Delavnica, ki temelji na izmenjavi znanja, refleksij in idej v skupnosti, brez ovir in omejitev, bo znova potekala v ponedeljek, 18. septembra, med 15. in 18. uro. Predznanje ni potrebno, tudi vstop je prost. »Kolektiv El Warcha velikokrat organizira participativne delavnice z mislijo na potrebe lokalne skupnosti. Ko so iskali prostor v Ljubljani, so se povezali z nami. Prišli smo do ideje, da imamo na Placu veliko starih šolskih stolov, iz katerih bi lahko kaj naredili. Najprej moraš stol obrniti in dodati metline ročaje. Največji izziv je narediti stol, ki dejansko funkcionira kot stol,« pojasni uporabnik Placa, ki skrbi za izvajanje delavnic. Sicer pa delavnic z izjemo tehnika iz Mednarodnega grafičnega likovnega centra nihče ne vodi zares, ustvarjanje poteka po občutku, stoli pa so netipični, saj je pomembno, da se udeleženci izrazijo in naredijo nekaj čisto svojega, na čemer se bo dalo tudi sedeti.
Izziv ga je narediti udobnega
Izdelava poteka v sproščenem vzdušju in iz recikliranih materialov. Da bi bil začetek lažji, so pri studiu El Warcha izdelali splošna navodila, kako se lotiti sestave stola. »Slediti tem navodilom je kar zahtevno, ker so precej splošna. Ko obrneš stol na glavo, moraš dobro premisliti, kje in kako boš nadaljeval, kakšen stol bi rad izdelal, ali bi ga rad naredil bolj udobnega ali bolj funkcionalnega. V mislih moraš imeti tudi to, da bomo stole premikali, zato ni dobro narediti česa megalomanskega. Tudi recikliran material je takšen, da moraš biti pri rokovanju z njim sproti kreativen in se malo posvetovati z drugimi udeleženci, saj stola ne delaš zase, ampak za skupnost,« še razloži uporabnik Placa. Udeleženka Veronika Tržan je na delavnico prišla drugič. »Najbolj zanimivo se mi zdi to, da delamo nekaj, kar je funkcionalno in obenem nefunkcionalno. Pomembno je, da narediš udoben stol. Vsak bi znal narediti stol, a narediti stol, v katerem je zelo prijetno sedeti, res ni najlažja stvar na svetu,« pove Veronika Tržan.
Stol je avtoportret
El Warcha v arabščini pomeni delavnica. Oblikovalski studio je leta 2016 sprva začel delovati v Tuniziji, z namenom, da bi z ustvarjalnimi akcijami izdelovanja pohištva, umetniškimi instalacijami in javnimi dogodki v sodelovanju z lokalnimi prebivalci prispeval k dobrobiti različnih skupnostih. Od leta 2020 deluje tudi v Lizboni, niz projektov pa je izpeljal tudi v Kaliforniji.
»Razlog, da udeleženci izdelujejo stole, ima veliko opraviti z dejstvom, da je stol eden redkih artefaktov, ki je oblikovan neposredno za človeško telo in ima zelo specifične strukturne omejitve. Stole lahko vidimo kot avtoportrete. Na neki način s tem, kako jih oseba izdela, dobijo svojo individualno osebnost, čeprav si delijo isto funkcijo. Po drugi strani so stoli tudi odprta vabila, dobrodošlica ljudem, da se skupaj usedejo, kar je zanimiv način, da se začneš z nekom pogovarjati in da zapolniš prostor,« pravi Ben Perrot, član kolektiva El Warcha. V studiu se jim zdi zanimivo predvsem to, da stole na Placu izdelujejo ljudje, ki jih prej niso poznali, zato se veselijo trenutka, ko bodo videli, kaj so ustvarili. Ti stoli bodo naprej uporabljeni kot razstavno-funkcionalni eksponati v času bienala. »Prvotno smo si na podlagi navodil vse skupaj zamislili kot konstrukcijsko igro za otroke, a čez čas je to postalo del naše identitete. Zelo smo bili ponosni, ko so enega naših stolov vzeli pri projektu Vitra, ki ima eno največjih zbirk stolov na svetu. Takrat je vse postalo čudno resno,« še pripomni Ben Perrot.