Prizori opustošenja kot iz kakega grozljivega vojnega filma. Obupani obrazi sokrajanov, neprevozne ceste in podvozi, poškodovani objekti in mostovi, z blatom namočena stanovanja. Na mestu, kjer je še v petek zjutraj ob cesti Škofja Loka - Medvode stala avtobusna postaja, je zdaj zaradi vdrte ceste nepopisno razdejanje. To je le nekaj žalostnih sobotnih utrinkov iz občine Medvode. »Res je hudo. Medvode bi lahko poimenovali Podvode. Groza,« je posledice najhujših poplav v zgodovini države strnil direktor Televizije Medvode Iztok Pipan. Podivjana reka Sora je v središču Medvod, kjer so bili pod vodo vsi objekti, zalila tudi oddajno tehniko TV Medvode, poplavni val pa je iz pritličja občinske stavbe odnesel tudi stojala za kamere.

Na še nikoli videne grozljive posledice naravne ujme so prebivalci naleteli pred medvoškim blagovnim centrom. Namesto razposajenega sobotnega vrveža so jih tam pričakali prazna tržnica, kupi naplavin in polomljenih premičnin ter velike količine blata. V zraku je bil vonj razlitega zemeljskega plina. Lastniki lokalov so nemo čistili prostore svojih trgovinic, optike in frizerskega salona, kjer je voda v petek segala do višine metra in pol, medvoški taborniki so sredi dneva s čelnimi svetilkami na glavah, saj ni bilo elektrike, nesebično pomagali pri čiščenju Mercatorjeve trgovine. Pri črpanju vode, pometanju tal in prenašanju gostinske opreme iz razmočenega prostora so medvoškemu sladoledarju Mensurju Bajramiju na pomoč priskočili celo otroci. »Zgodilo se je v nekaj minutah, a so bili ti nepopisno težki trenutki usodni tudi za nas. Zalilo nam je lokal, zaradi česar smo morali zavreči velike količine sladoleda. Tega ne bomo mogli streči vsaj še dva tedna, škode bo za okrog 5000 evrov,« je na veliko razočaranje sladkosnedov povedal Bajrami. 

»Tukaj živim že celo življenje, a česa tako hudega ne pomnim. Pred leti je bilo ob katastrofalnih poplavah na cesti 10 centimetrov vode, zdaj je ta segala v višino poldrugega metra!« je bil pretresen prebivalec Goričan, kjer so bile poplavne razmere med hujšimi v občini. Ljudje so imeli tam ogromno dela s čiščenjem svojih domov, iz katerih so po več ur neutrudno nosili polna vedra vode. »Ko sem se zjutraj prebudila, nisem mogla verjeti svojim očem. Vse je bilo poplavljeno, divjali so meteorna voda in hudourniki. Odrezani smo od sveta, saj je cesta v dolino še vedno neprevozna,« je bila presunjena krajanka Trnovca v močno poškodovani dolini Ločnice. Prebivalce so tam poleg naraščanja voda ogrožali tudi zemeljski plazovi. »Ko pride takšna stoletna voda, se ljudje zavemo, kako zelo smo ranljivi,« je med pometanjem naplavin okoli hiše dejala krajanka Sore. Med posredovanjem na ogroženih območjih Medvod so bili poleg gasilcev ves časi aktivni tudi policisti. Trije med njimi so bili poškodovani, zaradi udarcev ob plavajoče predmete in ureznin jo je najhuje skupil policist, ki je iz poplavljenega medvoškega bloka pomagal reševati ujeta otroka in njuno muco. Iz drugega poplavljenega objekta, kamor je policist vstopil preko strehe, so ob pomoči gasilcev možje v modrem pomagali tudi dvema ujetima starejšima osebama, ki so ju na varno pripeljali s čolnom.

Tako hudega besnenja rek in katastrofalnih poplav ne pomnijo niti iz leta 1990

»Težko je zbrati misli po noči in dnevu, ki je za nami. Vsi smo videli, premnogi pa so žal tudi občutili vso surovo moč narave, ki se je razbesnela nad našimi kraji. Poplav tako silovitega obsega v naši občini ne pomnimo. Kmalu po polnoči s četrtka na petek so se začela prva posredovanja, predvsem v vaseh in pod Polhograjci. Kmalu se je število intervencij širom občine začelo množiti s tako silo, da jim je bilo težko slediti,« je v misli strnil medvoški župan Nejc Smole. 

Včeraj so ​se v občini, ki je bila več ur odrezana od sveta, zaprta pa je bila tudi državna cesta med Ljubljano in Kranjem, ukvarjali predvsem z reševanjem življenj, evakuacijami in nujnimi posredovanji. »Človeka stisne v grlu, ko vidi vsa uničena stanovanja in hiše. Tisočkrat hvala vsem, ki ste na kakršen koli način pomagali. Hvala vsem, ki ste ponudili prenočišča, trenutno nam je uspelo vse potrebe pokriti v organiziranih namestitvah,« je povedal župan.

Minula noč s petka na soboto je minila precej mirneje kot prejšnja, a so prebivalci Medvod kljub temu s strahom pogledovali v nebo in rečne struge. Od jutra so ponovno v pogonu vse sile zaščite in reševanja, pri čiščenju terena gasilcem pomagajo tudi pripadniki Slovenske vojske, taborniki in intervencijske ekipe iz sosednjih občin. Nadaljuje se črpanje vode in odstranjevanje plazovitega in naplavljenega materiala, največ dela je v strogem središču Medvod, v močno poškodovani dolini Ločnice ter v Goričanah. Na območju dela Rakovnika, v Sori, Dolu ter na Senici je prekinjena oskrba s pitno vodo, velike težave imajo ponekod tudi z dobavo električne energije in plina. Pred občino na sotočju Save in Sore, kjer tako hudega besnenja rek in katastrofalnih poplav ne pomnijo niti iz leta 1990, so izzivi, ki si jih nihče ne upa niti predstavljati...

 

Zaradi odtrganih cest je 13 krajev še vedno nedostopnih

 

Med njimi je Kokalj naštel Smoldno, nekaj cest je odtrganih tudi v naselju Stara Oselica. Zaprta ostaja cesta do Delnic in proti Javorjem, saj je odneslo most. Upajo, da bo vojska tam pomagala zagotoviti pontonski most, sicer bodo prevoznost morali urediti sami.

Zadeve so sicer trenutno pod kontrolo, padavine so dopoldne prenehale. Na terenu so gasilci in pripadniki drugih reševalnih služb, ki pomagajo čistiti hiše in njihovo okolico, odvažajo blato ter urejajo odvoze.

Tudi ob pomoči Slovenske vojske so po besedah Kokalja trenutno samozadostni, kasneje pa bodo potrebovali še stroje za čiščenje cest. Za državne ceste bo moral poskrbeti upravljavec, za ostale pa sami, zato bodo za pomoč najverjetneje prosili vojsko.

»Če se padavine ne bodo nadaljevale, mislim, da bodo danes do konca dneva nekako rešili 80 odstotkov stvari, mogoče še kaj več,« je ocenil zjutraj.

Stanje je tudi na območju Občine Žiri slabo, a se razmere ponoči, kot so ves čas dežurali gasilci, ni dodatno poslabšalo, je za STA povedal tamkajšnji župan Franci Kranjc.

Kot je pojasnil, je kritično predvsem stanje cestne infrastrukture, sicer pa je večina stanovanjskih objektov dostopnih. Na terenu so danes od 6. ure zopet gradbinci, ki so v soboto ob 22. uri delo prekinili.

Cesta proti Škofji Loki je s polovičnimi zaporami delno odprta, dostop je možen tudi do Vrhnike, je pojasnil.

V vasi Jarčja Dolina se je sprožil večji plaz, ki je še vedno aktiven, a ga spremljajo. Plaz ogroža dva objekta z okoli 10 osebami, a za zdaj evakuacija ljudi še ni bila potrebna.

Pomagajo jim tudi sosednja gasilska društva iz občin, kjer niso bili prizadeti. Ob tem je Kranjc pohvalil lastna štiri gasilska društva in štab civilne zaščite, ki je imel večino časa aktiviranih 60 oseb.

Iz stanovanjskih objektov, ki so bili poplavljeni, jim je po zadnjih informacijah vso vodo že uspelo izčrpati, objekte pa očistiti, je še pojasnil.

 

Priporočamo