Pripravljalna dela in arheološka izkopavanja za obnovo SNG Drama v Ljubljani naj bi se začela že letos poleti. V začetku naslednjega leta bo dokončan projekt za izvedbo, do pomladi pa naj bi bil izbran izvajalec. Po načrtih naj bi se v tem času naslednje leto že začela gradbena dela, ki naj bi se predvidoma zaključila do leta 2026.

Še pred začetkom pripravljalnih del pa morajo posekati divji kostanj, ki stoji pri avtobusni postaji na Slovenski cesti. Po naših informacijah naj bi se to zgodilo že naslednji mesec. Po družbenih omrežjih se je razširila informacija, da so razmišljali tudi o presaditvi drevesa, vendar naj to ne bi bilo ekonomično. »Stari kostanj pred Dramo bo padel. Posekali ga bodo, da naredijo prostor arheologom, gradbenikom, prenovljeni Drami. Selitev drevesa stane več kot 100.000 evrov; očitno preveč, zato bo stari kostanj pred Dramo padel,« je bil do te informacije kritičen izredni profesor Dimitrij Mlekuž Vrhovnik z oddelka za arheologijo na ljubljanski Filozofski fakulteti. Vrhovnik je pojasnil, da razume, da se mora drevo zaradi prenove podreti, in se strinja, da bi presaditev bila predraga. Želi pa si, da bi to priložnost izkoristili za razmislek o odnosu med človekom in naravo v mestu in da bi vsaj koristno porabili les, morda kar v kontekstu novega gledališča: »Seveda potrebujemo novo gledališče in drevo ne bo padlo zaman, saj bomo dobili novo Dramo. A vseeno mislim, da bi morali na nekakšen simboličen način sprejeti to dejanje in se od tega drevesa posloviti dostojno. Dobro je, da spomin nanj ostane nekako vgrajen v novo stavbo, saj je padec tega drevesa prvi korak gradnje nove drame.«

Iz Drame so potrdili, da so pripravili stroškovno oceno presaditve divjega kostanja. Po njihovih ugotovitvah bi to stalo od 80.000 do 100.000 evrov, zato so se odločili, da presaditev ne bi bila smiselna. Kljub temu strošku ni zagotovila, da bi bila presaditev drevesa uspešna. »Po velikem trudu, ki je bil vložen v raziskovanje možnosti za ohranitev ali presaditev drevesa, smo ob upoštevanju vseh okoliščin in dejstev morali sprejeti težko odločitev, da divjega kostanja ob SNG Drama Ljubljana ni mogoče ohraniti ne na trenutni ne na novi lokaciji,« je sporočila Vesna Jurca Tadel, ravnateljica SNG Drama. Dodala je še, da je kostanj star od 75 do 94 let, po oceni iz leta 2017 pa je visok od 15 do 20 metrov. Tam, kjer zdaj stoji drevo, naj bi po prenovi sicer stal vhod v novo podzemno avlo.

Presajanje drevesa nima smisla

»Drevesa se seveda da presaditi, je pa res, da je ob viharjih, ki so čedalje hujši, to čedalje težje, saj drevo ne dobi statičnih korenin in je v spremenjenih podnebnih razmerah zelo ranljivo. Drevesa se ne presadi kar tako, ampak ga je na to treba pripravljati kar nekaj let,« je razložil Jože Bavcon, vodja Botaničnega vrta Ljubljana. Dodal je, da proti presaditvi govorijo tudi varnostni razlogi, saj je presajeno drevo nestabilno in v primeru divjega kostanja bi ta potreboval dodatno oporo. Divji kostanj je sicer lomljivo drevo, prav tako je ranljiv glede različnih bolezni in škodljivcev. »V takšnih primerih zato zagovarjamo stališče, da se posadi novo drevo, ki bo bolje prilagojeno razmeram v mestu,« meni Bavcon. Ob tem je opozoril, da divji kostanj tudi ni najbolj primerno drevo za zagotavljanje sence, kar je sicer glavni namen mestnega drevesa, saj začne izgubljati liste že avgusta, ko je potreba po senci največja.

Tudi Matjaž Mastnak iz Arboretuma Volčji Potok je kritičen do ideje presajanja dreves. »Če je drevo smiselno ohraniti, je treba arhitekturo in gradbene posege prilagoditi drevesu. Če arhitekti mislijo, da drevo nima vrednosti, je to pač njihov pogled na zadevo. Govorjenje o presajanju odraslega drevesa pa je šarada.« Po njegovem mnenju bi bilo bolj smiselno, da bi več sredstev namenjali mladim drevesom, ki so zelo ranljiva, a velikokrat spregledana.

Priporočamo