Podjetje Marumi Group, ki je začelo delovati lani poleti, že od samega začetka razburja bližnje prebivalce naselja Trata. Ti namreč poročajo o glasnem hrupu in nadležnem prahu, ki prihaja iz obrata za izdelavo lesnih peletov v industrijski coni Lik. Prebivalci, združeni v Civilno iniciativo za Trato, so inšpektoratu za okolje podali že več prijav, hkrati pa so se obrnili tudi na občino.
»Že od maja lani, odkar je podjetje zagnalo proizvodnjo, opozarjamo na nevzdržne razmere v naselju Trata. S krajšimi premori, ko podjetje ne obratuje, so razmere nespremenjene,« je pojasnila koordinatorka civilne iniciative Karmen Arko. Prebivalci ob tem opozarjajo na več težav. Tiste, ki imajo hiše v prvih vrstah ob industrijski coni, poleg uničenja življenjskih pogojev in padca bivanjskega standarda skrbi tudi vpliv onesnaženja na zdravje in dobro počutje. »Ne moremo prezračevati prostorov, ker hrup in prah vdirata v notranjost hiš. Ne moremo se zadrževati na vrtovih, terasah, balkonih. Zelenjava na vrtu je polna lesnega prahu, ki so ga polni tudi avtomobili,« opozarjajo prebivalci Trate.
Podjetje hrup povzroča
vse dni v letu
Da bi se razmere čim prej uredile, so se prebivalci obrnili na pristojni inšpektorat. Iz odločb inšpektorata, ki smo jih pridobili v uredništvu, je razvidno, da je inšpektor podjetje letos obiskal trikrat. S prvo odločbo februarja je podjetju naložil, da v 45 dneh izvede prve meritve hrupa v okolju, in na podlagi opravljenih meritev ugotovil, da podjetje hrup povzroča vse dni v tednu med 6. in 22. uro, ko poteka proizvodnja peletov.
Drugi del podjetja, kjer poteka proizvodnja električne energije, pa deluje 24 ur vse dni v tednu. Ob prvem obisku je inšpektor ugotovil, da je podjetje proizvodnjo začelo še pred začetkom izvajanja monitoringa hrupa, ki je za takšne obrate obvezen. Podjetje je nato izvedlo meritve hrupa v okolju in ugotovilo, da hrup presega mejne vrednosti v večernem in nočnem času, ne pa tudi podnevi.
Lastnika zagotavljata,
da bosta odločbe upoštevala
Po zadnjih odločbah mora podjetje hrup do konca julija zmanjšati na dovoljeno mejo in v 30 dneh naročiti nove meritve, ki bodo pokazale uspešnost izvedenih ukrepov. Maja je inšpektorat podjetju tudi naložil, da mora do 3. septembra izvesti zakonsko določene prve meritve izpustov, in sicer na treh izpustih odpadnih plinov iz ventilatorjev ob sušilnici materiala in izpustu iz ciklona na začetku proizvodne linije peletov. Iz slednjega naj bi v zrak prihajalo največ prahu, ki nastaja ob mletju hlodov za pelete.
Lastnika podjetja Marko Kos in Rupert Gole, nekdanji župan Šentruperta, na naša vprašanja o nameravanih ukrepih nista odgovorila, sta pa za STA pred nekaj tedni zagotovila, da bodo izvedli vse ukrepe, ki jim jih je naložil inšpektorat, v določenem roku. V civilni iniciativi o njunih navedbah dvomijo, prav tako pa so kritični tudi do dela inšpektorata. Za pomoč so se že obrnili na nekdanjega kočevskega župana Vladimirja Prebiliča, občinski svet, policijo, pristojno ministrstvo in varuha človekovih pravic.
Razočarani nad inšpektoratom
»Inšpektorat zagotovo ni opravil svoje vloge, saj poldrugo leto ni zmogel preprečiti nezaslišanega okoljskega nasilja ter zaščititi zdravja in življenjskih pogojev prebivalcev Trate,« ocenjuje Karmen Arko. Prepričana je, da je inšpektorat deloval neučinkovito in v korist podjetja Marumi. Od podjetja prebivalci, združeni v civilno iniciativo, zahtevajo, da v naselju vzpostavi prvotno stanje kot pred začetkom obratovanja. »Ne strinjamo se z ugotavljanjem, ali je hrup znotraj dovoljenih meja ali ne, saj nočemo hrupa v našem okolju. Enako velja za lesni prah,« so jasni prebivalci Trate. Nekateri med njimi že razmišljajo, da bi hiše, ki so od obrata oddaljene nekaj več kot sto metrov, prodali in se preselili drugam.
Eno izmed rešitev bi za prebivalce lahko prinesla zadnja odločba inšpektorata, ki podjetju odreja, da mora do 3. septembra izvesti zakonsko določene prve meritve izpustov, in sicer na treh izpustih odpadnih plinov. Ob prekomernih vrednostih bi inšpektorat podjetju lahko izrekel sankcije.