Potem ko so jeseniški občinski svetniki na oktobrski seji zavrnili predlog proračuna – zmotili so jih neustrezna priprava, premalo nepovratnih sredstev in preveliko zadolževanje – so v občinski upravi pripravili nov predlog proračuna za leto 2025. Prihodki po novem predlogu znašajo 27 milijonov evrov, dva več kot v prvem predlogu, in sicer zaradi dogovora o višji povprečnini. Odhodke so predvideli na 32 milijonov. Predvideli so tudi zadolževanje v višini do 3,5 milijona evrov, s čimer bi po besedah župana Petra Bohinca v proračun lahko vključili za Jesenice pomembne projekte.

V novem predlogu so upoštevali predlog za prenovo sanitarnega voda v osnovni šoli Koroška Bela, prav tako za prenovo tamkajšnje telovadnice. Investicije, ki se bodo nadaljevale v prihodnjem letu, so še gradnja komunalne opreme za stanovanjsko sosesko Partizan, vročevod mimo sodišča, gradnja novega vrtca, pridobivanje dokumentacije za vodovodni sistem Završnica in Peričnik ter dokumentacije za gradnjo tretjega odlagalnega polja na odlagališču Mala Mežakla in investicije v športno infrastrukturo, največ v bazen.

Vprašanje zadolženosti

Nekdanji župan, zdaj občinski svetnik Blaž Račič je opozoril pred izkoriščanjem kreditnega potenciala, ki ga bo po njegovem mnenju občina krvavo potrebovala v prihodnje. »V naslednjih desetih letih mora občina Jesenice v vodovodno omrežje investirati 30 milijonov, v vročevodno sedem. To sta le najnujnejši stvari. Tu so še bazen, dvorana Podmežakla, gledališče, knjižnica, investicije v vrtce in šole,« našteva Račič.

Po mnenju svetnice Eve Mlakar z liste Za boljše Jesenice bi jim kreditni potencial zelo prav prišel za projekte, ki bi bili sofinancirani iz evropskih sredstev. Svetniki so na seji opozorili tudi na padec zaupanja v župana in direktorico občinske uprave Vero Djurić Drozdek, pri kateri je inšpekcija ugotovila nepravilnosti pri izplačilu nadur, in na dejstvo, da je občinsko upravo v zadnjem času zapustilo enajst sodelavcev, še trije so odšli v pokoj. Direktorica je ob tem zatrdila, da so sodelavce nadomestili, delo pri tem ni trpelo, denar pa je vrnila.

Blaž Račič, občinski svetnik

V naslednjih desetih letih mora občina Jesenice v vodovodno omrežje investirati 30 milijonov, v vročevodno sedem. To sta le najnujnejši stvari. Tu so še bazen, dvorana Podmežakla, gledališče, knjižnica, investicije v vrtce in šole.

Očitke o zadolženosti župan zavrača. »Kdor se spozna na proračun, lahko skozi številke vidi, koliko je občina sploh zadolžena. Smo na dnu lestvice po zadolženosti na prebivalca,« je pojasnil. Poudaril je še, da občinska uprava za pridobitev nepovratnih sredstev čaka na javne razpise, predvsem s področij mobilnosti, energetske sanacije, vzgoje in izobraževanja, športa ter inovativnih ekonomskih con. Za vodooskrbo naj bi bila glavnina sredstev zagotovljena iz dogovora za razvoj regij.

Novi predlog proračuna je v sredo v prvem branju potrdilo 18 od 25 prisotnih svetnikov, drugo branje naj bi sledilo februarja. Kot je opozoril Bohinec, brez sprejetega proračuna občina ne more začeti novih investicij in izvesti razpisov za društva. Občina pa bo prve tri mesece novega leta na začasnem financiranju. 

V Radovoljici sprejeli proračun

V sredo so zasedali tudi radovljiški občinski svetniki in sprejeli proračun za leto 2025. Načrtovanih je 26,6 milijona evrov prihodkov, med njimi milijon evrov zadolžitve za izvedbo investicij, in 31,4 milijona evrov odhodkov. Tekoči odhodki predstavljajo 61, investicijski pa 39 odstotkov.

Med večjimi naložbami so postavitev osmih sončnih elektrarn na javnih objektih v lasti občine, zaključek obnove vodovoda na Zgornjem Lancovem, obnova ceste v Mošnjah, ureditev priključkov občinskih cest na regionalno cesto na Lancovem, ki jo obnavlja Direkcija RS za infrastrukturo, dveh avtobusnih postajališč, hodnika za pešce in cestne razsvetljave na tem odseku, obnove Muzeja talcev, Plečnikovega paviljona Brezjanka, grobišča talcev v Begunjah in grobišča borcev NOB v Grajskem parku v Radovljici, Klinarjeve hiše in kulturnega doma v Kropi ter otorinolaringološke ambulante in prostorov za fizioterapijo v Zdravstvenem domu Radovljica.

Priporočamo