Celovito otroško igrišče v Tivoliju, ki tudi sicer velja za eno najbolj obiskanih ljubljanskih igrišč, v teh dneh, odkar so ga odprli, privablja številne starše in otroke. V četrtek popoldne, ko smo ga obiskali, se je na njem igralo veliko otrok, ki jih je skupaj s starši sem pripeljala radovednost, kakšen je nov prostor v parku. »Zdi se mi, da se vidi začetno navdušenje. Vsak dan je tu več otrok in staršev, občutek imam, da je kar nekaj tudi turistov,« je živahno dogajanje na tivolskem igrišču komentirala Monika, ki je z najmlajšim sinom tivolsko igrišče od njegovega odprtja obiskala že tretji dan zapored. »Tu je zabavno, ker je voda, kar je velik plus za otroke, je pa res, da bo še trajalo, da bodo novoposajena drevesa zrasla,« je še dodala sogovornica, ki pravi, da je bil del igrišča ob ribniku vedno sončen in zato v žgoči vročini neprijeten, medtem ko je v delu, kjer so velika drevesa, osenčen. Ob tem je uporabnica še povedala, da je njihovo hišno igrišče v Parku slovenske reformacije, ker jim je najbližje in ker je pod starimi drevesi v parku popoldanska senca in je zato tam znosno tudi v vročini.
Ob poletnih dneh so v tivolskem igrišču še posebej aktualna nova vodna igrala, ki so med premišljeno izbranimi, sodobnimi in kakovostnimi igrali za otroke vseh starosti posebnost. »Voda je bila skupaj z zelenjem na igrišče vključena tudi z mislijo na blaženje učinkov podnebnih sprememb. Z njo bo celotno območje pridobilo dodatno vsebino,« je ob odprtju nove igralne mestne površine dejala projektantka in krajinska arhitektka Urška Kranjc iz podjetja LUZ, kjer so zasnovali novo ureditev tivolskega igrišča ob ribniku.
V Tivoliju so vodna igrala nameščena na tlakovanem griču, s katerega se voda po dveh kanalih vijugasto izteka vzdolž peskovnika, voda pa teče tudi čez skalo, v katero je vrezan zmajček. »Tovrstna igrala omogočajo drugačen način uporabe prostora, ponujajo možnosti dolgotrajne, poglobljene igre, pripomorejo pa tudi kot osvežitev v vročih poletnih dneh,« meni Urška Kranjc. Pri čemer med otroci na noavem igrišču navdušenje žanje tudi zipline, saj kot je povedal sedemletni Taj, ga je to igralo recimo najbolj navdušilo. Medtem ko je triletnika prepričal vrtiljak, njegovo pozornost pa sta pritegnili tudi lesena hiška in polžek.
Domiselno in sodobno igrišče
»Meni je zelo všeč, končno nekaj drugega, bojim se le, da ne bo preden to, kar je na novo zasajeno, zraslo, kaj uničeno,« je nad novim igriščem bila navdušena tudi Tajeva mama Ingrid. Kar se sonca tiče je ob popoldanskem obisku dodala, da se ji to ne zdi problem, saj je spodnji del igrišča v senci in se »tako, če želiš, lahko umakneš tja. Imaš izbiro. Kaj bi sicer lahko v tej smeri naredili? Dali kakšne ponjave, kar se mi ne zdi smiselno. Pri 35 stopinjah se z otokom ne izpostavljaš intenzivnemu soncu, greš nekam, kjer je pač senca.« Čeprav gre Ingrid s sedemletnim sinom velikokrat tudi na igrišče v Šmartinskem parku, kjer ni sence in se zato to igrišče recimo očetu triletnika zdi poleti neuporabno. Vendar kot pravi mama sedemletnika, gresta zato tja za krajši čas, prav tako pa tudi »vedno kaj popiha«. Sicer pa že omenjeni oče triletnika za tivolsko igrišče pravi, da se mu zdi precej domiselno in kar se sence tiče je ta po njegovem na igriščih v središču mesta relativno dobro zagotovljena. V mislih ima recimo igrišče na Taboru in tisto v Parku slovenske reformacije, med tem ko je posebej navdušen tistim v živalskem vrtu.
»Igrišče je v redu, dobrodošla bi bila kakšna klop več v senci. Za več sence morajo zrasti tudi še nova drevesa. Fino bi bilo, da bi bilo malo več sence, mogoče kakšna ponjava za igrala na sredini, ki so na soncu,« nam je svoje mnenje v Tivoliju posredovala mama dveh otrok. Čemur je oče sogovornice dodal, da pa je za razliko od poletja marca in oktobra sonce na igrišču dobrodošlo. Kot je še povedal tržaški Slovenec na obisku, v Trstu podobnega igrišča nimajo. »Ne po velikosti, niti po opremi.«
Med odobravanju tudi kritike zaradi sonca
Odzivi staršev na novo igrišče ob tivolskem ribniku so v teh dneh zaokrožila tudi po družbenih omrežjih, kjer je med odobravanji mogoče prebrati tudi kritike, da je igrišče zaradi premalo sence vroče in da so dobra igrala enako pomembna kot senca ter da bi za osončen del ob poletjih veljalo razmisliti o umetni senci. Na družbenih omrežjih je z vidika problematike vročine na otroškem igrišču pred časom zaokrožila tudi kritika na gumijasto površino pod igrali v Parku Špica, ki da se na soncu močno segreje. Vendar kot so pojasnili na občinskem Oddelku za gospodarske dejavnost in promet bo čez gumijasto mrežo pognala trava, ko bodo vremenske razmere za to ugodne. Nekaj travnih poganjkov je mogoče že videti, čez čas pa bo to postala travnata površina. Prav tako kot so že zapisali na občini, ima ta guma »dobre lastnosti in je za dotično lokacijo optimalna izbira. Poskrbljeno je tudi za ustrezno odvodnjavanje, tako da ob deževnih dneh ne bo blata in se bodo lahko otroci nemoteno igrali.«
Ljubljanska igrišča so kar dobro osenčena
Za ljubljanska otroška igrišča Urška Kranjc sicer pravi, da so večinoma kar dobro osenčena, pri čemer so nekateri prostori za igro tudi na soncu. A kot pravi krajinska arhitekta, sonce v drugih letnih časih tudi prija. Med tem ko »zaradi upoštevanja varnostnih con velikokrat prav na igriščih dreves ne moremo saditi v neposredni bližini igral. Zato, predvsem pa zaradi zbitih in osiromašenih tal, v mestih pogosto komaj sploh lahko dosežejo polno rast, ki bi dodobra izpolnjevala funkcije senčenja.« Zato se problem pripeke na otroških igriščih, kot še pravi strokovnjakinja, »do neke mere lahko reši z umetnim senčenjem – s senčniki, toda v razmerah, kakršnim smo priča v zadnjem obdobju, je morda pametno prilagoditi čas, ki ga izberemo za igro na igrišču. Umetni materiali večinoma žal nimajo takih 'superlastnosti' kot jih najdemo v naravi – listnata drevesa poleti senčijo, pozimi pa prepuščajo soncu, da greje tudi pod njimi,« je tudi jasna Urška Kranjc.