Na mestu nekoč impozantnega, pozneje pa klavrno propadlega Kolizeja smo se sprehodili po palači Schellenburg, ki se zaradi vsega luksuza blešči že na zunaj. Elegantna svetla zgradba s harmonično dovršeno fasado in velikimi okni na novo določa kakovost življenja in udobje bivanja v Ljubljani. A le za tistega, ki si to lahko privošči.

Poslovno-stanovanjski kompleks Schellenburg, ki je nadomestil Ljubljančanom dobro znani Kolizej, sestavljajo poslovni objekt, vila in palača. Medtem ko je vila s 15 stanovanji v celoti prodana in predana stanovalcem, ki v njej živijo že od začetka letošnjega leta, sosednja palača s 110 stanovanji še čaka na zadnje kupce, ki bodo za kakovost življenja in udobje bivanja v Ljubljani pripravljeni globoko seči v žep. V palači potekajo zaključna obrtniška dela, konec novembra ali najpozneje prvi teden decembra pričakujejo tudi uporabno dovoljenje. Šele potem bodo vseljiva stanovanja predali kupcem. Vsaj za zdaj je na nepremičninskem trgu še približno 40 stanovanj, od najmanjšega z 68 kvadratnimi metri bivanjske površine v vrednosti 637.000 evrov do največjega, velikega 272 kvadratnih metrov, za katero bo treba odšteti kar 4,2 milijona evrov bruto.

V tla vpisane besede Toneta Pavčka

Kaj se skriva za prestižem, ki ga zagovarja cena od 7000 do 12.000 evrov za kvadratni meter? Impozanten je že prihod iz Župančičeve ulice. Do vhoda v palačo vodi pot z manjšim naklonom skozi visoka železna vrata na ograjeno dvorišče glavnega atrija s sofisticirano ozelenitvijo. Na 10.000 kvadratnih metrih, kamor je umeščen kompleks, je veliko zelenih površin, manjše otroško igrišče in tudi streha sosednje vile je zelena. Glavna vhodna avla v palači, ki močno spominja na hotelski lobi, se blešči v marmorju. »Beli kamen je portugalski peščenjak in je enak na fasadi sosednje vile, kar je rjavo, je kamen emperador in se ponavlja na portalih stanovanj in stopniščih ob dvigalih ter vhodnih vratih,« je v imenu investitorja Jožeta Anderliča povedala Petra Skočir. Pod enim od ogromnih lestencev, ki krasijo strop avle, so v kamnita tla vpisane besede Toneta Pavčka iz pesmi Svet: »Na svetu si, da gledaš sonce, na svetu si, da greš za soncem …« V avli palače bo 24 ur na dan vse dni v letu recepcija z vratarjem, kjer se bodo bodoči stanovalci lahko dogovorili za različne dodatne storitve, kot so denimo pranje avtomobila, prevzem oblačil iz čistilnice, nakup hrane v trgovini in drugo. Za pultom recepcije je tudi manjša soba, ki jo bodo stanovalci lahko uporabljali za sestanke, ko gostov ne bodo želeli povabiti v svoje stanovanje.

Francoska okna s 30-letno garancijo

Pritlični del palače ima poseben vhod in dvigalo tudi za kolesa, saj imajo stanovanja kolesarnico ločeno od parkirnih prostorov, ki so razporejeni v treh kletnih nadstropjih. Klet 1 je namenjena za poslovni del zgradbe ter ima uvoz in izvoz iz Gosposvetske. Parkirni kleti 2 in 3 z uvozom in izvozom iz Župančičeve ulice sta namenjeni stanovalcem. Stopnišča v palači, kjer se prav tako po tleh blešči svetli marmor, imajo omejeno število stanovanj, v katera se vstopa skozi vrata, ki imajo protivlomno in protipožarno zaščito, so zvočno izolirana, za lepši videz pa so oblečena v les evropskega macesna. Svetlost stanovanjem dajejo ogromna francoska okna s 30-letno garancijo, vsa stanovanja so opremljena s talnim ogrevanje in hlajenjem ter sistemom prisilnega prezračevanja z regulacijo vlažnosti in temperature. V klimatih so filtri, ki preprečujejo vstop primesi od zunaj. Piko na i svetlim in prostornim bivanjskim prostorom daje parket, položen v ribjo kost, v barvi konjaka. Prav tako so delno opremljene kopalnice.

V poslovnem delu kompleksa, kjer za nekaj prostorov še iščejo kupca oziroma najemnika, je vrata že odprl salon s pohištvom. O tem, kdo bo najemnik restavracije, se še vedno ugiba. 

Priporočamo