Waitz se je s problematiko poseganja v načela okoljske demokracije ob gradnji kanala C0 ter z nevarnim posegom v okolje na območju ljubljanskega vodonosnika, ki lahko ogrozi oskrbo vseh prebivalcev območja s pitno vodo, seznanil ob obisku stranke Vesna, so sporočili iz te stranke. Vesna – zelena stranka je sicer v postopku pridružitve EGP. Evropski poslanec, ki je obiskal tudi nekaj lokacij ob gradbišču kanala C0, je na evropsko komisijo naslovil pobudo za izvedbo dodatnih preverjanj in revizijo na kraju samem, »da se zagotovi, da sredstva EU ne bodo vložena v projekt, ki ne bi imel bistvene dokumentacije in dovoljenj, vključno s presojo vplivov na okolje«. Od komisarke za kohezijo in reforme Elise Ferreira pričakuje preveritev vseh morebitnih nepravilnosti pri upravljanju in izvajanju tega projekta, so dodali v Vesni. V dopisu komisarki se je Waitz po navedbah Vesne skliceval na številne skrb zbujajoče informacije, ki jih prejema iz Slovenije v zvezi z ravnanjem Mestne občine Ljubljana, glavne upravičenke do sredstev EU za projekt. Kot je še zapisal, številna poročila kažejo na tveganje za delovanje sistemov upravljanja in nadzora ter porajajo dvom o zakonitosti aktov, ki so jih izdajali nacionalni organi, odgovorni za spoštovanje okoljskih standardov in varstva pitne vode. »Meni, da je nujno, da tak projekt poteka le ob temeljiti presoji vplivov na okolje,« so poudarili v Vesni.

Potem ko je Waitz napovedal, da bo evropski komisiji o projektu zastavil nekaj vprašanj, je ljubljanski župan Zoran Janković na torkovi redni novinarski konferenci dejal, da je to njegova pravica, prav tako je dejal, da ne oporeka obisku predstavnikov komisije. »Projekt je transparenten, lahko ga pogledajo,« je še enkrat zatrdil ljubljanski župan.

Kritiki projekta trdijo, da predstavlja veliko grožnjo pitni vodi, poleg tega pa, da poteka brez dovoljenj. Zaradi projekta je bilo v Ljubljani več protestnih shodov. sta

Priporočamo