Lekarniška zbornica Slovenije je pred nekaj tedni opozorila na skrb zbujajoče pomanjkanje strokovnega kadra v javnih in bolnišničnih lekarnah. S pomanjkanjem zaposlenih se sooča tudi največji javni lekarniški zavod Lekarna Ljubljana. Tam so potrdili, da večji primanjkljaj opažajo od leta 2021 naprej, primanjkuje jim predvsem magistrov farmacije s strokovnim izpitom, so pojasnili. Koliko dodatnih zaposlenih bi potrebovali, v Lekarni Ljubljana niso odgovorili.
Po podatkih Lekarne Ljubljana je bilo konec lanskega leta v javnem zavodu zaposlenih 371 oseb. Letno poročilo za leto 2021 kaže, da je bilo konec tega leta zaposlenih 385 oseb. »Zaradi pomanjkanja lekarniških strokovnih delavcev se srečujemo z izzivi razporejanja kadra po 54 lekarnah in lekarniških podružnicah. To zahteva več napora pri organizaciji dela lekarn in pristojnih služb uprave,« so pojasnili v javnem zavodu, ki ga vodi Marjan Sedej. Z dodatnimi težavami se srečujejo v primeru bolniških odsotnosti zaposlenih, saj morajo občasno v kateri od lekarn začasno skrajšati obratovalni čas. Izjemoma tudi zaprejo posamezne manjše enote, so priznali.
»Ukrepi so začasne narave, običajno trajajo največ en teden, pri čemer zagotavljamo oskrbo pacientov v okviru skrajšanja odpiralnega časa ali z napotitvijo v najbližjo lekarno,« so zagotovili v Lekarni Ljubljana in dodali, da vse tovrstne spremembe objavljajo na svoji spletni strani, na vhodnih vratih posameznih lekarn, pacienti pa informacije lahko dobijo tudi v njihovem klicnem centru na številki 01/23-06-100. Trenutno je zaprta podružnica v Zagradcu, pacienti so napoteni v najbližjo enoto, ki je v Ivančni Gorici.
Nestimulativni pogoji dela
Na vprašanje, s kakšnimi ukrepi poskušajo pridobiti nove sodelavce, so odgovorili, da aktivno iščejo in oglašujejo prosta delovna mesta tako na svoji spletni strani kot na zavodu za zaposlovanje in portalu Moje delo. Poleg tega delo promovirajo in oglašujejo na facebook straneh študentskih organizacij in med študenti oziroma praktikanti na obvezni praksi, prek študentskih servisov zaposlujejo študente fakultete za farmacijo. Podobno kot Zdravstveni dom Ljubljana, ki je zdravnike družinske medicine iskal v tujini, se je tudi Lekarna Ljubljana odpravila na tuje trge. A tudi oni imajo težave z novačenjem kadra iz tujine zaradi omejitev, kot so priznavanje poklicne izobrazbe, znanje slovenščine in ponovno opravljanje strokovnega izpita v Sloveniji.
V Lekarni Ljubljana so opozorili, da njihove plače določata zakon o sistemu plač v javnem sektorju in kolektivna pogodba dejavnosti zdravstva in socialnega varstva. »Predvsem veliko mladih magistrov farmacije se zaradi nestimulativnih pogojev dela (plača, povečan obseg dela, ki ni ustrezno ovrednoten, dežurstva, nadomeščanja v lekarnah v drugih krajih …) in vse bolj stresno delo z uporabniki lekarniških storitev, ki so zaradi nedostopnosti drugih zdravstvenih delavcev povečali pritisk in pričakovanja do lekarniških strokovnih delavcev, ne odloča za zaposlitev v lekarniški dejavnosti,« so kot veliko problematiko izpostavili v Lekarni Ljubljana. Poudarili so, da na te okoliščine kot javni zavod nimajo bistvenega vpliva. Dolgoročne rešitve pričakujejo od države.