Z namenom izmenjave izkušenj ter iskanja prave poti za nadaljnji razvoj in blaginjo družbe so v okviru Kluba slovenskih podjetnikov (SBC), ki združuje več kot 400 vrhunskih podjetnikov, inovatorjev in vizionarjev, v kranjsko mestno knjižnico povabili župane gorenjske regije. Spregovorili so o dobrih praksah povezovanja med podjetniki in lokalnimi skupnostmi, podjetniških izzivih, privabljanju mladih v lokalno okolje in decentralizaciji Slovenije. Udeleženci okrogle mize so bili soglasni, da bi tudi na Gorenjskem potrebovali več posluha za podjetništvo in regijske prioritete na državni ravni. Izpostavili so nerazumno dolge postopke umeščanja v prostor oziroma pridobivanja gradbenih dovoljenj, ki lahko zaradi uradnikov, ki zapletajo postopke, trajajo več let.

»Prostorska ureditev občine je tudi v Kranju velika rakava rana. Dom upokojencev smo denimo začeli umeščati v občinski prostorski načrt že takoj na začetku mojega prvega mandata, a danes, po petih letih, še vedno nimamo v rokah gradbenega dovoljenja. Zanj namreč potrebujemo kar petindvajset podpisov soglasodajalcev in vsak od njih se lahko domisli česar koli, da ovira postopek,« je poudaril župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec. V svojem nagovoru je predstavil tako dobre prakse kot izzive v lokalnem okolju. Izpostavil je, da imajo v Kranju po eni strani srečo, po drugi pa nesrečo, da so tako blizu Ljubljane, ter da največji razvoj gorenjske regije vidi v turizmu, ki se mu bo treba v prihodnje še bolj prilagajati.

Slabe razmere za razvoj podjetništva

»V Kranju se zelo trudimo, da bi mestu vrnili sloves, ki ga je imelo v nekdanji Jugoslaviji, ko so ga celo imenovali Silicijeva dolina. Že pred leti smo začeli projekt TIP (Talenti, inovativnost, podjetnost), ki vključuje sistematično delo z mladimi, mentorji in učitelji v povezavi z gospodarstvom in s pomočjo katerega ustvarjamo ekosistem mladih, da lahko kasneje postanejo uspešni podjetniki. Kreativni in podjetni mladi so namreč dodana vrednost Kranja, zato jim skušamo v čim večji meri priti naproti,« je poudaril kranjski župan in dodal, da razvoj mladih talentov spodbujajo tudi v podjetniškem inkubatorju Kovačnica, medtem ko bodo v novem študijskem letu v sodelovanju s Fakulteto za organizacijske vede Univerze v Mariboru in več podjetji začeli izvajati nov študijski program bionika, s katerim se bodo odzvali na primanjkljaj ustreznega kadra z znanjem iz informacijsko-komunikacijske tehnologije v regiji.

»Živimo v zelo čudnih časih, ko delo, ideje, podjetniška misel in stremljenje k napredku niso več v prvem planu. V klubu SBC nas vse to precej skrbi. Včasih smo se s predstavniki vlade vsaj skregali in iztržili kaj dobrega za razvoj Slovenije, danes se sicer pogovarjamo, a se v državi dela po svoje. Razmere za podjetnike in razvoj podjetništva so zelo slabe, zato sta povezovanje in iskanje skupnih poti med podjetniki, obrtniki, podjetniki, prosvetnimi delavci in predstavniki podpornega gospodarskega okolja v lokalnem okolju v tem času še pomembnejši,« meni predsednik kluba SBC Joc Pečečnik. Opozoril je na pomanjkanje dialoga z uradniki in pomembnost, da se državni aparat čim prej spravi nazaj v pogon, saj danes komunikacija še vedno poteka le v pisni obliki in brez dialoga na sestankih. 

Priporočamo