»Na podlagi spremembe pravilnikov, ki urejajo šolski koledar, se bodo zimske počitnice v šolskem letu 2022/23 v prvem obdobju začele 30. januarja, v drugem obdobju pa 6. februarja 2023. S predlagano spremembo je ministrstvo sledilo dvema pobudama, pobudi Smučarske zveze Slovenije in pobudi županov zgornjegorenjskih občin. S pobudo smučarske zveze je bilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport seznanjeno, da bo med 21. februarjem in 5. marcem 2023 potekalo svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah Planica 2023, ki bo hkrati tudi eden največjih športnih dogodkov v Sloveniji z udeležbo velikega števila športnikov, novinarjev, navijaških skupin in drugih, s čimer bodo turistične zmogljivosti hitro zapolnjene,« so zapisali na ministrstvu za izobraževanje.
Prošnja, stara nekaj let
Kot smo v Dnevniku že poročali, so gorenjske občine podprle tudi pobudo kranjskogorske občine in Turizma Kranjska Gora, ki sta zaradi nordijskega svetovnega prvenstva prav tako ministrstvu predlagala prestavitev počitnic, zato so na Gorenjskem z odločitvijo ministrstva zelo zadovoljni. »S to odločitvijo ministrstva smo zelo zadovoljni. Če bi imeli počitnice med prvenstvom, bi morali odslavljati stalne goste zaradi zasedenosti kapacitet, to pa nikakor ni enostavno in za nas bi bila to slaba reklama,« razmišlja župan Kranjske Gore Janez Hrovat.
Direktor Turizma Kranjska Gora Blaž Veber opozarja, da je šlo za skupno željo številnih udeleženih, na katero so ministrstvo opozarjali že nekaj let. »To, da se je ministrstvo odločilo za prestavitev počitnic, je pogumna in dobra odločitev. Sprejeta je bila zadnji možni termin. Pogodbe z organizatorji, ki bodo pripeljali obiskovalce, namreč že imamo,« opozarja. Po njegovem gre za pomembno rešitev za slovensko smučarsko sezono, saj slovenskim smučarjem med počitnicami ne bo treba po smučarske užitke v tujino. Zadovoljstvo so izrazili tudi v Bohinju in na Bledu. Kot smo že poročali, naj bi bile na slovenski strani zaradi prvenstva turistične zmogljivosti v tem času zapolnjene vse do Ljubljane.
Kaj pa učenci (in njihovi starši)?
Na ministrstvu so pojasnili, da so obe omenjeni pobudi preučili tako z vidika podpore slovenskemu gospodarstvu kot tudi z drugih vidikov, predvsem s pedagoškega. »S pedagoškega vidika je predlagana rešitev kljub premiku zaključka prvega ocenjevalnega obdobja z 31. januarja na 27. januarja 2023 sprejemljiva. Zaključku ocenjevalnega obdobja sledi vikend, kar z vidika koledarja pomeni, da se prvo ocenjevalno obdobje skrajša za dva dneva pouka, drugo ocenjevalno obdobje pa bo dva dneva pouka daljše,« opisujejo na ministrstvu. Rešitev je po njihovem smiselna, saj se s tem zimske počitnice umestijo neposredno po zaključku prvega ocenjevalnega obdobja. »To je primerna rešitev tako z vidika doseganja ciljev in standardov znanja kot tudi z vidika preverjanja in ocenjevanja. Z vidika zimskih razmer je bolj ugoden zgodnejši termin zimskih počitnic, saj so običajno snežne razmere takrat v povprečju ugodnejše, prav tako so tudi temperature v začetku februarja v povprečju nižje kot konec februarja in v začetku marca, ko se že začne meteorološka pomlad,« poudarjajo.
Na ministrstvu so zagotovili, da bodo podrobnejša navodila šolam poslali predvidoma ta teden. Starši učencev so za premik počitnic izvedeli iz medijev, odzivov pa v Zvezi aktivov svetov staršev še niso zabeležili, pravi predsednica zveze Lara Romih. »Prepričana sem, da bodo starši spremembo sprejeli, saj gre za logično in pričakovano rešitev,« pravi. Veliko bolj so razburjeni ravnatelji, saj po besedah predsednika Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Slovenije Gregorja Pečana niso sodelovali pri tej odločitvi. »Po našem mnenju je premik počitnic neumnost. To pomeni, da bodo januarja za učence in dijake dvakrat počitnice, potem pa bo pouk neprekinjeno vse do prvomajskih praznikov. To za pedagoški proces ni dobro,« pravi Pečan. Premik zimskih počitnic bo ustrezal družinam, ki pozimi hodijo na smučarski oddih, a premik katerih drugih počitnic bi denimo ustrezal ljubiteljem morskega oddiha. V združenju se bojijo, da bo takšnih pobud zaradi te odločitve več, vendar na ministrstvu zagotavljajo, da gre le za enkratno spremembo.