»Na Bledu so vsi dobrodošli, vendar pa se morajo zavedati, da je to naša dnevna soba in da se morajo obnašati po naših pravilih. Le na tak način smo na koncu lahko vsi zadovoljni,« pravi blejski župan Anton Mežan. Odlok o javnem redu in miru na Bledu sicer velja od leta 2014, v njem so predvidene globe za posameznika v višini 200 evrov, za pravne osebe do 1000 evrov. »Le da se ga v praksi ni toliko preverjalo,« o tem pravi Mežan in doda, da se v kraju srečujejo s kadrovsko stisko na področju redarstva.
Zato predvidevajo zaposlitev sezonskega varuha parkov, ki bi ljudi poleg prostovoljcev opozarjal na pravilno obnašanje, o pravilih pa jih nameravajo obveščati še na druge načine. »Ljudje so na Bledu seveda dobrodošli, obiskovalci pa se morajo zavedati, kaj je prav in kaj ne, saj je pritisk na jezersko skledo enostavno prevelik,« poudarja Mežan. Ne nazadnje so jih je na erozijo ob jezeru prav v teh dneh opozorili na agenciji za okolje in prostor.
Podobno pravi predsednik združenja pletnarjev Grega Pazlar. »Na Bledu je dovolj prostora za vse, samo sprehoditi se je treba do kopališč,« meni in dodaja, da pravila niso nič novega. »Na Bledu je več plaž, Grajsko kopališče, Milno, Zaka. Problematičen je center Bleda, kjer so park in gredice.«
Podobne odloke imajo v Bohinju in Izoli. Bohinjski občinski svet je podoben odlok sprejel maja 2021.
Z njim so na jezeru prepovedali uporabo večjih kopalnih pripomočkov, na obali jezera predvajanje glasne glasbe, pri cerkvi sv. Janeza zadrževanje v kopalkah, na severni obali jezera pa kolesarjenje. Tako v Bohinjskem jezeru ni dovoljeno uporabljati kopalnih pripomočkov večjih površin iz umetnih mas, kot so razne napihljive blazine, plavajoči napihljivi gradovi, flamingi in podobno, so takrat pojasnili na občini in dodali, da prepoved ne velja za kopalne pripomočke, ki služijo zagotavljanju varnosti kopalcev v vodi.