V soboto, točno opoldne, je na dvorišču ljubljanske škofijske gimnazije v Šentvidu potekalo evropsko gastronomsko tekmovanje za osebe s posebnimi potrebami. Na manjšem odprtem tovornjaku so se sočasno pomerili po štirje amaterski – pravzaprav bolj ljubiteljski kuharji, ki so imeli za pripravo glavne jedi, sladice ali zahtevnega koktajla le deset minut časa.

Odlično pečena riba na zelenjavi

»Sem pravi profesionalec in vesel sem, da sem lahko pokazal, da znam kuhati. Doma sicer kuha mama, jaz pa sem tisti, ki vse poje. Ampak to ne pomeni, da ne znam tudi sam kuhati. Najraje samo zase,« nam je povedal Nino Kaštrun iz Tržiča, ki se je na tekmovanje dobro pripravil. »​Davor Družinec (iz SŠGT Radovljica & Hotel Astoria Bled, op. p.) mi je dal nekaj nasvetov in mi pomagal, skupaj sva tudi pripravila recept za pečeno ribo z zelenjavo,« pove 25-letni Kaštrun in doda, da ima občutek, da je komisijo, ki je ocenjevala njegov krožnik, prepričal s svojim znanjem. »Strahu, da bi bila riba premalo pečena, nisem imel. Preprosto sem si rekel, pustimo se presenetiti,« je še povedal mladi kuhar, ki si srčno želi, da bi se mu še kdaj ponudila priložnost za sodelovanje na tem oziroma podobnem tekmovanju.

V primerjavi s Tržičanom ima v kuhinji veliko več izkušenj Ljubljančanka Andreja Kozlevčar. Posebne treme pred nastopom ni imela. »Lotila se bom pečenja, pripravila pa bom tofu z zelenjavo in semeni. Sem dobro pripravljena, saj to pogosto kuham doma,« je povedala Kozlevčarjeva. Potem ko je omenila, da doma kuha za moža in tri otroke, smo izvedeli, kako so nad tofujem navdušeni otroci. Pri tem se je iskreno nasmehnila in le priznala, da otrokom veliko bolj teknejo makaroni in pečeni krompirček. »Pogosto pa so na jedilniku tudi palačinke,« je dodala Kozlevčarjeva, ki je vključena v program Želva.

Recepti pripravljeni za zabavo

Prav simpatično in z velikim pričakovanjem pa sta na svoj prvi kuharski nastop čakala Barbara Peterka in Janez Kalan. »Uh, šele včeraj popoldne smo se dogovorili, kaj bova danes kuhala. Moram povedati, da bom prvič delal rezance z ananasom in mangom. Včeraj so šli okusi dobro skupaj,« je povedal nasmejani Kalan, Peterkova pa je pripomnila, da bo sama poskrbela za sladico. »Pripravila bom tiramisu.« Na vprašanje, katera je sicer njuna najljubša jed, sta tekmovalca v en glas izstrelila – čokolada. »Sva se pa dogovorila, da ne bova tekmovala med seboj, ampak se bova predvsem zabavala. Tudi zato nimava nobene treme,« sta v smehu dodala dobro razpoložena prijatelja in pokazala v smeri chefa Jožefa Oselija, ki je pomagal pri izbiri in sestavi njunega krožnika. »Po dogovoru smo pripravili recept za šest tekmovalcev. Posvetovali smo se, kaj bi mladina glede na svoje zmožnosti lahko pripravila. Potrudil sem se, da so bili recepti pestri, sama priprava pa tudi zabavna. Tako smo sestavili nekaj zanimivih in novih jedi, ki jih ljudje malo manj poznajo,« nam je povedal Oseli.

Tekmovalci so tako pod njegovo taktirko pripravili solato v parmezanovi skledi z mocarelo in paradižnikom, Kalan pa se je lotil v voku pripravljenega piščanca z riževimi rezanci, ananasom in mangom. »Seveda smo predhodno pripravili sestavine, nekaj smo že vnaprej skuhali. Realno gledano niti profesionalni kuhar jedi ne bi mogel pripraviti v desetih minutah,« je bil iskren Oseli, ki tudi sicer sodeluje s kuharji v Drugi violini in z Valerijo Bužan, predsednico društva Downov sindrom, ki je poskrbela, da prestolnica gosti tekmovanje Kupidova žlica.

Kuhajo po evropskih prestolnicah

Kupidovo žlico (izvirno Cupid's spoon) so lani prvič pripravili na Hrvaškem, letos pa evropsko gastronomsko tekmovanje za osebe s posebnimi potrebami poteka v kar 27 glavnih mestih držav Evropske unije, prvič tudi v Ljubljani. Kot je povedala Bužanova, tekmovanja po vseh evropskih prestolnicah potekajo v okviru svetovnega dneva downovega sindroma. »Tekmovanja so se udeležili tekmovalci iz Ljubljane, Kranja, Postojne in z Jesenic. Seveda si želimo, da bi bilo drugo leto tekmovalcev še več, saj želimo javnosti pokazati, da lahko osebe s posebnimi potrebami delajo na različnih delovnih mestih. Žal so še vedno premalo vključeni v delovno okolje,« je pojasnila Bužanova in pozvala javnost, da jih jutri med 9. in 18. uro obišče pred Ateljejem 21 na Bregu 2 v Ljubljani. »Na informativni stojnici bomo imeli pripravljene gradivo in izdelke društva. Tudi letos bomo izvedli pohod z baloni v 21 krajih po Sloveniji, v Ljubljani pa bomo pohod z baloni zaključili z ogledom Narodnega muzeja Slovenija in Narodne galerije,« je povedala predsednica društva.

Priporočamo