V sredo, 11. oktobra, pri LUD Literaturi vabijo na Trubarjevo 51, kjer bodo ob 18. uri v prenovljenih društvenih prostorih pogostili obiskovalke in obiskovalce ter jim razkazali najnovejšo pridobitev. LUDa knjigarna ni samo prostor izbranih knjižnih naslovov založbe, temveč bo zaživela kot svojevrsten umetniški kotiček, ki ga s svojo toplino krasijo raznorazni predmeti, od starega telefona s številčnico, majčkenih zelenih lončnic do vinilnih plošč. Še posebej so ponosni, ker je za notranjo podobo poskrbel priznani multidisciplinarni oblikovalec in slikar Matej Stupica. Njegove so umetniške instalacije na policah ter stenske poslikave, ki vijugajo med platnicami knjig. V novih prostorih ekipa že zbira ideje in pripravlja pester literarni program branj, literarnih večerov, pogovorov ter predavanj. Predsednica društva LUD Literatura in urednica Veronika Šoster je pojasnila, da so si želeli predvsem prostora, kjer bi se lahko srečevali ljudje, ki obožujejo knjige. »Naša lokacija na živahni Trubarjevi cesti namreč kar kliče po druženju in debatiranju, ponuja pa tudi možnost prijetnega počitka med knjižnimi naslovnicami med sprehodom po mestu. Ta prostor je poseben v svoji nekonvencionalnosti, sproščenosti, odpičenosti in filozofiji: knjiga je cegu, vržte si jo v glavo!«

Začelo se je z opekami
kralja in norca

Koncept inovativne, pisane podobe LUDe knjigarne je nastajal spontano, s skupnim navdihom, je skrivnostno namignila Veronika Šoster. »Vse se je zgodilo zelo organsko, ko smo začutili prostor in začeli nabirati razne predmete. Pravzaprav se je vse začelo z opekami, ki sta jih prinesla kralj in norec, če bi radi izvedeli kaj več, pa nas čim prej obiščite!« Tudi načrtovani dogodki so že v polnem zamahu, je povedala urednica. Vse dogodke bodo sproti objavljali na njihovih družbenih omrežjih. »Do konca leta bomo poslušali literarna branja, kot sta cikla Poezija na podlago in Prepišni Prišleki, pogovore o kratki prozi, stripu in esejistiki in še kaj.«

Knjigarne so za ljubitelje knjig poseben prostor. Tam lahko čas teče drugače. Knjigarka Liu Zakrajšek je nad LUDo knjigarno navdušena, dejala je, da je posebna, kot so posebne njihove knjige. Razložila je, da se lahko bralci v vseh petih knjižnih zbirkah, ki jih ponujajo, potopijo v nove prostore literature. Omenjene zbirke njihovega programa so kratka proza v zbirki Stopinje, poezija in proza v zbirki Prišleki, prevodi filozofskih in humanističnih del v zbirki Labirinti, literarna teorija in kritika v Novih pristopih ter žanrsko leposlovje v zbirki Piknik. »LUDa knjigarna se mi zdi izjemno navdihujoč prostor. Vsakič, ko se ozrem okrog, zagledam še nek nov detajl, ki ga prej nisem opazila. Matej Stupica je dal našim knjigam umetniški dom: poslikave na stenah vred z vsemi slikami in drugimi intervencijami delujejo kot mala pravljična dežela. V takem okolju je najlepše listati knjige. In brati,« je prepričana Liu Zakrajšek.

Obiskovalcem ponujajo več sto knjižnih naslovov, z izbiro pa z veseljem priskočijo na pomoč z nasveti in dobro besedo. Vabljeni so vsi, ki iščejo bralna priporočila, se radi ustavljajo in brskajo med naslovnicami ali pa si v natrpanem urniku želijo vzeti nekaj minut zase, si spočiti oči. Namen LUDe knjigarne namreč ni zgolj transakcijski odnos s kupci, kot zgovorno pravi eden od napisov na steni »Mesto ni firma«. Radi bi ustvarili živahno vrelišče idej, premislekov in negovali ljubezen do branja. »Knjigarne delujejo po nekih svojih zakonitostih, so posebni kraji, kamor kdaj odidemo po navdih, kdaj po pet minut miru, kdaj po tolažbo. Zame so sestre knjižnic. Ljudem je zato pomembno, kakšno vzdušje v njih začutijo. Važno jim je tudi, da pri nakupu niso prepuščeni sami sebi. Za vsakega kupca se najde prava knjiga, le prisluhniti mu je treba,« je pripomnila Liu Zakrajšek. 

Priporočamo