»V Sloveniji ni infrastrukture za cirkuško umetnost, ne produkcijske kot prostorske. Vsi, ki se s tem ukvarjamo, se moramo sami organizirati in tako vse skupaj entuziastično razvijamo. Pri nas, kdaj na institucionalni ravni umanjka tudi posluha za potrebe tovrstne ustvarjalnosti,« razmere na svojem področju delovanja opiše cirkuški umetnik Tjaž Juvan, ki je član cirkuških društev Mismo Nismo in Cirkokrog, pod okriljem katerih poteka skupnostna akcija zbiranja sredstev za prvi cirkuški šotor v Sloveniji. Kot pravi Juvan je razlogov za nakup cirkuškega šotora več in vsi so povezani s potrebami po umetniškem prostoru, tako vadbenem kot uprizoritvenem. Po rušenju nekdanje tovarne Rog, kjer je domovala ena od cirkuških skupin, je prostorska stiska za cirkuške ustvarjalce zdaj še večja.

Cirkus pa je prostorsko zahtevna ustvarjalnost, saj terja visoke strope in relativno veliko kvadraturo in ta problem bi rešil cirkuški šotor. Vendar kot poudarja cirkuški umetnik Juvan, ne samo tega, saj bi prispeval tudi k decentralizaciji ustvarjalnosti. »Umetniška produkcija je najpogosteje osredotočena na Ljubljano, pri čemer bi nam šotor omogočil potovanje po celi Sloveniji, kjer bi lahko izvajali svoj program. Velikokrat se namreč zdi, da se vsa umetnost in vsi, ki se z njo ukvarjamo, ustavimo v Ljubljani,« je jasen sogovornik.

Načrti za nakup manjšega šotora

Društvi Mismo Nismo in Cirkokrog denar za nakup cirkuškega šotora zbirajo že tretjo leto. S tem ciljem organizirajo različne cirkuške dogodke po Ljubljani in drugih mestih, z Misijo šotor!, kot so poimenovali akcijo, pa bodo nadaljevali tudi v prihodnje. Kot pravi Juvan so do sedaj zbirali okoli sedem tisoč evrov, po začetni ideji, da bi kupili velik šotor se zdaj nagibajo k manjšemu, saj bi ga lahko prevažali naokoli tudi s kombijem in bi tako bilo potovanje lažje. Prav tako je prednost manjšega šotora, da ga je mogoče postaviti hitreje in z manj sodelujočimi. Pri večjem namreč to poteka z večjo ekipo od dva do tri dni, medtem ko je pri manjšem to narejeno v enem dnevu. Zato imajo zdaj v mislih šotor, ki je s premerom desetih metrov primeren za manjše produkcije, v njem pa se lahko zbere med 30 in 50 gledalcev.

Kakšna je cena takšnega cirkuškega šotora, kot pojasni Juvan, natančnega izračuna v tem trenutku še nimajo, saj so najprej ciljali na večjega in tako pridobili ceno, ki velja zanj, kar je okoli 22 tisoč evrov za šotor s premerom 12 metrov, nakup opreme pa je nato še okoli 12 tisoč evrov. V primeru, da bodo potrebovali večji cirkuški šotor »nam je tega pripravljeni posoditi zagrebško-beograjski kolektiv Cirkobalkana, pri čemer jim bomo mi lahko posodili našega,« še o sodelovanju cirkuške skupnosti pripoveduje Juvan.  

Priporočamo