Po več kot dveh desetletjih je Mestna občina Ljubljana ponovno razpisala kadrovske štipendije. V naslednjem šolskem oziroma študijskem letu namerava občina štipendirati 26 dijakov oziroma študentov. Največ kadrovskih štipendij je namenjenih javnemu zavodu Zdravstveni dom Ljubljana, in sicer bi občina štipendirala osem študentov enovitega magistrskega študija medicine, ki se bodo specializirali za družinsko medicino, dva študenta enovitega magistrskega študija, ki se bosta specializirala za pediatrijo, in enega študenta dodiplomskega študija zdravstvene nege. Da bo velik del kadrovskih štipendij namenjen ravno študentom, ki bi se po zaključku študija zaposlili v Zdravstvenem domu Ljubljana, je bilo pričakovano zaradi že dlje časa trajajoče kadrovske stiske javnega zavoda predvsem na področju družinske medicine.

Občina je razpisala tudi pet štipendij za študente na enovitem magistrskem študiju farmacije. Takšen kader nujno potrebujejo v javnem zavodu Lekarna Ljubljana, kjer prav tako že nekaj časa s težavo iščejo primeren kader. Februarja letos so nam v Lekarni Ljubljana povedali, da nove sodelavce iščejo na različne načine. Prosta delovna mesta objavljajo tako na svoji spletni strani kot na spletnih straneh zavoda za zaposlovanje in na portalu Moje delo. Poleg tega prosta delovna mesta oglašujejo na facebook straneh študentskih organizacij in med študenti oziroma praktikanti na obvezni praksi. Podobno kot Zdravstveni dom Ljubljana se je tudi Lekarna Ljubljana v preteklosti s ciljem najti nove sodelavce odpravila na tuje trge.

Študentom medicine 450 evrov na mesec

Poleg zgoraj navedenih bo občina letos podelila tudi tri kadrovske štipendije za podiplomski študijski program specialne in rehabilitacijske pedagogike za potrebe Centra za usposabljanje, vzgojo in izobraževanje Janeza Levca Ljubljana, dve za podiplomski študij logopedije in surdopedagogike za potrebe Centra Janeza Levca in Vrtca Galjevica. Eno štipendijo so namenili za študenta podiplomskega študija psihologije, psihosocialnega svetovanja ali za magistrski študij psihoterapevtske znanosti oziroma zakonskega in družinskega študija za potrebe javnega zavoda Mladi zmaji. Za zavod Šport Ljubljana bi občina štipendirala dijaka programa elektrotehnik ali strojni tehnik. Tri štipendije pa bo občina podelila za potrebe lastne mestne uprave. Iščejo študente enovitega magistrskega študija arhitekture ali podiplomske študente gradbeništva, urbanizma oziroma prostorskega načrtovanja.

Dijaki morajo svoje prijave z vsemi potrebnimi dokazili oddati najpozneje do 15. septembra, študenti pa do 13. oktobra letos. Natančni pogoji za pridobitev kadrovske štipendije in merila za izbor so objavljeni na spletni strani občine pod zavihkom Razpisi, razgrnitve in javne objave. V nasprotju s štipendijami za nadarjene se za kadrovske štipendije lahko potegujejo tudi dijaki in študenti, ki nimajo stalnega bivališča v občini Ljubljana. Velja poudariti, da morajo kandidati ob oddaji prijave na ustreznem javnem zavodu pridobiti izjavo o interesu javnega zavoda za opravljanje enomesečne delovne prakse. To bodo opravljali vsako leto, ko bodo prejemali štipendijo. Študentom enovitih magistrskih programov medicine bo občina izplačala kar 450 evrov štipendije na mesec, preostalim študentom bo pripadalo 250 evrov štipendije, dijakom pa bo občina plača 180 evrov na mesec. Po zaključku šolanja bodo morali štipendisti v izbrani ustanovi oddelati toliko let, kolikor je trajalo štipendijsko razmerje.

Tudi Energetika Ljubljana bo podelila kadrovske štipendije

Letos je tudi javno podjetje Energetika Ljubljana razpisalo 12 kadrovskih štipendij za srednje poklicno in srednje strokovno izobraževanje elektro in strojnih smeri. Iščejo namreč bodoči kader za opravljanje nalog vzdrževanja, upravljanja in nadzorovanja proizvodnih naprav ter vročevodnih in plinovodnih distribucijskih omrežij. Poleg same štipendije Energetika štipendistom obljublja možnost opravljanja obvezne delovne prakse v vsakem študijskem letu, možnost opravljanja počitniškega dela in strokovno mentorstvo.

»Kadrovske štipendije so namenjene pridobivanju kadra ustreznih tehničnih smeri za delo v proizvodno-distribucijski energetski družbi. Povprečna starost zaposlenih v Energetiki Ljubljana je okoli 49 let. Fluktuacije v pomenu odhodov zaradi menjave službe in podobnega nimamo, se pa soočamo z upokojevanjem kadra in s potrebo pomlajevanja kadra, še posebno na tehničnem področju,« so v družbi pojasnili odločitev za razpis štipendij. »Višina štipendije bo vezana na izhodiščno osnovno bruto plačo za prvi tarifni razred v družbi in trenutno znaša okoli 300 evrov,« so še dodali v Energetiki. Izbrani štipendisti bodo morali biti po zaključku šolanja v Energetiki zaposleni toliko časa, kolikor so prejemali štipendijo. V Energetiki bodo prijave kandidatov zbirali do vključno 14. avgusta. Pogoji za pridobitev štipendije in druge informacije o Energetikinih kadrovskih štipendijah so objavljeni na spletni strani družbe pod zavihkom Aktualno. 

Priporočamo