Dokumentacija kaže, da se je nadgradnja centralne čistilne naprave v Zalogu še dodatno podražila. Do konca lanskega leta se je projekt podražil za skupno 14,8 milijona evrov brez davka na dodano vrednost. Letos pa je Mestna občina Ljubljana z družbo Riko in njeno partnerico, francosko družbo OTV, sklenila še en aneks, in sicer v vrednosti 1,4 milijona evrov brez davka. Če je bila prvotna pogodbena vrednost nadgradnje čistilne naprave ob podpisu pogodbe konec leta 2017 nekaj manj kot 39,5 milijona evrov, je zdaj narasla že na nekaj več kot 55,7 milijona evrov brez davka.

Več vzrokov za podražitev

Za zadnjo podražitev je bilo več vzrokov. Iz aneksa je razvidno, da sta Riko in OTV zahtevala povrnitev stroškov namestitve začasne mobilne naprave za dehidracijo. Ta je bila potrebna v podporo delovanja obstoječi liniji blata skozi različne faze rekonstrukcije in obratovanja čistilne naprave, so razložili na občini in javnem podjetju Voka Snaga. V prvotno javno naročilo teh stroškov niso mogli vključiti, »saj se nanašajo na nepredvidljive okoliščine, ki jih izvajalec ob oddaji ponudbe ni mogel predvideti, niti ne gre za okoliščine, za katere bi izvajalec v skladu s pogodbo prevzel tveganja sprememb«, so pojasnili na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet.

Poleg navedenih stroškov pa bo občina morala pokriti še stroške višjih cen električne energije in kemikalij v času poskusnega obratovanja čistilne naprave.

Riko in OTV sta se sicer zavezala kriti stroške porabljene elektrike in kemikalij v času poskusnega obratovanja, vendar le do višine cen, ki so jih opredelili v ponudbi iz leta 2013. V vmesnem času pa so cene občutno narasle. »Na dan začetka poskusnega obratovanja linije vode 7. februarja 2023 je bila cena električne energije za več kot 300 odstotkov višja,« so poudarili na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet. Riko in OTV sta v ponudbi predvidela ceno električne energije 0,09 evra za kilovatno uro. »Danes znaša cena električne energije za višjo tarifo 0,12309 evra za kilovatno uro, dnevna cena za nižjo tarifo pa 0,09219 evra za kilovatno uro. Mesečni strošek elektrike se izvajalcu obračunava sproti po dejanski ceni z mesečne položnice,« so pojasnili na občini.

Pri kemikalijah so cene od leta 2013 do zdaj narasle nekoliko manj, a še vedno občutno. Riko in OTV sta v svoji ponudbi upoštevala, da bo kilogram kemikalij znašal 2,8 evra, današnja okvirna cena pa je štiri evre za kilogram, so sporočili z občine. Z aneksom iz sredine letošnjega maja sta občina in Riko višje cene elektrike in kemikalij uskladila le do februarja 2024. Ker bo linija blata poskusno obratovala do 30. novembra letos, bosta naročnik in izvajalec najverjetneje morala skleniti nov aneks, ki lahko še dodatno poviša vrednost že tako dragega projekta. Končni obračun stroškov projekta bo izveden po izdaji potrdila o izvedbi.

Izvajalca izbrali že leta 2013

Levji delež dosedanjih podražitev projekta nadgradnje centralne čistilne naprave v Zalogu posredno izvira iz tega, da je občina izvajalca z javnim naročilom izbrala že leta 2013, pogodbo z njima pa je sklenila leta 2017, potem ko je evropska komisija odobrila sofinanciranje velikega okoljskega projekta odvajanja in čiščenja odpadnih voda, katerega del je tudi nadgradnja čistilne naprave. Ko je sklep evropske komisije, ki ga je občina čakala več let, vendarle prišel, se na magistratu niso odločili za ponovitev javnega naročila za izvajalca na čistilni napravi, temveč so vztrajali pri Riku in OTV oziroma njuni ponudbi iz leta 2013. Mimogrede, na javnem naročilu leta 2013 je bil Riko s partnerjem edini ponudnik in njegova ponudbena cena je bila krepko višja od ocene vrednosti, ki jo je izračunala občina.

39,5 mio. € je bila pogodbena vrednost za nadgradnjo centralne čistilne naprave konec leta 2017.

55,7 mio. € je pogodbena vrednost po sklenitvi aneksov.

Prvi zaplet se je zgodil kmalu potem, ko se je Riko s partnerjem lotil dela, ker so ugotovili, da bo potrebna sprememba tehnologije čiščenja voda. Po podpisu pogodbe so namreč meritve pokazale, da je prišlo do sprememb karakteristik odpadne vode na dostopu čistilne naprave, in sicer so se povečali določeni parametri onesnaženja, količina odpadne vode pa se je zmanjšala. Ti podatki, ki jih je Riko pridobil ob uvedbi v delo, so bili očitno precej drugačni od tistih iz obdobja, ko se je nadgradnja čistilne naprave načrtovala. Idejna zasnova je bila izdelana leta 2011. Zaradi spremembe tehnologije čiščenja je prišlo do večmilijonske podražitve.

Že po tej podražitvi se je pojavilo vprašanje, ali bi bilo z vidika obvladovanja podražitev projekta bolj smiselno, če bi občina prekinila pogodbo z Rikom in izvedla novo javno naročilo. Oziroma zakaj občina parametrov odpadne vode, ki so terjali novo tehnologijo čiščenja, ni še enkrat preverila, preden je sploh sklenila pogodbo z Rikom in OTV.

Pri kemikalijah so cene od leta 2013 do zdaj narasle nekoliko manj, a še vedno občutno. Riko in OTV sta v svoji ponudbi upoštevala, da bo kilogram kemikalij znašal 2,8 evra, današnja okvirna cena pa je štiri evre za kilogram, so sporočili z občine.

Na oddelku za gospodarske dejavnosti in promet vztrajajo, da je bila ponudba Rika in partnerja leta 2017 še vedno strokovno ustrezna in izbrana na podlagi izvedenega postopka javnega naročanja. »Veljavnost ponudbe se je podaljševala tudi z bančno garancijo,« so poudarili na občini. Spomnili so, da je nadgradnja centralne čistilne naprave del večjega okoljskega projekta, ki vključuje še gradnjo kanalizacijskega kanala C0, gradnjo sistema odvajanja komunalne vode v občinah Medvode in Vodice ter gradnjo kanalizacijskega omrežja na 39 območjih v Ljubljani. »Če bi se za en del, v tem primeru del 2 (čistilna naprava, op. a.) prekinila pogodba, kar bi tudi sicer pomenilo dodatne finančne, pravne in časovne posledice, bi to vplivalo na celoten potek izvajanja velikega kohezijskega projekta,« so povedali na občini. Dodali so še, da so bila kohezijska sredstva časovno omejena in da so jih priganjali tudi roki odločb inšpektorata, ki so povezani z zahtevo po zagotavljanju terciarne stopnje čiščenja na centralni čistilni v Zalogu. V terciarni stopnji čiščenja odpadne vode se odstranjujejo dušikove in fosforjeve spojine. Velja omeniti, občini kljub vsemu ni uspelo počrpati vseh evropskih kohezijskih sredstev za veliki okoljski projekt. Po podatkih ministrstva za naravne vire in prostor je nepočrpanih ostalo dobre tri milijone evrov.

Že po prvi podražitvi se je pojavilo vprašanje, ali bi bilo z vidika obvladovanja podražitev projekta bolj smiselno, če bi občina prekinila pogodbo z Rikom in izvedla novo javno naročilo. Oziroma zakaj občina parametrov odpadne vode, ki so terjali novo tehnologijo čiščenja, ni še enkrat preverila, preden je sploh sklenila pogodbo z Rikom in OTV.

Priporočamo