Potem ko je višje sodišče pravnomočno potrdilo, da parcela med Plečnikovim stadionom in Koroško ulico pripada etažnim lastnikom Fondovih blokov, je družba Bežigrajski športni park po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića na vrhovno sodišče vložila vlogo za dovolitev revizije postopka. Kako se bo ta poskus izšel, Janković ne zna napovedati. A če bo vrhovno sodišče Bežigrajski športni park zavrnilo, bo to nedvomno pomenilo, da bo družba zaradi izgube zemljišča morala korenito spremeniti projekt, ki ga snuje za območje Plečnikovega stadiona. Bežigrajski športni park, katerega solastniki so družba Jožeta Pečečnika Elektronček, Mestna občina Ljubljana in Olimpijski komite Slovenije, je na tem zemljišču namreč nameraval zgraditi tri poslovne stavbe, pod njim pa del podzemnih parkirišč.
Glede na to, da bi Olimpijski komite Slovenije v eni od načrtovanih stavb ob Koroški ulici dobil poslovne prostore, nas je zanimalo, ali je sodba višjega sodišča kakor koli vplivala na njihovo odločitev o nadaljnjem sodelovanju pri tem projektu. Iz Olimpijskega komiteja Slovenije so odgovorili, da ostajajo eden od družbenikov v Bežigrajskem športnem parku. »Za zdaj nadaljnjih korakov oziroma odločitev še nismo sprejemali, bomo pa tudi v prihodnje sodelovali v pogovorih na temo omenjenega projekta z drugimi družbeniki,« so še pristavili. Na vprašanje, ali bi načeloma bili pripravljeni prodati svoj delež v skupni družbi, v komiteju niso odgovorili.
Članica Civilne pobude za ohranitev Plečnikovega stadiona v izvirni obliki Karmen Stariha je potrdila, da je iniciativa ministrstvo za naravne vire in prostor, ki odloča o izdaji gradbenega dovoljenja za projekt Bežigrajski športni park, že obvestila o pravnomočni sodbi višjega sodišča o lastništvu omenjene parcele. Na ministrstvu smo preverjali, ali postopek izdaje dovoljenja še poteka, vendar odgovorov še nismo prejeli.
Skrivnostni o sestankovanju s Pečečnikom
Janković je sredi aprila razkril tudi, da direktor družbe Bežigrajski športni park Jože Pečečnik sestankuje z ministrico za kulturo Asto Vrečko. Ljubljanski župan ni hotel povedati več: »Temo sicer poznam, ampak bodo oni povedali, o čem sestankujejo.« Sam se z Vrečkovo ni srečal že približno pol leta, je dejal župan.
Kako pogosto se sestajata in o čem konkretno se pogovarjata Vrečkova in Pečečnik, smo želeli preveriti tako na ministrstvu kot tudi pri Pečečniku. Ta na naša vprašanja ni odgovoril, na ministrstvu pa teh informacij niso niti potrdili niti zanikali. Pečečnik se je v preteklosti o prodaji stadiona državi pogovarjal s prejšnjim kulturnim ministrom Vaskom Simonitijem.
Z ministrstva so sporočili, da »vlada v dialogu z vsemi deležniki preučuje različne možnosti rešitve in vrste sodelovanj v skrbi za ohranitev in oživitev Plečnikovega stadiona. Pri tem je nujen konstruktiven dialog med mestom, zasebnim lastnikom in državo, saj bomo le tako prišli do najbolj optimalne rešitve, ki bo v korist ljudi, okolja in ohranjanja kulturne dediščine.« Na ministrstvu so prepričani, da se s sodelovanjem vseh vpletenih lahko najde rešitev za Plečnikov stadion, »da zaživi kot del javne parkovne, športnorekreacijske in kulturne infrastrukture«. Pojasnila ministrstva so del odgovora, ki ga je vlada minuli mesec pripravila zaradi poslanske pobude poslanca Jonasa Žnidaršiča (SD), naj država odkupi Plečnikov stadion za Bežigradom in ga preoblikuje v mestni park, ki bo dostopen javnosti.
Velja omeniti, da je nadzorni odbor Mestne občine Ljubljana v poročilu o opravljenem nadzoru za leto 2021 priporočil, naj občina čim prej prekine pogodbo o sodelovanju v družbi Bežigrajski športni park in naj »se vključi v širšo družbeno akcijo za ohranitev in obnovitev Plečnikovega stadiona za Bežigradom«. S poročilom nadzornega odbora, ki je bilo pripravljeno decembra lani, se lani izvoljeni ljubljanski mestni svet še ni seznanil. Nadzorni odbor je v zadnjem poročilu zapisal še, da je občini enako priporočilo dal že leta 2019, vendar ni bilo upoštevano, saj je občina konec leta 2021 družbeno pogodbo ponovno podaljšala, tokrat vse do leta 2027. V poročilu nadzornega odbora iz leta 2019 nismo našli izrecnega zapisa, naj občina prekine družbeno pogodbo. Je pa razvidno, da so nadzorniki pred morebitnim ponovnim podaljševanjem veljavnosti družbene pogodbe občini priporočili, naj skupaj z večinskim lastnikom, torej Pečečnikom, zagotovi »tak obseg vzdrževalnih del na kulturnem spomeniku Plečnikov stadion, ki bo preprečil njegov propad«.