Pooblastila za vodenje smučišča ima do imenovanja novega direktorja, ki ga bodo iskali na javnem razpisu. Njihovo zaupanje je izgubila že na prvi seji po zlomu Kanina, ko ni želela odgovarjati na njihova vprašanja. Svetniki so se na izredni seji, ki so jo posvetili zgolj problematiki Kanina, odločili tudi, da bodo zavod Sončni Kanin, ki upravlja s smučiščem, še naprej vzdrževali pri življenju, kljub temu, da krožno-kabinska žičnica to zimo ne bo delovala. Menijo namreč, da bi bila z ukinitvijo zavoda pot do novega Kanina še težja. Nadzornega sveta zavoda, iz katerega so trije člani odstopili, ne bodo popolnjevali, s spremembo pravilnika ga bodo ukinili, nad delovanjem zavoda bodo tako bdeli kar občinski svetniki sami.

 

Dostop z italijanske strani malo verjeten

Na Kaninu sicer nič novega, ta ostaja zaprt. Možnost, da bi vrhnji del smučišča letos vseeno deloval in bi bilo nanj mogoče priti iz italijanske strani, je trenutno sicer še odprta, a majhna. »Smučarjev ni težko pripeljati čez Prevalo, ne moremo pa čez Italijo na vrh pripeljati vsega materiala, ki ga potrebujemo za obratovanje. Inšpektor je namreč zaenkrat mnenja, da s krožno-kabinsko žičnico na vrh ne smemo pripeljati ničesar,« pojasnjuje direktorica, ki je sicer še pred svojo odstavitvijo svetnikom nalila čistega vina, da je kaninska žičnica, ne glede na to ali je Bovčanom to všeč ali ne, prišla do svojega konca.

Strošek nujnih del na krožno-kabinski žičnici, po katerih bi lahko znova pognali naše najvišje visokogorsko smučišče, direktorica v grobem ocenjuje na 250.000 evrov, in še to v primeru, da bi se Zavod za gradbeništvo strinjal z vgradnjo neoriginalnih, torej cenejših rezervnih delov. Ta nujna dela bi lahko po njenem mnenju opravili do aprila prihodnje leto, a jo bolj kot to skrbi nosilnost pol stoletja starih stebrov. »Predlagam, da Zavod za gradbeništvo izvede meritve gradbenih konstrukcij in oceni njihovo stanje. Če niso več v dobrem stanju, je jasno, da je s to napravo konec,« je pojasnila zbranim svetnikom.

Čez zimo naj bi na smučišču ostalo deset zaposlenih

Na Kaninu so z žičnicami in prejetimi subvencijami v prvih letošnjih desetih mesecih ustvarili 1.264.000 evrov prometa, a na računu trenutno nimajo več niti toliko sredstev, da bi pokrili vse dolgove in izplačali plače desetim zaposlenim, ki naj bi v naslednjih petih mesecih smučarske naprave varovali pred snežnimi meteži in vandalizmom. Direktorica je ocenila, da bi jih elektrika, gorivo, zavarovanja in ostali stroški za čez zimo do konca aprila 2024 stali 17.000 evrov, 100.000 evrov bi ob normalni zimi potrebovali za plače osmih žičničarjev, direktorice in tajnice. Od trenutno 19 redno zaposlenih naj bi delo izgubili devet zaposlenih.

 

 

Občinski svetniki, ki so se na dolgi izredni seji bolj kot s prihodnostjo ukvarjali s preteklostjo in velikimi pomanjkljivostmi v bilancah, sicer zahtevajo spremembe, pomislekov o obnavljanju starih naprav je vse več. »Kdor razmišlja o kakršnikoli rekonstrukciji na teh starih napravah, ne pozna vseh dejstev,« pravi svetnik Danijel Krivec. »Spremembe so nujne, postaviti spet direktorja, ki bo delal tako, kot se je delalo doslej, nima smisla. Zadnji štirje direktorji niso skrbeli za ta hrib kot dobri gospodarji,« meni svetnik Adis Hrovat, svetnik Miha Sotlar pa je prepričan, da bi lahko do novega Kanina prišli s pomočjo države in javno-zasebnih partnerstev.

 

 

Priporočamo