Leseni mostiček na sprehajališču Koseške ceste pri Koseškem bajerju je deležen številnih kritik občanov zaradi dotrajanosti in neprimernosti za promet. Med pobudami občanov smo zasledili več pritožb, da je odsek nevaren za kolesarje. Mostiček je zgrajen iz ozkih lesenih desk, med katerimi so reže, ki potekajo vzdolžno s potjo, zaradi česar se kolesa pogosto zataknejo med režami. Še posebno nevarna je pot v dežju, saj je takrat leseno cestišče izrazito spolzko.

Govorili smo s kolesarko, ki je pretekli teden doživela nesrečo med prečkanjem. Zaradi nezgode je morala na urgenco, kjer so ji opravili manjši poseg na prstu desne roke. Poudarja, da je mostiček prečkala s prilagojeno hitrostjo, »vendar pa so gume kolesa zdrsnile v reže med lesenimi letvicami, zaradi česar sem padla s kolesom«. Opozarja, da se je nesreča zgodila kljub temu, da se redno vozi po tem odseku, in ob zavedanju, da je nevaren. Nesrečo pripisuje slabo premišljeni zasnovi in izvedbi tega sicer zelo kratkega dela poti. Čeprav gre za nevaren odsek, na njem ni oznake, ki bi kolesarja opozarjale na previdnost. »Želela bi si, da bi pristojni organi prioritetno obravnavali pobude meščanov za varno ureditev območja in sprejeli ukrepe za varnost kolesarjev ter vseh drugih udeležencev v prometu. Moj primer se je končal relativno srečno, a le bolj smotrno postavljena infrastruktura lahko po mojem mnenju zagotovi, da se podobne nezgode v največji možni meri preprečijo,« je opozorila kolesarka.

Mnoga opozorila

Med pobudami meščanov je več vnosov s pritožbami in opozorili glede stanja omenjenega dela sprehajališča. V Ljubljanski kolesarski mreži so našteli več kot dvajset takšnih pobud. Ugotavljajo, da naj občina bodisi sanira pogosto poškodovane dele mostička ali pa občanom sporoči, da problem preučujejo. Občino pozivajo k bolj odločnemu ukrepanju in trajni ureditvi kritičnega dela poti.

Z občine so odgovorili, da je mostiček lesen in zato bolj izpostavljen vremenskim vplivom in poškodbam. Sproti sanirajo posamezne poškodovane dele, v načrtu pa imajo tudi bolj trajno ureditev območja. Natančne časovnice sicer še nimajo. Krajinskoarhitekturna ureditev Koseškega bajerja je bila sicer izvedena leta 2010. Vrednost ureditve, katere sestavni del je tudi leseni mostiček, je znašala 1.559.577 evrov. V okviru projekta so med drugim uredili dostope do parka z lesenimi zagradami, travnate površine, otroška igrala, krajinsko skulpturo, pitnik, klopi, smetnjake, sprehajalno promenado in peščeno krožno rekonstrukcijo Koseške ceste. Leta 2008 pa so uredili leseno ploščad pri jezeru. 

Priporočamo