Ljubljanski župan Zoran Janković je skupaj z občinsko cenitvijo vrednosti Plečnikovega stadiona ministrici za kulturo Asti Vrečko in poslovnežu Jožetu Pečečniku poslal spremni dopis, v katerem je navedel, »da je po mnenju strokovnjakov polovica stadiona že tako uničena, da ga ni več mogoče obnoviti. To pa pomeni, da je propadanje objekta iz leta v leto hitrejše.« Toda novelacija konservatorskega načrta, ki jo je pripravil restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), je pokazala ravno nasprotno, o čemer smo poročali že marca letos.
»Nekaj več kot polovica grajenih elementov kompleksa (53 odstotkov) je v dobro ohranjenem stanju. Pri teh so prisotne predvsem površinske poškodbe ali nečistoče, medtem ko konstrukcijske poškodbe niso zaznavne. Slabše ohranjenih elementov, pri katerih so v večjem obsegu prisotne površinske oziroma posamezne konstrukcijske poškodbe, je 37 odstotkov. Delež neohranjenih, uničenih oziroma manjkajočih elementov znaša 10 odstotkov,« je pokazala analiza strokovnjakov, potem ko so pregledali Plečnikov stadion. So pa strokovnjaki zavoda za varstvo kulturne dediščine izpostavili, da se »gmotno stanje spomenika zaradi dotrajanosti, načetosti materije ter pomanjkljivega vzdrževanja hitro slabša. Če bi želeli izvorno materijo ohraniti, bi bilo treba k sanaciji pristopiti čim prej (nemudoma) oziroma bi bilo treba poskrbeti vsaj za dodatno zaščito elementov (v obliki nadstreškov, dodatnega prekritja).«
Da naj bi bila praktično polovica stadiona v nepovratnem stanju, je prejšnji teden zanikala ministrica Asta Vrečko. Ob tem je opozorila, da je lastnik kulturne dediščine po zakonu dolžan vzdrževati objekt, da spomenik ne bi prišel v stanje, ko njegova prenova ne bi bila več mogoča. »Lastnik (stadiona, op. a.) trenutno ni država, a verjamem, da bi se stadion ob upoštevanju napotkov zavoda za varstvo kulturne dediščine dalo obnoviti tako, da bi bil primeren za šport in kulturo, kar je tudi njegovo poslanstvo,« je zaključila ministrica.
Naročili tri cenitve
Ali bo država kupila Plečnikov stadion in po kakšni ceni, še vedno ni jasno. Cenitev ministrstva je pokazala, da naj bi bil stadion vreden 11,7 milijona evrov, po Pečečnikovi oceni je njegova vrednost 18,6 milijona evrov, po občinski cenitvi pa naj bi bil vreden 18,1 milijona evra. »Treba je nadaljevati pogovore,« je različne cenitve komentirala ministrica, ki verjame, da »vsi vpleteni želijo, da se stadion reši, da se ga nameni kulturni in športni dejavnosti in da bo namenjen javni rabi«.
Župan je ministrstvo izzval z besedami, da če že toliko govorijo o zaščiti Plečnikovega stadiona, ima sedaj priliko kaj tudi storiti v tej smeri. Interes občine je, da »stadion deluje, da je namenjen športu in da se zaščiti Plečnikova kulturna dediščina«, je nedavno za 24ur zvečer povedal Janković. Župan upa, da bo občinska cenitev podlaga, da se vsi vpleteni ponovno sestanejo s premierjem Robertom Golobom in najdejo rešitev. Janković je omenil, da je bil Golob na sestanku oktobra letos naklonjen ideji, da se Plečnikov stadion ohrani.
Spomnimo, Gibanje Svoboda je v svojem volilnem programu za lanskoletne lokalne volitve zapisalo, da želijo »v sodelovanju z ministrstvom za kulturo poiskati trajno rešitev za bežigrajski stadion, ki že leta in leta propada. V vmesnem času se bomo zavzeli, da na prostoru stadiona zagotovimo Bežigrajčanom nujno potreben park, ki zagotavlja prijetno bivanjsko okolje.«