Inšpektorica za naravo in vode je sredi maja Mestni občini Ljubljana izdala odločbo, s katero je ustavila posek dreves v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Družba Tisa je po naročilu občine posek dreves začela decembra lani, sredi januarja pa je dela začasno ustavila zaradi razmočenega terena. Odstranitev dreves na pet hektarjev velikem območju med vodohramom Rožnik in Podrožniško potjo je z odločbo dovolil Zavod za gozdove Slovenije, a inšpektorica je poudarila, da bi občina morala pridobiti še naravovarstvene pogoje in mnenje Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave. Po podatkih inšpektorice je Tisa porušila 200 odkazanih dreves od 389. Inšpekcijska odločba ne dovoljuje nadaljevanja poseka, dokler občina ne pridobi omenjenih pogojev in mnenja zavoda.

Občina ima pravico pritožbe na inšpekcijsko odločbo, vendar pritožba ne bo zadržala njene izvršitve. To pomeni, da občina ne sme nadaljevati poseka, tudi če bo svojo pravico iskala na ministrstvu za naravne vire in prostor, ki bo odločalo o morebitni pritožbi.

Predstavniki občine so v inšpekcijskem postopku pojasnjevali, da je bil posek skladen z gozdnogospodarskim načrtom, ki ga je potrdila tudi naravovarstvena stroka, in z gozdnogojitvenim načrtom. Da je bilo drevesa treba posekati, ker da niso bila več vitalna in so ogrožala stabilnost gozdnega sestoja, ter da je tamkajšnji gozd treba pomladiti in obnoviti, so inšpektorici zatrjevali tudi predstavniki zavoda za gozdove in uprave krajinskega parka. Toda inšpektorica, ki je postopek uvedla po uradni dolžnosti, je v odločbi jasna: »V inšpekcijskem postopku je nedvoumno ugotovljeno, da posek dreves brez mnenja Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave predstavlja kršitev zakona o ohranjanju narave in varstvenega režima, določenega v odloku o Krajinskem parku TRŠH.«

Odlok o krajinskem parku je leta 2015 sprejel ljubljanski mestni svet. Ravno ta odlok med drugim prepoveduje izvajanje gozdarskih investicijsko-vzdrževalnih del v nasprotju z varstvenimi cilji krajinskega parka brez predhodnega soglasja zavoda za varstvo narave, je poudarila inšpektorica. Iz inšpekcijske odločbe je sicer razvidno, da naj bi občina zavod za varstvo narave decembra lani po elektronski pošti obvestila o označitvi dreves za posek, a da se zavod ni odzval. Zavod za varstvo narave pa je v januarskem sporočilu za javnost izrecno navedel, da o načrtovani sečnji na Rožniku niso bili obveščeni in da pri odkazilu dreves niso sodelovali.

Posek dreves bo
imel slabe posledice

»Posek 200 dreves na površini približno pet hektarjev – na posameznih predelih so odstranjena vsa zrela drevesa – predstavlja poseg v Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki vpliva na poslabšanje oziroma slabša ugodna stanja nekaterih rastlinskih in živalskih vrst in njihovih habitatov, spreminja krajinsko pestrost in značilne krajinske strukture tega dela krajinskega parka,« je sklenila inšpektorica.

Zavod za varstvo narave pa je že januarja na svoji spletni strani opozoril: »Ocenjujemo, da so bila zaradi načina izvedbe posega že uničena življenjska okolja več rastlinskih in živalskih vrst, da bo v prihodnje prišlo tudi do sprememb mikroklimatskih razmer na obsežnem območju ekosistemske naravne vrednote Rožnik - Šišenski hrib - Koseški boršt ter s tem do dodatnih sprememb življenjskih pogojev za številne živalske in rastlinske vrste. Zaradi južne lege pobočij bo mladi gozd v prihodnje izpostavljen izjemni poletni vročini in suši.«

Velik odziv javnosti

Spomnimo, da so že prva padla drevesa na Rožniku na noge dvignila civilno družbo in posameznike, ki niso mogli verjeti, kako obsežnemu poseku so priča v samem krajinskem parku. Predstavniki gibanja Mladi za podnebno pravičnost, Protestivala, Inštituta za politike prostora in strokovnjak meteorologije so na novinarski konferenci v začetku januarja izrazili nestrinjanje s posekom ter občino pozvali k ustavitvi del. Župan Zoran Janković je kritike zavračal s pojasnilom, da je zavod za gozdove odredil, kaj je treba posekati, in da je treba zaupati stroki. Oglasili so se tudi v zavodu za gozdove, kjer so dodatno utemeljevali svojo odločitev za posek tolikih dreves, sredi marca pa so na to temo organizirali še javni posvet.

Priporočamo