Mestna občina Ljubljana je v torek na javni dražbi iskala uporabnike šestih utic za peko in prodajo kostanja v mestnem središču. Po pričakovanjih je bilo največje zanimanje za lokacijo na Prešernovem trgu. Izklicna cena za to lokacijo je znašala 9000 evrov, po živahni dražbi pa je končna vsota dosegla 51.500 evrov. Najvišjo ceno je ponudil Husnija Hajdarpašić, direktor podjetja Profrut, ki se je za lokacijo potegoval s še tremi dražitelji. Hajdarpašić je sicer lastnik lokala na Prešernovem trgu, kjer je lani pekel in prodajal kostanj kar iz gostinskega obrata. Ali bo letos isti ponudnik kostanj prodajal na dveh lokacijah na Prešernovem trgu, nam do zaključka redakcije ni uspelo izvedeti. Višina zneska za Prešernov trg je presenetila, sploh glede v primerjavi z lanskim letom, ko je občina za takratnih sedem lokacij iztržila skupno nekaj čez 30.000 evrov. Za utico na Prešernovem trgu je lani uporabnik tako odštel 9500 evrov.

Oddali samo tri od šestih utic

Lokacija na Cankarjevi se je oddajala po isti izklicni ceni, zmagalo pa je podjetje Top Fruit, ki je ponudilo 18.500 evrov. Oddali so še utico na Bregu na Starem trgu, ki je bila oddana za izklicno ceno v višini 7000 evrov, za katero se je potegoval zastopnik podjetja Darsad iz Krškega. Za preostale tri lokacije sicer ni bilo zanimanja, čeprav so se oddajale po občutno nižji izklicni ceni – 1500 evrov za Miklošičev park in Šubičevo ulico ter 500 evrov za lokacijo v parku Tivoli. Po zadnjih informacijah se na občini še odločajo, ali bodo ponovili dražbo za neoddane lokacije. Lani sicer na prvi dražbi niso dobili uporabnikov za tri lokacije, zato so dražbo ponovili. Letos so skupno iztržili 77.000 evrov za tri ute, kar je dvojni rekord, saj so letos za najvišji znesek oddali najmanjše število utic. Utic je sicer vsako leto manj: leta 2015 so oddali dvanajst utic, lani sedem, letos pa za zdaj samo tri. Lani so sicer oddajali še utico na tržnici Moste, ki je letos ni bilo na dražbi. Udeleženci dražbe so morali plačati varščino v višini deset odstotkov izklicne cene. Zmagovalci dražbe morajo uporabnino plačati najpozneje na dan pogodbe, ki mora biti sklenjena v roku sedmih dni od izvedbe javne dražbe, v nasprotnem primeru ostanejo brez varščine. Utice je občina v uporabo oddala za obdobje od 30. oktobra pa do konca januarja prihodnje leto.

»Ljubljana je Ljubljana«

»Ljubljana je Ljubljana, tam je veliko več prometa in ljudi. To je čisto drugače kot prodaja na stojnici v drugih delih države,« je povedal Darko Krošelj, zastopnik podjetja Darsad, ko smo ga vprašali, zakaj bi se on kot pridelovalec iz Krškega potegoval za drago stojnico v Ljubljani. »Težko rečemo, kakšna bo letos odkupna cena, zato še ne vemo, ali bomo morali zvišati ceno kostanja. Upam, da ne bo treba,« je še dodal direktor podjetja, ki bo kostanj prodajalo na Bregu.

Lani se je najmanjša merica kostanja prodajala za 3,5 evra. Po lanski ceni kostanja smo izračunali, da bi moral letošnji najemnik hišice na Prešernovem trgu prodati 14.717 malih meric kostanja, da bi imel vsaj toliko prometa, kot je na dražbi ponudil za najem utice. Najemno obdobje traja 94 dni, torej bi moral vsak dan prodati vsaj 156 malih meric kostanja, da bi imel večji promet od cene uporabnine. Gre za hipotetični izračun prometa in v to ni vključena cene surovin – kostanja in oglja – ali delovne sile. »Najugodnejši dražitelj bo poleg ponujene uporabnine dolžan plačati še davek na dodano vrednost,« je zapisano v besedilu javne dražbe, vendar nam ni uspelo ugotoviti, ali je v omenjenih zneskih že vključen davek na dodano vrednost. Če ni, potem bo moral zmagovalec za lokacijo na Prešernovem trgu plačati še okoli 11.000 evrov davka na dodano vrednost. 

Priporočamo