V okviru projekta sta predvidena posek 205 dreves na območju med vzpenjačo na grad ter Mačjo stezo oziroma iztekom ulice Reber ter namestitev lovilnih ograj in mrež. Na Biotehniški fakulteti so ocenili, da je najboljši način za spravilo lesa odvoz s helikopterjem. Vodja občinskega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Maja Žitnik je v začetku oktobra ocenila, da bo helikoptersko spravilo lesa predstavljalo le manjši del predvidenih stroškov projekta, najdražja naj bi bila postavitev zaščitnih mrež.
Na razpis Zavarovanje objektov pod zahodnim pobočjem Ljubljanskega gradu, ki ga je objavila občina, se je prijavilo le eno podjetje, in sicer Tisa. Delo bi opravilo za natanko 1.879.344,10 evra z davkom vred.
»Če bo vse teklo po načrtih, bomo imeli pogajanja sredi novembra, naš cilj pa je, da bi z ureditvijo začeli še letos,« je prejšnji mesec dejala Žitnik.
»Cilji tega projekta so zagotoviti varnost stanovalcev in zaščito objektov na Mestnem in Starem trgu, zagotoviti varnost obiskovalcev gozda ter ohranjanje vitalnosti in stabilnosti gozdnega sestoja za zagotavljanje varovalnih in ekosistemskih vlog urbanega gozda,« je pojasnil podžupan Rok Žnidaršič, ki je bil vodja 13-članske interdisciplinarne komisije.
Žnidaršič je pojasnil, da so se tega projekta lotili na pobudo stanovalcev pod grajskim gričem, ki se zaradi padajočega kamenja in drugega materiala počutijo ogrožene. Župan Zoran Janković je omenil, da so letos poleti morali že interventno sanirati del pobočja, saj je kamenje zgrmelo v atrij stavbe na Mestnem trgu 9a.
Ker se približuje december, mesec, ko je ljubljanski grad še posebej množično obiskan, se bodo po napovedih ljubljanskega župana Jankovića prilagajali prireditvam. »Obveščali bomo, kateri dohodi oziroma ceste na grad bodo zaprte in delovišča ogradili,« je dodal župan.