Vsako leto pred pričetkom smučarske sezone odpre svoja vrata smučarski sejem, ki je v svoji že 54-letni zgodovini zamenjal že kar nekaj imen. Kot je dejal Tomaž Žugel iz SK Snežinka, ki sejem tudi organizira, vsako leto obišče okoli 15.000 ljudi, koliko jih bo letos prišlo v pritlični prostor ljubljanskega Gospodarskega razstavišča, ni znal napovedati. Je pa zanimanje že prvi dan sejma, ki je tako kot vsako leto brezplačen, veliko.
Rabljeno opremo lahko prinesete še danes
Rabljeno opremo je mogoče prodati oziroma kupiti le v okviru komisijske prodaje. »Opreme je tudi letos veliko, najde se tudi nekaj izredno kakovostne. Se pozna, da ljudje v času epidemije niso veliko smučali,« pove Žugel in doda, da se bo vse do nedelje prodajala oprema tako za alpsko smučanje kot tek na smučeh, nekaj malega tudi za turno smučanje. »Prav za slednje je veliko več zanimanja, kot je ponudbe,« še pove Žugel. Če ste morda prvi dan sejma zamudili, imate še čas, da športno opremo, ki je ne potrebujete več oziroma jo je otrok prerasel, prinesete na Gospodarsko razstavišče. Letos je sejem našel prostor v Stebrni dvorani in dvorani Povodni mož (kletni prostori). Tudi letos prevladuje predvsem otroška oprema, tako cene kot tudi kakovost ponudbe pa so zelo različne. Vsako leto se kljub komisijski prodaji še vedno najdejo lastniki, ki morda precenijo vrednost svoje opreme, pri »utrujeni« opremi stranke spustijo ceno, samo da se smučarskega čevlja ali smuči znebijo. »Včasih se nam kakšen par smuči ali smučarski čevelj izmuzne, sicer pa vsak predmet člani SK Snežinka temeljito pregledajo,« je povedal Žugel in dodal, da bodo smučarsko oziroma zimsko konfekcijo zbirali še vse do sobote oziroma vse do takrat, dokler bodo imeli prostor.
»Otroci hitro prerastejo oblačila. Ker je prvorojenka deklica in je zadnji dve leti v roza fazi, žal njenega smučarskega kompleta ne more naslediti tri leta mlajši brat,« je v smehu povedala Neda iz okolice Ljubljane, ki je čas za kosilo v službi izkoristila za obisk sejma. V oko ji je padel sivo-zelen smučarski komplet, ki ga bo kasneje lahko nosil tudi sin, zanj pa je bila pripravljena odšteti 40 evrov. »V komisijsko prodajo vzamemo oblačila, ki ne smejo biti strgana, prav tako preverimo, ali dela zadrga in so vsi gumbi na mestu,« nam je razložila ena od članic SK Snežinka in dodala, da morajo biti oblačila tudi čista. Da se nakup otroške konfekcije, ki je navadno v uporabi le eno sezono, izplača, so pokazale tudi same cene, označene na izdelku. Za posamezen kos je tako treba odšteti od 10 evrov navzgor, cena lepega in skoraj novega kompleta, ki ga je kupila tudi naša sogovornica, pa se giblje od 40 do 50 evrov. »Na drugem koncu imamo tudi dražje komplete uveljavljenih znamk, za katere je treba odšteti od 100 evrov navzgor,« sta še povedali gospe, zadolženi za »tekstilni oddelek«.
Pred vijuganjem servis smuči
Veliko je bilo tudi naključnih kupcev in radovednežev, ki so morda prišli le pozdravit kolege smučarje ali si ogledat novo opremo in pridobit informacije o njej. »Sama tokrat ne kupujem. Že pred leti sem prešla na turne smuči. Je veliko ceneje in tudi užitek smučanja v gorah je lepši,« nam je potrdila Neja, ki je na sejem prišla v družbi prijateljice Anje, ki bo letos še smučala na opremi, ki jo je kupila pred nekaj leti. »Tudi sama imam srečo, da mi je rabljeno opremo za turno smučanje predala v uporabo mama. Oprema je vrhunska, dobro ohranjena,« je še povedala Neja. Bodo pa morali kupci rabljenih smuči, preden se poženejo vijugat po belih strminah, poskrbeti za obvezen servis smuči. »Če je robnik nabrušen, jih je treba vsaj namazati,« nam je povedal eden od Snežinkinih smučarskih inštruktorjev.
Lahko pa rabljene in servisirane smuči kupite pri Servisu športne opreme Žare, ki ga po koncu sejma najdete v Povšetovi ulici, kjer posluje že dve desetletji. »Starši, ki iščejo otroško opremo za teden dni kolonije z vrtcem ali šolo, si lahko pri nas izposodijo komplet (smuči, čevlji, palice, čelada). Tedenska izposoja jih bo stala 40 evrov,« je svetoval Dragan Gabrič iz servisa Žare.