Mestna občina Ljubljana ter javni podjetji Energetika in VOKA Snaga so v začetku marca prejeli sklep inšpektorata za okolje in prostor, v katerem so jim dali še osem mesecev časa, da z nelegalnega nasutja v Stanežičah odpeljejo tam odložene gradbene odpadke, povečini zemeljski izkop, ki je nastal med gradbenimi deli na Dunajski in Tržaški cesti. Po navedbah ljubljanske občine in naših ugotovitvah na terenu je tja material nezakonito vozil izvajalec Prenova - Gradbenik, ki se je tudi zavezal, da bo poskrbel za njegov odvoz. Gre za ogromne količine: po ugotovitvah inšpektorata so v Stanežičah odložili 44.000 kubičnih metrov materiala, kar je več kot 2000 polnih tovornjakov.
Rok za odvoz nelegalno odloženega gradbenega materiala se je iztekel 12. novembra in čeprav ga v zadnjih tednih intenzivno odvažajo, so po grobih ocenah odpeljali kvečjemu polovico materiala. Če bi inšpektor opravil nadzor, bi nedvomno ugotovil, da zavezanci obveznosti iz inšpekcijske odločbe niso izpolnili, zato bi jim moral izreči po 10.000 evrov kazni. A na inšpektoratu za okolje in prostor pravijo, da si inšpektorji v več kot dveh tednih po preteku roka iz odločbe še niso ogledali deponije. Pojasnilo je nenavadno, če vemo, da so si nelegalno deponijo lahko ogledali septembra, ko so ugotovili, da se »nedovoljeno navožen zemeljski izkop odvaža«. Pri tem je zanimivo dvoje: čas so si vzeli za kontrolni pregled, ki v inšpekcijskem postopku ni imel nobene prave teže, ne pa za nadzor nad tem, ali je bila odločba izpolnjena, pri čemer bi jim moralo biti že na kontrolnem pregledu jasno, da bo v dveh mesecih do preteka roka zemljišče nemogoče sanirati.
Brez odgovorov inšpektorata
Na inšpektoratu nam na vprašanje o tem, zakaj še niso opravili nadzora in kdaj to nameravajo storiti, niso odgovorili, ker teh datumov, kot pravijo, ne morejo sporočiti medijem. »Postopek upravne izvršbe pa je jasen: če v roku, ki jim je bil dan v sklepu o dovolitvi izvršbe ne bodo izpolnili obveznosti iz odločbe, se bo opravila izvršba s prisilitvijo z izrekom denarne kazni v višini 10.000 evrov,« so dodali. Prav tako niso pojasnili, ali so na Mestni občini Ljubljana, v Energetiki in VOKA Snagi predložili ustrezno dokumentacijo odložitve odvoženega materiala na drugo lokacijo.
Kot smo poročali, so gradbeni material v Prenovi - Gradbeniku sprva odvažali na Zaplano v občini Vrhnika, kjer ima njihov partner, družba Temte, na več zemljiščih okoljevarstveno dovoljenje za nasuvanje zemeljskega izkopa. Glede na količine iz dovoljenja je bilo pričakovati, da bodo tja iz Stanežič odpeljali večino nelegalno odloženega materiala. A nato se je vse skupaj ustavilo, občina ter Energetika in VOKA Snaga, ki so kot investitorji inšpekcijski zavezanci, so konec leta prekoračili rok, določen v prvi inšpekcijski odločbi.
Sprva smo domnevali, da se je odvoz ustavil zaradi zimskih razmer, a so nam na občini razložili, da so v Prenovi - Gradbeniku sklenili pogodbo za prevzem izkopane zemljine še z enim podjetjem, za kar je bila potrebna sprememba okoljevarstvenega dovoljenja. »Dopolnitev dovoljenja še ni bila izdana, zato odvoz ni možen,« so pojasnili. Ker odgovora na vprašanje, zakaj so se kljub dovoljenju za vnos 30.000 kubičnih metrov zemljine na Zaplani odvozi iz Stanežič kmalu prenehali, na občini nismo dobili; lahko špekuliramo, da se je to zgodilo, ker je bila tam odložena tudi druga zemljina, tako da se je odlagališče hitro zapolnilo. To bi pojasnilo tudi pogodbo z drugim podjetjem in postopek za dopolnitev okoljevarstvenega dovoljenja.