»Ko sem slišala, da želijo gostilno zapreti, sem se odločila, da grem na Rožnik zdaj kar vsak dan, da izkoristim še zadnje trenutke, ko lahko tukaj spijem čaj,« je včeraj na Cankarjevem vrhu pred Gostilno Rožnik dejala Marija Anžič iz Šiške. Take in podobne izjave obiskovalcev so včeraj dobro ponazorile, kako priljubljena je ljubljanska Gostilna Rožnik, ki slovi po flancatih, čaju in pehtranovi potici.

V ponedeljek je namreč dosedanji najemnik gostilne Peter Zupanc na facebooku objavil, da bo s 1. julijem gostilna zaprta, ker mu poteče najemna pogodba, nove pa niso sklenili. Po njegovih navedbah je bila vzrok za to previsoka najemnina. »Ljudje se ne zavedajo, kako težko je voditi uspešno gostilno, če si ves čas pod pritiskom zaradi lastnikov. Gostilna je pod spomeniškim varstvom in za delo tukaj je potrebnega veliko prilagajanja,« je dejal upravljalec. Gostilna je sicer že skoraj 100 let v lasti družine Obersne. Trenutna lastnica Ivana Marija Obersne je za STA včeraj dejala, da so zelo zainteresirani za podaljšanje pogodbe, a se je najemnik v zadnjem hipu premislil. »Nobenega namena ni, da bi gostilno zaprli ali prodali, iščemo pa zanesljivega, poštenega najemnika s posluhom za kulturni duh Cankarjevega vrha. Dokler je lastnica naša družina, bo prostor ohranjal sedanjo identiteto,« je zagotovila Obersnetova

Gostilna, ki je zadnjih 100 let v lasti družine Obersne, je med Ljubljančani izjemno priljubljena. Zdajšnja lastnica Ivana Marija Obersne naj bi se aprila odločila za zvišanje najemnine. Kot je pojasnil upravljalec gostilne Rožnik, so z lastnico želeli skleniti pogodbo za deset let, a se je ta odločila le za enoletno podaljšanje. »Ljudje se ne zavedajo, kako težko je voditi uspešno gostilno, če si ves čas pod pritiskom zaradi lastnikov. Gostilna je pod spomeniškim varstvom in za delo tukaj je potrebno veliko prilagajanja,« je dejal upravljalec in lastnik podjetja Tribuna Peter Zupanc. Letni stroški za obratovanje gostilne po Zupančevih besedah znašajo med 100.000 in 200.000 evri. Težavo za njih pomeni tudi nepredvidljivo vreme, saj, kot pravijo, ljudje v slabem vremenu Rožnika ne obiščejo.

Želijo si, da bi lastnica prisluhnila njihovim željam in odzivom ljudi. V gostilni namreč že več kot deset let kuha kuharski mojster Sebastijan Švarc, ki je med obiskovalci dobro znan. Tudi zdajšnja lastnica je bila nekdaj zaposlena v Gostilni Rožnik, zato so upravljalci prepričani, da se jim bo do petka uspelo dogovoriti za podaljšanje pogodbe za naslednjih deset let. Na njihove očitke se je odzvala tudi lastnica Obersnetova, ki je pojasnila, da se zdajšnjim najemnikom najemna pogodba izteče 30. junija. »Bil je zelo zainteresiran za podaljšanje, dogovor je bil sklenjen v aprilu, aneks k pogodbi o najemu je pripravljen za podpis. Ker si je najemnik zadnji hip premislil, bomo iskali novega najemnika,« je predstavila svojo plat zgodbe.

Družinska dediščina

Navedbe o izsiljevanju in pritiskih lastnica zanika in pojasnjuje, da ni nikoli govorila o prodaji gostilne. »Gostilna je v lasti družine skoraj 100 let in take dediščine se ne prodaja,« je dejala. Presenečena je bila, da se je najemnik šele pred dvema dnevoma odločil, da aneksa k pogodbi ne bo podpisal. Poudarila je, da si želijo najti nove najemnike, a v dveh tednih bodo to težko izpeljali. »Nobenega namena ni, da bi gostilno zaprli ali prodali, iščemo pa zanesljivega, poštenega najemnika s posluhom za kulturni duh Cankarjevega vrha. Dokler je lastnica naša družina, bo prostor ohranjal sedanjo identiteto,« je zagotovila Obersnetova.

Objava o zaprtju je veliko prahu dvignila tudi med obiskovalci Rožnika. Med Ljubljančani, ki se redno vzpenjajo na Rožnik, so najbolj priljubljeni njihovi flancati in čaj. »Ko sem slišala, da želijo gostilno zapreti, sem se odločila, da grem na Rožnik zdaj kar vsak dan, da izkoristim še zadnje trenutke, ko tukaj lahko spijem čaj,« je povedala sprehajalka Marija Anžič iz Šiške. Pot na Rožnik je tudi redna sprehajalna točka mladih staršev. »Odkar imam otroke, grem na Rožnik vsaj enkrat na dan, saj imajo v gostilni kvalitetno in domačo hrano,« je pojasnil Marko Tratnik. Nekateri obiskovalci so bili ob objavi novice, da se gostilna zapira, zaskrbljeni tudi zaradi kavomata, ki je na voljo že v zgodnjih jutranjih urah. Za zdaj se še ne ve, ali bo ob premiku ekipe najemnikov iz gostilne tam ostal vsaj kavomat. Zdajšnji najemnik sicer namerava svojo 70-člansko ekipo preseliti na drugo lokacijo – trenutno izbirajo med dvema priljubljenima ljubljanskima kotičkoma, ki pa ju še ne razkrivajo.

Na novico o zaprtju Gostilne Rožnik se je odzval tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je dejal, da občina z gostilno, ki je v zasebni lasti, nima nič, ob tem pa dodal, da mu je sicer žal, ker so imeli dobre miške. x

Priporočamo