Med občani Jesenic so znova zakrožile fotografije enega od tamkajšnjih otroških igrišč s smetmi, razmetanimi vsepovsod. Največ težav s smetmi imajo na igriščih Pika in Stara Sava. »Na obeh so večinoma igrala za manjše otroke, to pomeni, da na igrišče pridejo s starši. Zelo verjetno ti ne mečejo smeti, povzročitelj je očitno nekdo drug. Predpostavljamo, da so to predvsem starejši otroci, najstniki, ki otroška igrišča v večernih urah uporabljajo za svoje druženje, očitno so tudi povzročitelji vandalizma,« ugotavljajo na občini.

»Javno podjetje Jeko naj bi na tri dni izpraznilo smetnjake na igriščih in pobralo smeti, a na nekaterih igriščih njihovi delavci to počnejo skoraj vsak dan, saj bi bile razmere sicer še slabše,« nam je povedala direktorica občinske uprave Vera Djurić Drozdek.

Za varnost skrbi zunanji izvajalec

Kot nam je pojasnila, imajo za redne preglede in vzdrževanje otroških igrišč na občini sklenjeno pogodbo z zunanjim izvajalcem. Ta na deset dni izvede redni pregled vseh igrišč. »Pregledi se nanašajo predvsem na varnost igrišč oziroma tam postavljenih igral. Naloga omenjenega izvajalca načeloma ni odstranjevanje smeti z otroških igrišč, njegova osnovna naloga je zagotavljanje varnosti in vzdrževanje igral v smislu varnosti in odprave posledic vandalizma. Kljub temu pa ob vsakem ogledu z igrišč pobere tudi smeti,« je dejala.

Na področju rednih pregledov ter s tem povezane varnosti igrišč in vzdrževanja igral oziroma odprave posledic vandalizma so sicer v prejšnjem in tem letu razmere precej izboljšali. Vandalizem se občasno pojavlja na več otroških igriščih, ponekod ga je več, ponekod manj. V minulih letih je bilo temu najbolj izpostavljeno igrišče na Slovenskem Javorniku.

Lani je bilo vandalizma na tem igrišču nekoliko manj, najhuje pa je bilo na otroškem igrišču Stara Sava, kjer so dvakrat zaznali celo poskus zažiga plastičnih valjev večnamenskega igrala. Prvič so morali posredovati tudi gasilci. Odtrgane deščice na večnamenskem igralu pa opažajo tako rekoč vsak dan. Lani se je vandalizem v večjem obsegu pojavil tudi na igrišču na Hrušici in Pod gozdom. »V vaškem okolju na Planini pod Golico pa doslej teh težav nismo zaznali. Očitno je splošna kultura prebivalcev v odnosu do javnega dobrega na višji ravni,« je opisala Djurić-Drozdekova.

Kritike občanov

Zaradi vandalizma so na občini prek družbenih omrežjih že prejeli kritike občanov, in sicer da se morajo njihovi otroci igrati na poškodovanih igralih in da občina ne stori dovolj za popravilo igral. »Treba se je zavedati, da so njihovi otroci, le nekoliko starejši, prav tako odgovorni za poškodbe igral. V določenih primerih so nam povzročitelji vandalizma celo znani, a kljub več kazenskim ovadbam organi pregona ne morejo storiti nič. Povzročitelja morajo zalotiti pri dejanju, to pa je praktično nemogoče,« pravijo na občini, kjer so se letos z redarji dogovorili, da v popoldanskih in večernih urah pogosteje obiščejo igrišča. »Morda se bomo kakemu vandalizmu izognili, a z represijo problema verjetno ne bomo nikoli v celoti rešili,« dodajajo.

»Občinske strokovne službe, javno podjetje in zunanji pogodbeni partnerji se sicer trudimo, a so naše zmogljivosti omejene. To je le del naših nalog, in to manjši del. Vandalizem in smeti na igrišču so žal odraz splošnega stanja v družbi in dokler se raven vrednot v družbi ne bo dvignila, bo ta problem žal še naprej žgoč. Ne nazadnje bi se morali tudi občani zavedati, da lahko z odgovornim ravnanjem, vzgojo otrok, opozarjanjem in preprečevanjem vandalizma ter občasno tudi z odstranitvijo kake smeti na igrišču skupaj stanje precej izboljšamo,« je na naše vprašanje, kje vidijo rešitev, odgovorila direktorica.

Priporočamo