Ljubljanski mestni svetniki bodo na ponedeljkovi seji med drugim odločali o osnutku prodajne pogodbe za prostore v stavbi na Resljevi cesti 14. Omenjene prostore Mestna občina Ljubljana že dalj časa poskuša prodati, ker jih ne potrebuje za izvajanje nalog občinskega pomena. Toda kupca za okoli 1250 kvadratnih metrov površin ji doslej ni uspelo dobiti. Občina zato sedaj namerava znižati ceno prostorov, in sicer na 1,921 milijona evrov brez pripadajočih davkov. »S to nižjo ceno bomo ponovno preverili interes trga,« je pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković.

Občina je prostore v stavbi na Resljevi cesti od leta 2022 naprej prodajala po ceni 2,260 milijona evrov brez davka. Toda na šestih javnih dražbah, tako Janković, ni prejela niti ene ponudbe. Glavna ovira na poti prodaji je očitno dejstvo, da bi morebitni kupec s prostori dobil tudi najemnika, in sicer ljubljansko delovno in socialno sodišče. Občina je najemno pogodbo s sodiščem sklenila leta 2021, in sicer za dobo petih let.

»Dejstvo je, da smo ministrstvu (za pravosodje, op. a.) večkrat ponujali, da odkupi to stavbo,« je spomnil Janković. Omenil je še, da se je za nakup prostorov v stavbi na Resljevi 14 sicer zanimala neka druga državna ustanova, vendar ni želel razkriti katera. Dodal je zgolj, da je imela omenjena ustanova zanimiv program, ki bi bil zelo primeren za prostore v navedeni stavbi. Vendar je očitno tudi za tega potencialnega kupca najemna pogodba s sodiščem predstavlja oviro.

Ponovno načrtujejo sodno palačo

Na ministrstvu za pravosodje so zagotovili, da prostorov v stavbi na Resljevi 14 tudi kljub morebitno nižji ceni ne nameravajo kupiti. Že v preteklih letih se niso ogreli za občinske ponudbe za odkup prostorov v stavbi, ker je ministrstvo sprva načrtovalo, da bo med drugim tudi to sodišče slej ko prej preselilo v sodno palačo ob Dunajski cesti. Ti načrti so se lansko leto spremenili, saj so na ministrstvu, ko ga je še vodila Dominika Švarc Pipan, opustili gradnjo sodne palače in prostorsko stisko ljubljanskih sodišč sklenili reševati z nakupi stavb. Delovno in socialno sodišče so nato nameravali preseliti na Litijsko cesto, kjer je ministrstvo za pravosodje konec lanskega leta od poslovneža Sebastjana Vežnaverja za 7,7 milijona evrov kupilo dotrajano stavbo na naslovu Litijska 51. Zaradi objektivne odgovornosti pri spornem nakupu je letos februarja odstopila Švarc Pipan.

Njena naslednica Andreja Katič pa je kmalu po prevzemu vajeti na ministrstvu za pravosodje dejala, da so se v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba ponovno odločili za gradnjo nove sodne stavbe. »Predvideno je, da se bo prostorska problematika delovnega in socialnega sodišča reševala v okviru izgradnje nove sodne stavbe v Bežigrajskem dvoru, za kar se v prihodnjem letu načrtuje izdelava investicijske dokumentacije, ki bo vključevala tudi preizkus javno-zasebnega partnerstva,« so napovedali na ministrstvu za pravosodje. 

Priporočamo