Potem ko je kranjska družba Domplan prebivalce na območju Kranja, Šenčurja, Naklega, Tržiča, Škofje Loke, Bleda in Radovljice v teh dneh obvestila, da jim bo s 1. novembrom razveljavila pogodbo in prenehala dobavljati zemeljski plin, okoli 2200 gospodinjskih in sto poslovnih odjemalcev še vedno straši misel na mrzlo zimo.

Obvestilo o prenehanju opravljanja dejavnosti dobave zemeljskega plina so konec minulega tedna prejeli tudi na mestni občini Kranj (MOK). »Tudi stavbe MOK sodijo med odjemalce zemeljskega plina dobavitelja Domplan. V skrbi za občane bomo pred kurilno sezono storili vse, kar je v naši moči, da najdemo nadomestnega dobavitelja, pri čemer gre predvsem za odgovornost Domplana. Skupaj z državo zato računamo na njegovo pomoč in sodelovanje,« so pojasnili iz kabineta kranjskega župana Matjaža Rakovca.

Z zavodi, katerih ustanovitelj so, so v stalnem stiku in iščejo tako dolgoročne kot kratkoročne rešitve za zagotovitev dobave plina, o čemer jih sproti obveščajo in jim svetujejo. Na občini poudarjajo, da gre za problem, ki je primarno v domeni države.

Brez skrbi, a z rezervnim scenarijem

Uradnih pritožb zaradi enostranske odpovedi pogodb o dobavi plina na MOK do včeraj niso prejeli, je bilo pa iz zavodov kar nekaj vprašanj, kako naprej. »Gre za vseslovenski problem, saj bodo imeli vsi manjši dobavitelji plina težave. Poudarjamo, da skupaj s podjetjem ter ministrstvom za infrastrukturo in drugimi pristojnimi iščemo najboljše rešitve, tako da zaenkrat ni razlogov za skrb. Domplan nas je med drugim tudi seznanil, da se povezujejo z drugimi dobavitelji in iščejo rešitve,« so še zagotovili na MOK, kjer pripravljajo tudi rezervni scenarij za primer, da bi bilo Domplanovo iskanje nadomestnega dobavitelja neuspešno.

Domplan je vsem odjemalcem poslal dopis, v katerem so jasna in preprosta navodila, kako zamenjati dobavitelja plina, ter povezavo do primerjalnega seznama dobaviteljev in cen zemeljskega plina za lažjo izbiro. Precej kranjskih gospodinjstev in podjetij se je včeraj že obrnilo na družbo Gen-I, ki je že doslej sprejemala odjemalce dobaviteljev, ki so zapuščali trg.

»Tudi v primeru Domplana bo tako. Kar zadeva omrežnino, pa je ta del stroškov operaterja omrežja, v tem primeru Domplana. Višina omrežnine ostaja torej enaka kot doslej,« so včeraj pojasnili iz ljubljanskega podjetja Gen-I.

Priporočamo