Škofja Loka. Številni starši so po prvomajskih praznikih izvedeli, da njihovi otroci niso dobili prostega mesta v vrtcih v Škofji Loki. Problem varstva rešujejo vsak po svoje, pri čemer opozarjajo, da subvencije za varstvo ne odtehtajo njihovih skrbi, saj so prenizke glede na višino plačila, ki ga zahtevajo različni ponudniki, ki izvajajo varstvo otrok na domu (500 evrov in več). V nekaterih obupanih družinah po najslabšem možnem scenariju starši celo razmišljajo o tem, da bi pustili službo in ostali doma z otrokom, druge jezi dejstvo, da so pred štirimi leti v Škofji Loki odprli nov sodoben vrtec Kamnitnik, za katerega so bili prepričani, da pomeni konec težav z varstvom otrok v občini.
»Sistem točkovanja, ki je merilo za sprejem v vrtec, je precej zgrešen, saj večina kandidatov doseže enako število točk. Nato gre sistem po rojstnem datumu. Tako imajo otroci, rojeni v drugi polovici leta, zelo majhne možnosti za sprejem. Je to pošteno? Po drugi strani pa se nikjer ne upošteva dejstvo, da z ženo oba že celo življenje živiva in delava v Škofji Loki in posledično prispevava v občinsko blagajno. Sveži priseljenci so obravnavani enako kot midva,« je razočaran oče prvorojenca, ki je ostal pred vrati vrtca.
Pritisk na vrtce zaradi
spremembe zakonodaje
»Skupaj z vodstvom Vrtca Škofja Loka se močno trudimo za izboljšanje situacije, saj smo prepričani, da si vsi otroci v naši občini zaslužijo ustrezne prostore. Ravno zato smo leta 2019 zgradili in v uporabo predali novo enoto Kamnitnik, ki deluje v okviru Vrtca Škofja Loka. S tem smo zmanjšali čakalno vrsto tistih, ki v vrtec zaradi pomanjkanja prostora niso mogli biti vključeni. Nova enota je bila delno namenjena tudi zagotovitvi ustreznih prostorov za oddelke, ki so do takrat delovali v enoti Čebelica,« je pojasnil škofjeloški župan Tine Radinja. Kot je povedal, se je po odprtju omenjene enote, še posebej pa pri vpisu v šolsko leto 2022/23, izkazalo, da je kljub povečanju mest v vrtcih teh še vedno premalo.
»Glede na to, da število rojstev v občini ne raste, so bila predvidevanja v smeri, da bo treba zagotoviti prostor samo še za oddelek ali dva, a se je izkazalo, da je potreb po mestih v vrtcu še vsaj za pet oddelkov,« je povedal Radinja in dodal, da je vzrok precej večja vključenost otrok prvega starostnega obdobja, saj je delež vključenih zadnja leta zrasel skoraj za polovico (s 44 odstotkov na 61 odstotkov generacije). Po besedah župana je občina leta 2010 zaradi velikega števila otrok na čakalnem seznamu začela subvencionirati varstvo otrok, ki niso vključeni v programe predšolske vzgoje – da staršem sofinancira tudi druge oblike varstva otrok in spodbuja predvsem starše najmlajših otrok, da vsaj v prvem letu poskusijo izkoristiti tudi druge možnosti varstva, denimo pri starih starših. Prepolovljeno število podeljenih subvencij v zadnjih treh letih, meni Radinja, kaže na to, da vedno več staršev otroke vključuje v vrtec in se ne poslužuje drugih možnosti varstva.
»K temu je pomembno prispevala sprememba zakonodaje, s katero je bilo določeno, da starši vrtec plačajo samo za prvega vključenega otroka iz posamezne družine, za drugega in nadaljnje pa stroške dela oskrbnine, ki bi ga morali plačevati starši, krije država. Ta ukrep ni bil usklajen z lokalnimi skupnostmi in kljub opozorilom, da bo to povečalo pritisk na vrtce, je bila ta sprememba zakona sprejeta. Ne glede na to pa država ni namenila dodatnih sredstev za investicije v vrtec, zato občine vedno težje zagotavljamo zadostno število mest v vrtcih, kar je opazno tudi v sosednjih občinah in drugod,« je jasen škofjeloški župan. Poudaril je, da je hkrati država tista, ki postavlja standarde in pogoje, tako za programe predšolske vzgoje kot za prostore, v katerih se lahko ta izvaja. To pa občinam pomembno omeji možnosti začasnega povečanja oddelkov ali začasne umestitve oddelkov predšolske vzgoje za čas povečanega vpisa, zato jim na koncu ne ostanejo druge možnosti, kot da na račun drugih investicij gradijo nove stavbe, namenjene predšolski vzgoji.
Nekaj rešitev že našli
Ker ne želijo čakati na državo, so na škofjeloški občini že poiskali nekaj rešitev znotraj omejitev proračuna. »Kot hiter odziv na nastalo situacijo načrtujemo odprtje še vsaj dveh oddelkov za prvo starostno obdobje v oziroma ob centru Škofje Loke, za katera bi lahka ustrezne prostore zagotovili do začetka šolskega leta 2023/24. Hkrati pripravljamo projekt za adaptacijo prostorov v Puštalu, kamor bi lahko umestili še dva oddelka vrtca, a zaradi večjega obsega del pričakujemo, da bi bili lahko najprej urejeni v marcu 2024. Poleg tega je v pripravi tudi projekt izgradnje nove enote vrtca s predvidoma šestimi oddelki na Trati. Ob tem je želja še povečati zmogljivosti v Retečah, vendar kaže, da so težave s pridobivanjem zemljišč večje od pričakovanj,« je povedal Tine Radinja.
Ravnateljica Vrtca Škofja Loka Janja Bogataj meni, da na vpis v vrtec v vsaki občini pomembno vpliva tudi specifična dinamika priseljevanja in gradnje novih stanovanj. »Od 130 otrok, ki so na čakalnem seznamu, jih 65 z letošnjim 1. septembrom še ne izpolnjuje starostnega pogoja,« je pojasnila ravnateljica. Potrdila je, da je na omenjenem čakalnem seznamu tudi 20 otrok, katerih starši nimajo stalnega prebivališča v občini Škofja Loka. »Gre za starše, ki imajo stalno bivališče večinoma v okoliških občinah in so v Škofji Loki zaposleni, nekaj pa je tudi priseljencev, ki delajo in prebivajo v Škofji Loki, vendar še ne izpolnjujejo pogojev za pridobitev tukajšnjega stalnega bivališča,« je poudarila Bogatajeva. Glede bojazni staršev, da bodo mesto v vrtcu dobili otroci s seznama, katerih starši sploh ne živijo v občini oziroma pri kriterijih za vpis dosegajo 0 točk, je pojasnila, da ti otroci praviloma dosegajo najmanj točk. »Ob dodatnem sproščanju mest bodo ta zasedli tisti otroci, ki imajo hkrati največ točk ter s 1. septembrom izpolnjujejo starostni pogoj. Glede na številnost otrok, ki so na čakalnem seznamu, in trenutno razpoložljivost mest je verjetnost, da bi mesto uspeli ponuditi tudi tistim z najmanj točkami, majhna.« Po besedah Bogatajeve se v škofjeloških vrtcih že nakazujejo tudi kadrovske težave, zato si želi, da bi bila čim hitreje sprejeta odločitev o številu oddelkov, da objavijo vse potrebne razpise in korektno izpeljejo zaposlovalne protokole. »Želimo, da bi se na tako pomembna delovna mesta pripravili kakovostni kadri, saj bomo le tako lahko uresničevali našo vizijo in poslanstvo.«