Zasnežene gore privabljajo vse več obiskovalcev, od planincev in pohodnikov do alpinistov in turnih smučarjev, ki pa se morajo zavedati pomena dobre priprave na turo.
»Gore pozimi so čudovite, odpirajo nove razglede, nove izzive, so pa seveda lahko tudi nevarne,« pravi generalni sekretar Planinske zveze Slovenije in inštruktor planinske vzgoje Damjan Omerzu. »Tja se odpravljamo premišljeno, postopno in odgovorno. Gora namreč počaka, tudi če se moramo sredi ture obrniti, če ocenimo, da ne moremo naprej ali da ni več varno,« polaga na srce obiskovalcem gora pozimi.
Planinarjenje, gorništvo, pohodništvo in alpinizem namreč pozimi niso enaki kot poleti. »Potrebno je bistveno več kot le dereze, cepin in malo dodatnih oblačil. Gre za aktivnost, ki od nas zahteva veliko več usposabljanja in nabiranja izkušenj. Gore so pozimi zasnežene, dnevi so krajši, temperature so veliko nižje. Vidljivost je lahko zmanjšana, zapiha lahko močan veter. Hoja je lahko veliko bolj težavna. Mnogokrat se lahko zaradi tega predvideni čas pohoda podvoji, lahko nas celo ujame noč,« nevarnosti opisujePrimerna oprema
Pri izbiri opreme je zelo pomembno, kakšno vrsto ture si izberemo. »V sredogorju moramo biti predvsem zaščiteni. Govorimo o kapah, rokavicah, ustreznih čevljih, sončni kremi, očalih. Ko pa govorimo o visokogorju, se nabor opreme poveča, treba jo je tudi pravilno uporabljati, sicer nam bo le malo koristila,« opozarja Marko Petek, alpinistični inštruktor in predsednik Planinskega društva Kamnik. Tak primer so denimo derezice, ki so sicer dober pripomoček za varnejši korak na položnejšem terenu, na primer gozdnih cestah in planinah.
Če pa gremo z njimi v strmejše pobočje, obstaja nevarnost, da se nam snamejo s čevljev, prav tako nimamo v celoti stika s podlago. Zato so za tak teren edina primerna oprema prave dereze, pohodne palice pa naj v tem primeru zamenja cepin. Za obisk gora moramo s seboj vzeti tudi čelno svetilko, zemljevid, telefon, paket prve pomoči z alufolijo ter dovolj hrane in tekočine.
»Ko imamo enkrat turo izbrano, opremo pripravljeno, je treba doma opraviti še vrsto stvari. Preveriti vremensko napoved in snežno-ledne razmere, se pripraviti na potek ture ter prebrati ustrezno literaturo, pri čemer moramo biti pozorni, da ne nasedamo lažnim prijateljem, ki na spletu objavljajo marsikaj,« opozarja Habjan.
Ne podcenjujmo svojih sposobnosti
Največje napake ob obisku gora pozimi so po Habjanovih besedah precenjevanje sposobnosti in razmer. »To opažamo skupaj z gorsko reševalno službo in Združenjem gorskih vodnikov Slovenije. Ljudje sledijo priljubljenim turam, ki so jih videli na družbenih omrežjih, in precenijo svoje izkušnje, usposobljenost, znanje in pripravljenost sopotnikov,« pravi.
Konec tedna vremenoslovci zopet napovedujejo pošiljko snega. »Staro pravilo je, da se nekaj dni po sneženju v gore, zlasti pa v visokogorje, ne odpravlja. Sneg potrebuje svoj čas, da se ustali in da postane podlaga dovolj varna za hojo ali smučanje,« ob tem pravi Habjan in dodaja: »Četudi je pri turni smuki zaželeno, da iščemo pršič, se moramo zares dobro pripraviti na nevarnost plazov in izbirati le smučine, ki so varne.«