V začetku letošnjega leta se je občina Dobrova - Polhov Gradec pridružila skupni občinski upravi Enotnost občin s sedežem v Kočevju. Povezovanje med občinami je sicer pogosta praksa, saj se na tak način optimizirajo stroški in zmanjša podvajanje administrativnega dela. Omenjena občina je sicer že del skupne občinske uprave Mired, ki od leta 2005 združuje devet občin, od Vrhnike, kjer je sedež uprave, pa vse do Žirov. V okviru te združitve se zagotavlja storitev skupnega občinskega redarstva in inšpektorata, so sporočili iz Dobrove - Polhovega Gradca. Z januarjem pa se je občina pridružila še medobčinski povezavi, ki sicer združuje občine na drugem koncu Slovenije. Skupna občinska uprava Enotnost občin je bila ustanovljena leta 2023 na pobudo občino Kočevje. Poleg omenjenih so v skupni občinski upravi še občine Osilnica, Kostel in Dobrepolje.
Osilnica in Kostel sta s Kočevjem imela skupno upravo že prej, a so jo lani ukinili prav zaradi ustanovitve nove z razširjenim naborom nalog. Ter za namen širitve. Lani so se tako dogovarjali še z občinami Ribnica, Sodražica in Loški Potok, a se te na koncu niso odločile za pridružitev. Pri tem so na občini izpostavili, da je namen združevanja izboljšanje učinkovitosti na področju prenesenih pristojnosti in strokovnih znanj ter zmanjšanje stroškov. Zaradi prihrankov pri strošku plač in materialu naj bi tako predvsem manjše občine okrepile kadre na drugih področjih. Kot prednost so izpostavili tudi možnost pridobivanja sofinanciranja in vključevanja v skupne razvojne projekte. Dodatna prednost upravnega združevanja občin je tudi močnejše pogajalsko izhodišče pri strateških dogovarjanjih.
Prihranek in kvaliteta
Kočevje, kjer je sedež skupne občinske uprave, in pridruženo občino Dobrova - Polhov Gradec ločuje nekaj manj kot 80 kilometrov. Iz slednje so sporočili, da razdalja ni težava, saj zaradi digitalizacije ni potrebe po fizičnem stiku. Na vprašanje, zakaj so člani dveh skupnih občinskih uprav, pa so pojasnili, da med članicami prej omenjene SOU Mired s sedežem na Vrhniki ni bilo veliko interesa za širitev nabora skupnih nalog. Pri Miredu sta namreč skupna samo medobčinski inšpektorat in redarstvo, ni pa delitve preostalih nalog, ki bremenijo občine.
Zato so se odločili za pridružitev kočevski Enotnosti občin. »Res je, da ta skupna občinska uprava ne meji neposredno na ozemlje naše občine, vendar ima podobno vizijo kakovostnih javnih storitev in vitke uprave,« so sporočili iz občine in dodali, da so se za pridružitev odločili tudi na podlagi izračuna prihrankov zaradi delitve dela na področju visoko specializiranih nalog. So pa opozorili, da finančni prihranek ni najpomembnejši razlog za pridružitev. »Res je, da mehanizem sofinanciranja prinaša določene prednosti, a vseeno je največja prednost skupna baza zaposlenih, ki posedujejo zelo pomembna visoko specializirana znanja. Mnoge naloge v občini niso vsakodnevne narave, včasih gre za naloge, ki se opravljajo enkrat na leto, kot je na primer priprava proračuna. Zato je deljenje zaposlenega, ki tovrstno delo opravlja strokovno, tista izrazita prednost, ki jo imajo skupne občinske uprave. Seveda gre še za druge prednosti, kot so izmenjava izkušenj, pomoč ob nepredvidljivih situacijah ...« so sporočili iz občine Dobrova - Polhov Gradec. Kot specifičen primer so izpostavili pomoč pri popisu škode po poplavah, pri katerem jim je pomagala občina Kočevje.
Zelo širok nabor pristojnosti
Na kočevski občini so se pohvalili, da je Enotnost občin ena izmed redkih skupnih občinskih uprav v državi, ki ima tako širok nabor nalog, od občinskega inšpekcijskega nadzorstva in redarstva, pravne službe, odvetništva, notranje revizije, urejanja prostora, civilne zaščite, proračunskega računovodstva in urejanja prometa pa vse do informatike. Sedež skupne uprave je sicer v občini Kočevje, ki mora v svojem proračunu v celoti zagotoviti vsa sredstva za delovanje SOU. Ta občina je hkrati tudi delodajalec vsem zaposlenim v SOU. Financiranje je urejeno s posebnim dogovorom glede na število prebivalcev ter nabor nalog, ki jih za članice opravlja SOU. Občini Dobrova - Polhov Gradec in Dobrepolje imata denimo medobčinsko redarstvo urejeno s sosednjimi občinami, zato ne koristita redarstva SOU Enotnost občin. Kot smo lahko razbrali iz odgovora, je bila sprememba skupne občinske uprave zasnovana z namenom širitve pristojnosti in članic. So pa iz kočevske občine sporočili, da je bila širitev ideja zdaj že nekdanjega župana Vladimirja Prebiliča, ki je z nastopom funkcije evropskega poslanca prenehal biti župan. Jeseni bodo v Kočevju volitve nadomestnega župana, »kar lahko pomeni tudi drugačno politično vizijo in strateške odločitve. Zato je o širitvi trenutno še prenagljeno govoriti.«