Vse kaže, da bo nadaljevanko z nezakonito odloženimi gradbenimi odpadki v Stanežičah, ki so tja romali z občinskih gradbišč in gradbišč javnih podjetij Voka Snaga ter Energetika na Dunajski in Tržaški cesti, na koncu zaključila občinska inšpekcija, čeprav je eden od treh inšpekcijskih zavezancev – in to celo tisti, ki je odgovoren za večino odloženih gradbenih odpadkov – ljubljanska občina. Ta se je v inšpekcijskem postopku skupaj z Voka Snago in Energetiko znašla, ker je bila v vlogi investitorja v prenovo Dunajske in Tržaške ceste, kjer so se urejale predvsem nove kolesarske površine.
Kot smo razkrili v Dnevniku, je gradbene odpadke v Stanežiče vozil občinski izvajalec Prenova-Gradbenik, za kar naj na občini ne bi vedeli. Ko so ga na občini s tem soočili, naj bi se gradbinec zavezal, da bo poskrbel za njihov odvoz. Šlo je za ogromne količine: republiški inšpektorat je namreč v postopku kasneje ugotovil, da se je v Stanežičah odložilo skoraj 50.000 kubičnih metrov materiala, kar je več kot 2000 polnih tovornjakov.
Evidenčni listi milo rečeno pomanjkljivi
Gradbeni material – povečini gre za zemeljski izkop – bi morali zavezanci odstraniti do konca leta 2021, a tega niso storili, zato so jim na inšpektoratu marca lani naložili nov rok, ki se je iztekel sredi novembra. Na inšpektoratu so nam povedali, da je inšpektorica, ki vodi postopek, v drugi polovici novembra prejela dokumente in evidenčne liste, ki naj bi dokazovali, »da so vsi trije inšpekcijski zavezanci odstranili količino zemeljskega izkopa in gradbenih odpadkov, ki je bila ugotovljena z inšpekcijskim postopkom in za katero so jim bile izdane inšpekcijske odločbe«. Ko si je 6. decembra lani ogledala nezakonito odlagališče pod Celovško cesto v Stanežičah, pa je ugotovila, da se tam še vedno nahaja »nezakonito odložen zemeljski izkop«.
Glede na pojasnilo inšpektorata naj bi vsi trije zavezanci z evidenčnimi listi o predaji gradbenih odpadkov, prevozu in deponiranju dokazali, da so iz Stanežič odpeljali celotno količino odpadkov, ki so bili tam nezakonito odloženi. A iz evidenčnih listov, ki smo jih pridobili šele na podlagi zakona o dostopu do informacij javnega značaja, izhaja, da je bilo iz Stanežič odpeljanih kvečjemu 15.000 kubičnih metrov materiala. Dokumentacija o tem je namreč blago rečeno zmedena. Evidenčni listi o prevzemu, odvozu in deponiranju, ki so jih predložili na Energetiki, recimo kažejo, da je bilo v kamnolom Verd odpeljanih 912 kubičnih metrov zemljine, čeprav naj bi po inšpekcijski odločbi z njenih gradbišč v Stanežiče romalo 790 kubičnih metrov materiala, torej celo 122 kubičnih metrov manj, kot so jih na koncu odpeljali. Še bolj pa je zanimiv podatek, da v evidenčnih listih sploh ni navedeno, da bi material vozili iz Stanežič, temveč naj bi prevoznik Prenova-Gradbenik junija lani odpadke, nastale pri gradnji plinovoda na Tržaški cesti, prevzel v Kogejevi ulici na Viču, odpadke, nastale pri gradnji vročevoda v križišču Dunajske in Tolstojeve ulice, pa konec marca v okolici AMZS. Kako je mogoče, da ti evidenčni listi dokazujejo odvoz iz Stanežič, nam na inšpektoratu niso razložili.
Nenavadni so tudi evidenčni listi, ki naj bi dokazovali odvoz odpadkov Voka Snage, saj to podjetje sploh ni navedeno kot lastnik oziroma imetnik odpadka, temveč so ti pripisani Prenovi-Gradbeniku. Edina sled o Voka Snagi se nahaja v eni od opomb dokumenta. Ta razkriva, da so odpadki nastali na Tržaški cesti, da so bili začasno deponirani v Stanežičah in da jih je družba Temte od Prenove-Gradbenika prevzela 30. novembra lani, torej več kot dva tedna po preteku roka iz inšpekcijske odločbe, kar bi moralo imeti za posledico plačilo globe. Iz evidenčnega lista lahko razberemo, da so bili odpadki odloženi na Zaplani. Tja so po evidenčnih listih iz Stanežič vozili tudi gradbene odpadke ljubljanske občine, tudi ti pa so bili prevzeti po izteku roka iz inšpekcijske odločbe.
Pretehtale »izjave prisotnih«
Sprva je kazalo, da je razlika med navedeno količino odpadkov v evidenčnih listih in količino, ugotovljeno v inšpekcijski odločbi, razlog, zakaj je inšpektorica v Stanežičah odkrila, da se tam še vedno nahaja večja količina gradbenih odpadkov. A včeraj popoldne so nas klicali z inšpektorata, da je poslana dokumentacija, na katero smo čakali več kot dva tedna, nepopolna in da nam bodo poslali dodatne evidenčne liste. To se do zaključka redakcije ni zgodilo.
Tudi če bi z evidenčnimi listi dokazali, da so bili iz Stanežič odpeljani vsi nezakonito odloženi odpadki, še vedno ostaja nerešeno vprašanje, zakaj je potem tam še vedno več tisoč kubičnih metrov pretežno zemeljskega izkopa. Na inšpektoratu pravijo, da so po »izjavah prisotnih« zaključili, da naj bi bila to »lokacija gramozne jame, v katero so ljudje v preteklosti vozili izkopni material in gradbene odpadke«. Kdo so omenjeni »prisotni« in kako lahko imajo sploh njihove izjave kakršno koli težo v inšpekcijskem postopku, ni jasno, saj na odgovore inšpektorata prav tako še čakamo. Krajani Stanežič medtem zatrjujejo, da je nemogoče, da bi bili iz Stanežič odpeljani vsi gradbeni odpadki, saj je veliko nasutje še vedno tam.
Kljub temu so na inšpektoratu očitno že sklenili, da na podlagi »izjav prisotnih« inšpekcijski postopek v Stanežičah zaključijo. Pri tem se opirajo na zakon o varstvu okolja, ki določa, da v primeru, ko povzročitelj odvrženih ali puščenih odpadkov na zemljišču v lasti občine ni znan, njihovo odstranitev odredi občinska inšpekcija. Z odpadki v Stanežičah se bo torej v nadaljevanju ukvarjal ljubljanski inšpektorat.