Po več kot 25 letih prizadevanj za pokrit bazen so štirje športni klubi v Kamniku našli začasno rešitev z balonom. Tega, sicer rabljenega, bi lahko dobili od radovljiških kolegov, ki so svoj zunanji bazen pred časom pokrili. A kot odgovarjajo na Občini Kamnik, je za sezonsko nadkritje obstoječega 50-metrskega olimpijskega bazena z balonom treba pridobiti gradbeno dovoljenje, pri čemer mora biti poseg skladen s prostorskim izvedbenim aktom. Lokacijo kamniškega bazena prostorsko ureja še odlok iz leta 2004.

Negativno mnenje
direkcije za vode

»Občina Kamnik je v letošnjem letu začela s postopkom lokacijske preveritve za individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev, ki so določeni z Odlokom M1 Pod Skalco. V začetku meseca septembra je Direkcija Republike Slovenije za vode žal izdala negativno mnenje na začet postopek lokacijske preveritve,« so nam sporočili iz kamniške občine in razložili, da navedeno pomeni, da je pred načrtovanjem novih posegov v prostor (pred postavitvijo balona) treba izdelati še ustrezne strokovne podlage, kjer bodo izvedene analize vplivov posegov na vodni režim reke Nevljice ter opredeljene realne možnosti za izvedbo potrebnih omilitvenih ukrepov. »Glede na navedeno je Občina Kamnik aktivno pristopila k postopku preveritve možnih protipoplavnih ukrepov na reki Nevljici, ki bodo omogočali nadaljnji razvoj bazenskega kompleksa in postavitev balona.« Lokacija bazena namreč leži na območju srednje poplavne nevarnosti, čemur morajo biti prilagojeni vsi ukrepi.

Stroški vzdrževanja bodo višji

Kot nam je povedal Miro Kregar, predsednik kamniškega triatlonskega kluba Trisport, ki bitko za pokrit bazen bije skupaj s triatlonskim klubom Utrip ter vaterpolisti Vaterpolo kluba Kamnik in plavalci Plavalnega kluba Kamnik, meni, da je odpor do pokritega bazena vezan tudi na stroške, ki bi ob energetski draginji bili letos še višji. A kot pravijo na občini, za financiranje delovanja bazena iz občinskega proračuna letno namenijo približno polovico sredstev, drugo polovico sredstev zagotovi Zavod za turizem in šport Kamnik (ZTŠK) s prodajo vstopnic. Iz občinskega proračuna je bilo v sezoni 2021 namenjenih približno 50.000 evrov, iz pridobitne dejavnosti ZTŠK pa 65.000 evrov, kar skupaj znaša 115.000 evrov. V lanski sezoni je bazen za obiskovalce obratoval 83 dni, za potrebe treningov vodnih športov pa 132 dni. »Naj omenimo, da se občina z ugodnimi cenami vstopnic trudi, da je bazen dostopen čim večjemu številu obiskovalcev,« pravijo na občini in poudarjajo, da bo glede na trend dvigovanja cen energentov strošek vzdrževanja bazena v prihodnosti zagotovo višji, predvsem strošek ogrevanja, saj je lokacija bazena takšna, da je v zimskih mesecih precej hladna.

In med tem, ko si bo občina, kot so dejali, še naprej prizadevala za nadkritje bazena, pri čemer mora upoštevati veljavne predpise in postopke, kar bo v tem primeru terjalo nekoliko več časa od predvidenega, bodo starši perspektivne mlade športnike naslednjih devet mesecev vozili na treninge v Ljubljano, Kranj in celo v Radovljico oziroma v Terme Snovik in Cirius, kjer pa temperatura vode, kot je povedal Kregar, ne ustreza pogojem za trening plavanja. 

Priporočamo