drugi pa tudi posek oslabelih dreves jelke in smreke,« so pojasnili v SiDG in bojazen bralke označili za nepotrebno. »Nikakor ne drži, da se pri gradnji gozdne vlake izvaja golosek, kot trdi prijaviteljica. Drevje je bilo treba odstraniti zato, da se bo lahko zgradila gozdna prometnica, ki bo umeščena v prostor v skladu z izdelanim elaboratom ZGS. Tudi bojazen o tem, da naj bi divjad zdaj še bolj objedala gozdno drevje, je neosnovana,« so še zatrdili v SiDG in poudarili, da so gozdovi, s katerimi se gospodari skladno s sodobno gozdarsko doktrino, odpornejši proti naravnim ujmam in gradaciji podlubnikov ter podnebnim spremembam.
Skladno z veljavnim gozdnogospodarskim načrtom
Na območni enoti (OE) Bled ZGS s prijavo bralke pred dnevi niso bili seznanjeni. »Izvaja se redna sečnja skladno z gozdnogospodarskim načrtom. V desetletju 2018–2027 je v državnih gozdovih v tem odseku predviden etat 195 kvadratnih metrov. Za izvedbo sečnje je bilo treba predhodno pripraviti gozdno vlako v dolžini 260 metrov, pri tem so seveda tudi kopali v tla in ruvali skale, vendar je to popolnoma običajen postopek, ki ne bo pustil trajne škode v gozdu,« je pojasnil vodja OE Bled Andrej Avsenek. Povedal je, da bodo v prihodnjih dneh oziroma po opravljeni sečnji izvedli gozdni red, na vlaki bodo uredili odvodnjavanje, les pa bodo odpeljali. »Gospodarjenje z gozdom je skladno z veljavnim gozdnogospodarskim načrtom, strokovno utemeljeno in ne povzroča nobene katastrofalne škode, zato so skrbi bralke odveč. Takšen način gospodarjenja je trajen in sonaraven ter omogoča postopno in naravno pomlajevanje gozdov, « je še zatrdil Avsenek.
V javnem zavodu Triglavski narodni park (JZ TNP) so zatrdili, da so s sečnjo na območju na Dovjem seznanjeni, in poudarili, da JZ TNP ni neposredni upravljalec gozdov v Triglavskem narodnem parku ter da je presoja o primernosti posega v pristojnosti Zavoda za gozdove Slovenije in gozdarske inšpekcije. Pojasnili so, da se gospodarjenje z gozdovi načrtuje samo na 3. in 2. varstvenem območju Triglavskega narodnega parka (TNP), medtem ko v gozdovih na 1. varstvenem območju TNP gospodarjenje ni dovoljeno, izjemoma so dopustni nujni ukrepi v obliki sanacij. V zavodu so dodali tudi to, da njihova naravovarstvena nadzorna služba doslej za omenjeno območje ni bila seznanjena z morebitnimi neskladji z gozdnogospodarskimi načrti, v nasprotnem primeru bi o tem opozorili pristojnega revirnega gozdarja, so zagotovili.