S PU Ljubljana so za Dnevnik potrdili, da so bili danes okoli 9. ure zjutraj, obveščeni, da je do sedaj neznani storilec na vrata ene izmed stavb na območju centra Ljubljane preko noči z barvo narisal simbola Davidove zvezde in svastike. Ogled so že opravili, zdaj pa nadaljujejo z zbiranjem obvestil zaradi suma kaznivega dejanja z elementi spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Robert Waltl, direktor Judovskega kulturnega centra (JKC), nam povedal, da so poslikave opazili zjutraj, ko so prišli na delovno mesto. »Za temi vrati trenutno stojita razstava o Ani Frank in festival Hiša strpnosti, ki se zadnje dni odvija v Ljubljani, namen pa je spregovoriti ravno o pomenu strpnosti in kakšne so posledice, če te ni. Za temi vrati prav tako stojita sinagoga ter hiša, ki se že dlje časa ukvarja ravno s strpnostjo in sprejemanjem drugačnosti,« incident komentira Waltl. Po njegovem mnenju gre za strahopetna dejanja nekoga, ki želi v družbo vnašati nemir. »Nemir pa želi vnašati tudi v Ljubljano, ki je mesto, ki sicer sprejema drugačnost. Dejanje je nesprejemljivo, strahopetno in vredno vsakršne obsodbe,« je še jasen direktor JKC.

V več evropskih državah beležijo porast antisemitskih grafitov, povezujejo pa jih predvsem z vojno med Izraelom in Hamasom, a kot še poudarja direktor JKC, njihov center nima nič opraviti s slednjo in njihovo politiko. »Razumemo razgreta in močna čustva, sočustvujejo z žrtvami v Gazi, a tudi tisti, ki danes "podpirajo" Palestino v tej zadnji vojni, bi se morali zavedati, da če so res za mir in sožitje, tudi tovrstnega nasilja ne smejo tolerirati,« še opominja. Robert Waltl sicer pričakuje, da se bodo antisemitski napadi v prihodnosti še pojavljali, morda celo bolj pogosto. 

Kljub tovrstnim incidentom pa se je treba zavedati, da antisemitizem ne vznikne iz nič, temveč so zametki le-tega v družbi prisotni že prej, specifične družbene okoliščine pa pripomorejo k njegovi eskalaciji. »Očitno se vedno čaka na "primerno situacijo," ki spodbudi kleči antisemitizem,« incident še komentira Waltl. PU Ljubljana sicer ne zaznava povečanega števila prijav na tem področju oziroma jih že dolgo niso beležili. Zagotavljajo pa, da redno spremljajo varnostne dogodke in jih analizirajo. 

Na vprašanje, kako bi lahko v teh napetih okoliščinah bolje zaščitili Judovsko skupnost v Sloveniji, Waltl odgovarja, da fizična zaščita ni potrebna, je pa dobrodošla podpora širše družbe, denimo na njihovih dogodkih. »Ljudem želimo pokazati, kaj počnemo, kako živimo znotraj te družbe; da smo asimilirani in smo dejansko del te družbe. Želimo si, da nas vidijo kot obogatitev, ne kot nekaj slabega,« še dodaja. 

S PU dodajajo, da za varnost in preprečitev kaznivih dejanj lahko veliko naredimo tudi sami. Občanom svetujejo naj, če postanejo žrtve, o tem takoj obvestijo policijo. »Pomembno je tudi takojšnje obveščanje policije že ob sumu, da bi se lahko izvršilo kaznivo dejanje. To pa pomeni sodelovanje vseh, denimo tudi prič ali drugih, ki bi o teh kaznivih ravnanjih kaj vedeli, da o tem policiji podajo informacije. S tem bodo tovrstna kazniva dejanja preprečena ali v največji možni meri zaznana in preiskana ter storilci ustrezno procesuirani,« opozarjajo.

»Antisemitizem ni le napad na Jude, temveč tudi žalitev naših skupnih vrednot. Bistveno je, da mednarodni organi obsodijo takšna dejanja in si dejavno prizadevajo za spodbujanje razumevanja in enotnosti,« je nedavno komentirala posebna koordinatorka EU za boj proti antisemitizmu Katharina von Schnurbein. Glede na podatke pristojnih služb posameznih držav se antisemitska dejanja najmočneje kažejo v Franciji, Nemčiji in Avstriji, kjer oblasti že sprejemajo dodatne ukrepe. O povečanju antisemitskih incidentov poročajo tudi iz ZDA, Kanade, Južne Afrike in več južnoameriških držav. 

»To je napad na vse nas, ki živimo v blaginji svobodnega sveta. Naše čudovito mesto in država ne smeta nikoli več doživeti strašljive izkušnje, ki so jo pred 75 leti našim državljanom naredili nacisti. Nacisti in fašisti so umorili več kot 90 000 slovenskih državljanov, med njimi je bilo skoraj 600 Judov. Skupaj se moramo upreti sovraštvu in fanatizmu v naši lepi državi. To ni Bližnji vzhod - Izrael in Palestina. To je naša država. To je Slovenija,« je še poudaril Waltl

Priporočamo