»Slišali smo grmenje, a smo mislili, da ne bo nič hujšega. Okoli hiš so bila res visoka drevesa, zato smo se bali, da bi se lahko podrla. Odločili smo se, da se umaknemo v avtomobile, ki so bili parkirani na bližnjem parkirišču,« je dogajanje opisal predstavnik romske skupnosti Oto Hudorovac, ki v naselju Lepovče v Ribnici živi že petintrideset let. »Ko smo odhajali iz naselja, so se za nami začela podirati drevesa. Padala so na strehe, pred vhode hiš. Nekatera je izruvalo kar s korenino,« je dodal. Ker so hoteli zaščititi najmlajše, so svoje osebne stvari pustili v hišah, sami pa noč preživeli v avtomobilih. Za pomoč so že v večernih urah prosili ribniške gasilce, ki pa so imeli zaradi neurja, ki je na širšem območju Ribnice odkrivalo strehe in podiralo drevesa, polne roke dela.
Noč so preživeli v strahu
Neurje je v slabi uri podrlo več dreves v naselju. Hiše, v katerih živijo ribniški Romi, so zgrajene na betonskih platojih, ki jih je zanje pred leti postavila občina. Večina je opečnatih ali lesenih, padla drevesa, visoka kakih petindvajset metrov, nekatera so imela tudi večji obseg, pa so uničila strehe objektov.
V jutranjih urah so Romi gasilce ponovno prosili za pomoč, a so jim zaradi prezasedenosti razpoložljivih ekip svetovali, naj začnejo stvari urejati kar sami. »Prosili smo občino, da bi si izposodili vsaj orodje, da uredimo osnovne stvari. Kmalu smo videli, da je uničenje preobširno, da bi lahko kar koli sami naredili,« je pojasnila Vesna Bajt.
Škodo v naselju si je ogledal tudi ribniški podžupan Vojko Štanfelj, ki je skupaj s civilno zaščito in ribniškimi gozdarji pomagal pri odpravljanju posledic neurja. Zaradi varnosti so morali porušiti vsa višja drevesa v naselju. Pred tem so evakuirali celotno naselje, prebivalci pa iz hiš niso vzeli ničesar. »Imam majhnega dojenčka, zato sem hotela vzeti vsaj njegove stvari in voziček, a je drevo, ki visi nad hišo, prenevarno,« je zaskrbljeno dejala Emira Bajt.
Od daleč so lahko le opazovali podiranje dreves in upali, da podrta drevesa ne bodo povzročila še dodatne škode. Naselje je po neurju obiskala tudi pomočnica direktorice centra za socialno delo Bernarda Drobnič, ki je ocenila, da je večina hiš primerna za bivanje in jih je treba le očistiti in pospraviti posledice neurja. V sodelovanju s civilno zaščito jim je občina zagotovila tri spalne zabojnike, v katerih je skupno 21 ležišč. V naselju sicer živi 70 ljudi.
Obnavljali ne bomo
Kot smo poročali že junija, občina Ribnica načrtuje premik naselja. Takrat so ocenili, da je naselje nevarno za bivanje zaradi več razlogov. V bližini so visokonapetostni daljnovodi, ki oddajajo elektromagnetno sevanje, območje je močvirnato in nevarno za poplave, poleg tega je del industrijske cone. A do letošnjih neurij večjih težav na območju niso imeli.
Po ocenah civilne zaščite in občine je naselje po neurju neprimerno za bivanje. Konkretnih načrtov za ureditev primernih bivališč za Rome občina za zdaj nima. Po podžupanovih ocenah bi bila obnova naselja nesmiselna, saj je v preveč slabem stanju. Občina naj bi novo naselje gradila na območju, ki je zdaj gozdna jama, vendar zemljišča še ni odkupila od zasebnega lastnika. Župan Samo Pogorelc je pred mesecem ocenil, da bi lahko novo naselje v najboljšem primeru uredili v dveh letih. Ali to pomeni, da bodo ribniški Romi do ureditve novega naselja živeli v avtomobilih in kontejnerjih, za zdaj ostaja brez odgovora.