V ljubljanskem mestnem redarstvu, ki spremlja pojav divjega kampiranja v mestu, pravijo, da največ kršitev zaznavajo pri parkiranju avtodomov na parkiriščih, ki temu niso namenjena, manj pa je samega kampiranja. Pred časom je občan MOL opozoril na situacijo na makadamskem parkirišču pred živalskim vrtom in biotehniško fakulteto, kjer ljudje parkirajo in v avtodomih, prikolicah ali kombijih prenočujejo tudi po več dni. Zapisal je, da jih je včasih tudi po 20, pri čemer ne plačujejo parkirišča in takse ter za stranišče uporabljajo bližnji gozdiček, kar je nevzdržno. Kot so sporočili iz ljubljanskega mestnega redarstva, so na podlagi opozorila na navedenem območju že izvedli nadzore in jih kasneje tudi ponovili.
Podobne prizore, ko avtodome parkirajo na prepovedanih mestih, je mogoče videti ponekod drugod po Ljubljani, recimo na Poljanskem nasipu ob Plečnikovi zapornici in na drugih parkirnih prostorih v bližini mestnega središča, kjer turisti v bivalnih vozilih neredko ostanejo čez noč. Za prenočevanje v bivalnih vozilih je med poletno turistično sezono precej priljubljeno tudi parkirišče v Tivoliju, kar pa je, kot so pojasnili v JP Ljubljanska parkirišča in tržnice, prekršek, saj parkirišča Tivoli II, NUK II in Žale III niso več namenjena parkiranju bivalnih vozil.
Po odloku o urejanju prometa v MOL je globa za bivalna vozila in bivalne priklopnike, ki so parkirani na površinah, kjer to ni dovoljeno, 80 evrov. V Ljubljani sta med javnimi parkirišči za avtodome urejeni parkirišči P+R Dolgi most in P+R Stanežiče. »Obe parkirišči sta opremljeni z elektriko, vodo in sistemom za praznjenje prenosnih vecejev, na parkirišču pa je dovoljeno tudi prenočiti,« pojasnjujejo v JP Ljubljanska parkirišča in tržnice.
Priljubljeno je postajališče za avtodome pri Livadi
»Ljubljana glede urejenih postajališč za avtodome ni več problematična, saj sta urejeni dve večji parkirišči za bivalna vozila na Dolgem mostu in v Stanežičah. V Ljubljani velja mestni odlok, da bivalnih vozil ni mogoče parkirati na parkirnih prostorih ob ulicah, vendar tuji gostje s to informacijo niso najbolje seznanjeni, zato se dogaja, da kljub temu parkirajo v mestu. Na TIC bi lahko v zvezi s tem podajali še dodatne informacije na spletni strani,« pravi Klemen Hren iz Avtokampi.si. Kot še dodaja, sta med turisti, ki potujejo z avtodomi, v Ljubljani najbolj priljubljeni postajališči na Dolgem mostu in pri gostišču Livada. Slednje parkirišče sicer nima posebne infrastrukture, vendar pa je od tam do središča mesta mogoče priti peš, pojasnjuje Hren. Do letos so imeli tudi posebno ponudbo, in sicer če so se avtodomarji odločili za kosilo ali večerjo v Livadi, so imeli za svoje bivalno vozilo zastonj 24-urno parkiranje.
Sicer pa med zasebnimi postajališči za avtodome v Ljubljani Hren navede tudi Camper Stop Ljubljana v Peruzzijevi ulici, kjer imajo vso potrebno oskrbo – elektriko, izpust odpadne vode, svežo vodo, stranišča in tudi prhe. O uradnih parkiriščih oziroma postajališčih za avtodome po vsem svetu se mednarodna skupnost avtodomarjev obvešča prek spletne strani Park 4 Night, kjer so tudi za Ljubljano označena uradna parkirišča za bivalna vozila, še pojasnjuje Hren. Vendar se nekateri turisti znajdejo po svoje in si v mestu poiščejo postojanke tudi zunaj za to odmerjenih prostorov. Na mestnem redarstvu pravijo, da ta pojav nadzorujejo in v skladu s pooblastili ukrepajo.