Čeprav je imel ljubljanski mestni svet na včerajšnji seji na dnevnem redu kar pet točk s področja urejanja prostora, ki običajno pritegnejo veliko pozornosti, jih je popolnoma zasenčila problematika Zdravstvenega doma Ljubljana (ZD) Ljubljana. Povod temu je bila točka o dodelitvi dodatka za redno delovno uspešnost za leto 2021 direktorici ZD Antoniji Poplas Susič (1110 evrov bruto), nekdanjemu direktorju doma Rudiju Dolšaku (628 evrov bruto) in strokovni direktorici zdravstvenega doma Tei Stegne Ignjatovič (1318 evrov bruto). Mestni svet je dodatek za redno delovno uspešnost omenjeni trojici potrdil že lanskega septembra, ker pa je ministrstvo za zdravje ugotovilo, da so bili izračunani previsoki zneski, je moral napako popraviti z novim sklepom.

Preglasovali predlog
za umik točke

Čeprav naj bi šlo torej zgolj za formalnost in popravek lanskoletnega sklepa, je mestna opozicija zaradi več kot deset tisoč pacientov, ki so v ZD Ljubljana ostali brez osebnega zdravnika, ostro nastopila proti dodelitvi dodatkov vodstvu zdravstvenega doma. Levica je predlagala umik točke, ker da bi vodstvo zdravstvenega doma moralo prevzeti svoj del odgovornosti za pomanjkanje zdravstvenega kadra in organizacijo dela. A pričakovano jih je večina v mestnem svetu, ki jo sestavljata Lista Zorana Jankovića in Gibanje Svoboda, preglasovala ter po burni debati vendarle izglasovala izplačilo dodatka.

Dunja Labović Begović je pojasnila, da v Gibanju Svoboda dodatke podpirajo, saj da gre za popravek računske napake. Izpostavila je mnenje varuha človekovih pravic, ki je zapisal: »Varuh ne ugotavlja, da bi ravnanje ZD Ljubljana ali MOL pripeljalo do nepotrebnega/dodatnega pomanjkanja družinskih zdravnikov v ZD, upoštevajoč splošno pomanjkanje družinskih zdravnikov. Še več, menimo, da ZD in MOL v okviru svojih pristojnosti ravnata v smeri, ki bi čim bolj omilila pomanjkanje družinskih zdravnikov v MOL.« Jasminka Dedić (Vesna - zelena stranka) je kolege iz Svobode opozorila, da bodo s podporo dodelitvi dodatka »zafrčkali vse zaupanje volilcev, ki ste si ga težko izborili«, Arne Jakob Zakrajšek (Levica) pa jih je spomnil, da je ravno minister iz vrst Svobode Daniel Bešič Loredan svetnikom izročil kopico pričevanj pacientov in zdravnikov o stanju v ZD Ljubljana in ravnanju direktorice.

Očitke, da zdravniki zapuščajo ZD Ljubljana zaradi vodstva, je župan Zoran Janković zavrnil s podatkom, da je leta 2019 iz doma odšlo 19 zdravnikov, pa tega nihče ne problematizira. Dunja Labović Begović pa je dodala, da so se »problematike delovanja ZD Ljubljana akumulirale v predhodno daljšem časovnem obdobju in eskalirale konec leta 2022 oziroma na začetku 2023«. Poplas-Susičeva je sicer direktorica postala šele aprila 2021, vendar je bila med letoma 2011 in 2016 strokovna direktorica, od leta 2017 do 2021 pa s krajšim delovnim časom namestnica direktorja za razvoj v ZD Ljubljana, razkriva krajši življenjepis, ki so ga svetniki prejeli v gradivu ob njeni potrditvi za direktorico.

Mojca Sojar (NSi), Petra Blajhribar Kubo (Levica) in Tina Bregant (SLS) so izplačilu dodatka nasprotovale zato, ker zdravstveni dom zaradi pomanjkanja osebnih zdravnikov ne izpolnjuje svojega primarnega poslanstva, to je ustrezna zdravstvena oskrba prebivalcev. »Potemkinova vas, ki jo poskuša z navdušenimi sklepi v podporo vodstvu ZD Ljubljana predstaviti svet zavoda, se ob pričevanjih zaposlenih o mobingu in avtoritarnem vedenju direktorice ter ob dolgih kolonah prebivalcev Ljubljane, ki sredi zimske noči stojijo pred zdravstvenim domom, sesuje v prah,« je prepričan Zakrajšek. Svetnica Liste Zorana Jankovića in članica sveta zdravstvenega doma Nada Verbič je bila ogorčena nad očitki, ki jih je iz ust opozicijskih svetnikov slišala na račun Poplas-Susičeve, in zagotovila, da »svet zavoda odgovorno opravlja svoje delo«. Podžupan Boštjan Koritnik je svojo podporo utemeljil s podatkom, da je bil ZD Ljubljana v letu 2021, na katero se dodatek nanaša, zgled vsej državi, kako delovati v času covidne krize.

Pirati zbirajo pričevanja pacientov

Pirati, ki imajo v ljubljanskem mestnem svetu svetnika Jasmina Feratovića, so pred včerajšnjo sejo organizirali tako imenovano protestno čajanko, na kateri so zbirali izkušnje meščanov z delovanjem ZD Ljubljana. Na svoji spletni strani so že objavili anonimizirana pričevanja pacientov in zdravnikov ZD Ljubljana, ki so jih prejeli od ministrstva za zdravje. »Ko bodo ljudje povedali v kamero, kaj se jim dogaja, se tega ne bo dalo izpodbijati kot neverodostojno,« je prepričan Feratović, ki pravi, da vodstvo zdravstvenega doma omenjene zapise zavrača kot neverodostojne. Dejal je, da so pacienti pripravljeni povedati svoje izkušnje, imajo pa težave s pridobivanjem pričevanj zdravnikov, kar pripisuje temu, da se zaradi bojazni pred mobingom nočejo izpostavljati. Svoje izkušnje lahko pacienti pošljejo tudi na Feratovićev elektronski naslov.

Predstojniki enot zdravstvenega doma so nedavno v javnem pismu zapisali, da »ne moremo več sprejemati številnih in nenehnih očitkov, ki se jih moramo vsakodnevno braniti«. »Zato vse, ki se ukvarjate le z blatenjem vodstva in ZD Ljubljana, opozarjamo, da s tem le spodbujate nasilje, kar se že pozna v naših ambulantah,« je opozorilo osem predstojnikov, ki pravijo, da si želijo le v miru opravljati svoje delo. Feratović je ta zapis označil za spin, s katerim skušajo utišati kritike. »Mi samo opozarjamo na težave, ne samo pacientov, temveč tudi zdravnikov, ki so prav tako žrtve te situacije. Naša kritika je uperjena v vodstvo zdravstvenega doma in sistema, ne v zdravnike in drugo osebje doma,« je zagotovil Feratović.

Priporočamo