Po obhodu, ki ga je pred prihajajočo veliko čistilno akcijo opravila ekipa Turističnega društva Barje (TD Barje), ugotavljajo, da onesnaženje z odpadki na območju Barja sicer ni tako obsežno, kot je bilo pred leti, čeprav to še zdaleč ne pomeni, da smetenje okolja ni velika težava, pravi predstavnik TD Barje Marjan Strle. »Ne razumem ljudi, ki odvržejo odpadke v naravo. V društvu si želimo, da bi vsi razumeli, da je to naša narava, ki bo ostala našim zanamcem,« poudarja Strle. Kot še doda, se je okoljska zavest domačinov v zadnjem desetletju močno okrepila, a še vedno na Barje prihajajo izletniki, ki pločevinko piva, plastenko in drugo embalažo odvržejo kar v naravo. Tovrstne smeti ležijo praktično po celotnem Barju, ki obsega Črno vas, Lipe, Havptmance, Ižansko cesto in Ilovico in je ožje območje Ljubljanskega barja. Območje, ki je večinoma del Krajinskega parka Ljubljansko barje in predstavlja krhek naravni sistem, želijo v lokalni skupnosti čim bolj ohraniti.
Čiščenje vseh sprehajalnih poti
V aprilski čistilni akciji, kot pojasni Strle, se bodo lotili temeljitega čiščenja vseh javnih poti na Barju, kar vključuje tudi okolico vseh turistično zanimivih lokacij na območju, ter bregove barjanskih rek in potokov. Med turističnimi točkami bodo tako denimo uredili okolico Plečnikove cerkve v Črni vasi, ki je sicer po sogovornikovih besedah že zdaj zgledna.
Najbolj problematično območje letos je predel ob obvoznici za izvozom Barje, kjer je po oceni sogovornika na kakšnih 50 kvadratnih metrih odvrženih veliko smeti, med njimi pa so tudi nevarni in težko dostopni odpadki, zaradi česar te lokacije ne bodo čistili. »Med odvrženimi smetmi so tudi igle in salonitne plošče, zaradi česar s prostovoljci tega območja ne bomo čistili. Smo pa obvestili Komunalno podjetje Ljubljana in Javno podjetje Voka Snaga, tako da pričakujemo, da bodo lokacijo počistili.« Kup smeti nam Strle pokaže tudi na drugi strani obvoznice ob Lahovi poti, pri čemer pove, da je odpadkov že skoraj pol manj, kot jih je bilo še pred nekaj dnevi. Kot kaže, jih je nekdo deloma vseeno pospravil, podobno se je zgodilo pri Kozlerjevi gošči, kjer je nekdo nedolgo tega v naravi pustil kar omaro. Po besedah domačina, ki smo ga srečali na poti, je nekaj časa ležala tam, dokler je ni čez nekaj dni nekdo le odstranil.
Divja odlagališča na Barju
»Glavna odlagališča, kjer se je našlo tudi po deset kubičnih metrov odpadkov, smo pred leti skoraj počistili, tako da razen drobnih smeti, kot recimo črepinj, na teh mestih ni več odpadkov,« o razmerah na terenu še pripoveduje Strle. A nastajajo nova manjša divja odlagališča, kjer se znajde vse mogoče, od gradbenega materiala do lakov, barv in celo pohištva. »Obstajajo samostojni podjetniki ali podjetja, ki ponujajo čiščenje drvarnice, podstrešja, garaže in drugega, smeti pa namesto na deponijo pripeljejo in odvržejo v naravo. Pred leti se je na Barju znašel celo kavč in kup lepo ohranjenih moških oblek, v žepu pa kuverta z naslovnikom, zaradi česar smo lahko vse skupaj prijavili policiji,« izkušnje posreduje sogovornik in doda, da bi za boj z onesnaževalci nujno potrebovali pomoč pristojnih inšpektorjev.
Čiščenje v sodelovanju z gasilci
Z velikim problemom onesnaženja se soočajo tudi v Kozlerjevi gošči, ki je naravni rezervat in kjer člani TD Barje skrbijo za zaščito žab, pupkov in avtohtonih želv (močvirska sklednica) v tamkajšnji mlaki. Zaradi svoje naravne vloge je barjansko območje zelo občutljivo, a kljub temu se tam pogosto znajdejo smeti, nemalokrat na težko dostopnem terenu. »Vidite, do takšne neprehodne goščave običajno s kombiji pripeljejo smeti, jih odložijo ob gozdnem robu in se brez kančka slabe vesti odpeljejo. Na blatnih tleh so še vidne sledi obračanja avtomobila,« na gozdnem robu opozori Strle. Kot še doda, v vsakoletni spomladanski čistilni akciji sodelujejo tudi s Prostovoljnim gasilskim društvom Ljubljana Barje. »Brez naših gasilcev ne bi mogli uspešno čistiti, so dobro usposobljeni, opremljeni in pogumni,« poudari sogovornik. V Kozlerjevi gošči pri spomeniku žrtvam NOB zagledamo še tablo z opozorilom, da odpadki ne sodijo v naravo, a ravno za tablo je, kot v posmeh, kup smeti.