Stanovanjski sklad Republike Slovenije je na javnem razpisu za oddajo 25 oskrbovanih stanovanj v soseski Novo Brdo sprva prejel le 21 prijav. Direktor sklada Črtomir Remec je nato s sklepom podaljšal rok za prijavo. »S podaljšanjem roka je omogočena dostopnost stanovanj širšemu krogu zainteresiranih prosilcev in s tem je zagotovljena večja zasedenost ponujenih stanovanj,« so pojasnili. V dodatnih treh tednih je na sklad priromalo še devet prijav.
»Gre za stanovanja, ki so namenjena ožjemu krogu starejše populacije, ki se mnogo težje odloča za menjavo okolja in večje spremembe. Glede na navedeno menimo, da je odziv zadovoljiv,« so na skladu komentirali število prijav. Priznali so, da niso gojili pričakovanj, kakšen naj bo odziv na razpis, saj da sklad oskrbovana stanovanja oddaja prvič. »Veseli smo vsake prijave in upamo, da se bodo stanovanja čim prej zapolnila in s tem izpolnila željo po bivanju v novem stanovanju marsikateremu starejšemu občanu,« so povedali na skladu.
Spomnimo, da lahko za oskrbovana stanovanja kandidirajo starejši od 65 let, ki ne potrebujejo institucionalnega varstva in torej lahko ob minimalni pomoči bivajo v stanovanju. V naboru oskrbovanih stanovanj na Novem Brdu so le dvosobna (ena spalnica ter bivalni prostor s kuhinjo in jedilnico) in trisobna stanovanja (dve sobi ter bivalni prostor s kuhinjo in jedilnico). Najmanjše dvosobno stanovanje meri slabih 43 kvadratnih metrov. Njegov najemnik bo na mesec odštel 385 evrov najemnine. Za največje trisobno stanovanje, ki se razteza na 80 kvadratnih metrih, pa bo najemnik odštel 724 evrov na mesec. Mesečni najem kvadratnega metra oskrbovanega stanovanja stane devet evrov.
Ko je republiški sklad februarja na javnem razpisu ponudil 473 »običajnih« stanovanj v soseski Novo Brdo, je zanje dobil kar 1036 prijav. Mesečna najemnina za kvadratni meter teh stanovanj stane od 8,5 do 9,5 evra.
Največkrat si želijo
enosobno stanovanje
Za primerjavo smo preverili, kakšne so najemnine za oskrbovana stanovanja v lasti Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana. Ta ima skupno 82 oskrbovanih stanovanj na treh lokacijah, in sicer 60 v Trnovem v Devinski ulici, dvanajst v Murglah v Mokrški ulici in deset v Dravljah v Draveljski ulici. Na skladu so povedali, da imajo v naboru oskrbovanih stanovanj garsonjere, enosobna, dvosobna in trisobna stanovanja, največ pa je enosobnih stanovanj. »Starejši občani povprašujejo prvotno po možnosti dodelitve oskrbovanega stanovanja, nato pa jih šele zanima velikost stanovanja. Ko pride do konkretne dodelitve oskrbovanega stanovanja, pa si želijo enosobno stanovanje z balkonom,« je izkušnje delil direktor ljubljanskega stanovanjskega sklada Sašo Rink. Dejal je, da njihovi najemniki v povprečju za najemnino odštejejo nekaj več kot 5,6 evra na kvadratni meter.
»Na prednostni listi za dodelitev oskrbovanih stanovanj v najem imamo trenutno 41 prosilcev, med katerimi pa so tudi prosilci, ki so dodelitev stanovanja že večkrat zavrnili,« je pojasnil Rink. Poudaril je, da starejši prebivalci lahko zaprosijo tako za običajna neprofitna stanovanja kot tudi za oskrbovana. Toda v obeh primerih lahko na stanovanje čakajo več let. »Ob zavedanju, da število starejših občanov narašča, se bo verjetno tudi v Ljubljani potreba po dodatnih oskrbovanih stanovanjih večala,« je dejal Rink in napovedal, da bo ljubljanski sklad ob morebitnem konstantnem večanju potreb po oskrbovanih stanovanjih začel razvijati investicije za zagotovitev dodatnih oskrbovanih stanovanj.