»Vemo, da je bilo tam, kjer je zdaj delovišče za novi zapor, prej odlagališče za gradbene odpadke. Moti nas, da se materiali z nekdanjega odlagališča odlagajo na kmetijsko zemljišče, ki je v neposredni bližini hiš. Po našem mnenju to ne vpliva dobro na okolje, krni kvaliteto življenja in negativno vpliva na vrednost nepremičnin,« nam je povedal anonimni občan iz ljubljanskega predmestja Dobrunje. Opozoril je, da z gradbišča bodočega zapora tovornjaki na dan opravijo več kot 30 voženj z izkopanimi materiali, ki jih odlagajo na travnik v neposredni bližini hiš na Litijski cesti. Odpravili smo se na lokacijo in res smo nekaj sto metrov naprej od bodočega zapora na Litijski cesti naleteli na več metrov visok kup materiala. Na kupu je bil rdeč tovornjak, ki je odlagal zemljino na omenjeno polje, na delu pa je bil tudi bager. Isti tovornjak smo kasneje fotografirali na gradbišču zapora, zato sklepamo, da gre res za materiale, ki jih odvažajo z gradbišča zapora.
Gradbena dela za moški zapor v Dobrunjah so se začela lani, materiale pa so začeli na sporno lokacijo odlagati sredi prejšnjega meseca. Okoljsko poročilo, ki so ga pripravili pred gradnjo zapora, sicer potrjuje navedbe občanov, da se objekt gradi na območju, kjer je bilo nekoč nelegalno odlagališče gradbenih odpadkov. Za samo zemljo sicer ugotavlja, da ni kontaminirana, a da je potrebno redno preverjanje.
Ministrstvo ustavilo odlaganje
Občani so prepričani, da gre za nezakonito odlaganje materialov na lokaciji, ki je po prostorskem načrtu opredeljena kot najboljše kmetijsko zemljišče, kar so naznanili tudi inšpektoratu za okolje in prostor. Od tam so nam odgovorili, da so prejeli prijavo, vendar inšpekcijski nadzor še ni bil uveden. Pojasnili so, da dnevno prejmejo veliko prijav, zato morajo prednostno obravnavati zadeve, ki predstavljajo največje tveganje za okolje, inšpektor pa se o prioritetah odloča avtonomno. Glede odlaganja zemeljskih izkopov, ki nastanejo pri gradbenih delih, so navedli, da je treba pridobiti okoljevarstveno dovoljenje za predelavo odpadkov. Za ravnanje z gradbenimi odpadki pa je v celoti odgovoren investitor. Investitor zapora je ministrstvo za pravosodje, gradbena dela pa izvaja družba CGP s partnerjema Kolektor in Pomgrad.
Na ministrstvo smo že prejšnji teden poslali poizvedbo s prošnjo, ali so za omenjeno odlagališče pridobljena ustrezna dovoljenja. Včeraj so nas z ministrstva obvestili, da so zaradi naše poizvedbe v sredo začasno ustavili odlaganje zemlje, dokler podizvajalec ne dostavi vse potrebne dokumentacije o doslej odpeljanih gradbenih odpadkih z gradbišča. Izvajalec mora ministrstvu dostaviti tudi podatke in dovoljenja o uporabljenih deponijah. Zagotovili so nam še, da bodo ukrepali, če se ugotovi, da je prišlo do nepravilnosti.
Podjetje Rematom
V prijavi inšpektoratu za okolje in prostor so občani navedli, da je omenjeno »zemljišče v lasti družine Remec«, ki si lasti tudi podjetje Rematom. O tem podjetju smo v preteklosti že večkrat poročali, saj so bili od leta 2007 večkrat pod inšpekcijskim nadzorom zaradi neustreznega odlaganja odpadkov, med drugim naj bi v preteklosti imeli odlagališče tudi na tej lokaciji na Litijski cesti. Inšpektorji so podjetju izdali tudi več ureditvenih in izvršitvenih odločb zaradi deponije, ki jo je podjetje upravljalo ob Litijski cesti. Z ministrstva so nam sporočili, da se gradbeni odpadki po njihovih informacijah odlagajo v Logatcu, odvoz izvaja pooblaščeni predelovalec gradbenih odpadkov Avtoprevozništvo Grandovec Anton, Rematom pa je njegov podizvajalec. Dodali so še, da se nekateri odpadki odvažajo tudi na deponijo Voke Snage v Ljubljani. Lokacije na Litijski cesti niso našteli kot lokacije, s katero so seznanjeni.
Z vprašanji glede navedb občanov smo se obrnili tudi na Roka Remca iz podjetja Rematom. Odgovorov do zaključka redakcije nismo prejeli.