Ljubljanski poklicni gasilci svoje delo opravljajo v štirih izmenah, ki so enakovredne. Gasilec tako opravi 12 ur dnevnega dela, čemur sledi 24 ur počitka, in 12 ur nočnega dela, pri katerem se počitek podaljša na 48 ur. »Na začetku se je na tak ritem težko privaditi, a te intervencije hitro prisilijo, da to postane tvoj način življenja,« je pojasnila skupina gasilcev, ki to delo opravlja že 20 let. Med vsako izmeno nad pozivniki bedi 24 gasilcev, skupaj s 35 prostovoljnimi gasilskimi društvi na širšem območju Ljubljane pa številka naraste na 1000 usposobljenih gasilcev, ki so vedno pripravljeni na delo.
Gasilci so prepričani, da je njihov poklic poklic prihodnosti, saj se število naravnih in tudi umetno povzročenih nesreč strmo povečuje. »Dela za nas bo vedno veliko, za prihodnost našega dela res ni skrbi,« je izpostavil poveljnik Gasilske zveze Ljubljana Tine Juvan. Denarna sredstva Gasilska brigada pridobi od Mestne občine Ljubljana, iz zasebnih financiranj in s pomočjo požarnih taks.
Obveščanje se osredotoča na lokalno delovanje
Delo gasilcev se začne takoj, ko iz centra za obveščanje na pozivnike prejmejo obvestila. Najpomembnejšo vlogo ima takrat poveljnik, ki gasilcem pove, kako morajo ravnati. Letno opravijo skoraj 3000 intervencij in povprečno imajo 7 do 8 intervencij na dan, zato je vloga vodje intervencije še posebej pomembna. »Večja ko je intervencija, večjo odgovornost ima vodja, zato je še posebej pomembno, da vodja ravna strokovno in da mu gasilci zaupajo,« je poudaril Robert Okorn iz Gasilske brigade Ljubljana. Njihovo delo je večinoma tehnična pomoč, v lanskem letu so izvedli tudi 13 obsežnejših gasilskih vaj. Posebnost, ki so jo opazili, je, da v času epidemije umetnih nesreč skoraj ni bilo.
Pri obširnejših intervencijah pogosto prihaja do zmede v komunikaciji z zunanjimi opazovalci, saj vsi želijo informacije od gasilskih ekip dobiti v najkrajšem možnem času. Prav s tem namenom imajo gasilske ekipe oblikovane delitve po brezrokavnikih. Najpomembnejši del je operativni štab, ki ga predstavlja vodja intervencije v rumenem jopiču. Sledi mu operativni vodja, ki posebnih informacij o poteku dogodka nima, sodeluje pa z vodjo načrtovanja, ki načrtuje tehnične in kadrovske resurse, in vodjo logistike, ki skrbi za dobavo sredstev – materialov, ki so med intervencijo nujno potrebni. Nad vsemi bedi varnostni nadzornik, ki skrbi za varno delo in varen potek intervencije.
Za delo z mediji je odgovoren medijski predstavnik v sivem jopiču, ki predstavlja pomembno vez med operativno enoto na terenu in mediji. Novost letošnjega leta je tudi posebna točka za medije, trikotnik z napisom mediji, ki bo služil zbiranju medijskih predstavnikov in deljenju informacij na enotni točki. Gasilci predvidevajo, da bi lahko pri večjih intervencijah posodobljene informacije podajali na približno 15 minut. Ob tem je Okorn opozoril, da se ljudje premalo zavedajo, da je tudi informacija, da na terenu sprememb ni, pomembna informacija.
Njihovo delo je vedno razgibano
Ljudje delo gasilcev pogosto povezujemo s požari in prometnimi nesrečami, a to zajema le polovico njihovega dela. Pogosto na pomoč priskočijo tudi živalim. »Največkrat rešujemo mačke, ki se znajdejo na previsokih drevesih. Pred kratkim smo reševali tudi mačko, ki je bila ujeta v jarku. Jarek smo razbili in ji pomagali priti ven,« sta povedala dolgoletna gasilca. Intervencije so včasih zanje še posebej težke ali čustvene. »Najbolj se mi je vtisnila v spomin intervencija, ko smo nekoč iz avtomobila reševali deklico. Tako podobna je bila moji nečakinji, da sem potem še večkrat pomislil nanjo. Težko pa je bilo tudi, ko smo posredovali pri samomoru osebe, ki je bila na tistem mestu že več dni,« je svoje izkušnje opisal gasilec Rok Košir in ob tem dodal, da ima sam srečo, da slabe stvari hitro pozabi. Ob tragičnih dogodkih so jim sicer na voljo tudi zaupniki.
»Včasih se zgodi, da kje prepoznam osebo, ki smo ji pomagali. Takrat se počutim res čudno, saj se skoraj nikoli ne zgodi, da bi se nam kdo za pomoč zahvalil ali se spomnil na nas,« je še dejal Košir in dodal, da so vsake zahvale vedno iskreno veseli.