Oktobra 1996 je bilo na čisto prvem velikem maratonu v prestolnici 673 udeležencev. Vse od takrat je število prijav skokovito naraščalo. Vmes je prišlo obdobje pandemije, vendar se ljubljanski maraton dobro pobira. Na letošnji ediciji se je v dveh dneh zbralo 21.172 udeležencev, kar je peta največja udeležba doslej in največja po pandemiji covida-19. Start vseh tekov je bil na ploščadi Ajdovščina pred Figovcem. Nedeljski tekaški podvigi so bili tisti, ki so zaradi veliko večjih razdalj prinesli kanček resnosti. Tekov na 10, 21 in 42 kilometrov se je udeležilo 13.044 tekačev iz rekordnih 86 držav. Največ je bilo domačinov, sledili so udeleženci iz Hrvaške, Srbije, Avstrije, Italije, Velike Britanije ter Bosne in Hercegovine. Najdaljšo preizkušnjo je z novim rekordom osvojila Kenijka Joyce Chepkemoi, med moškimi pa je 42-kilometrsko progo osvojil Etiopijec Tamire Getaneh Molla. Z osmim mestom je državni naslov osvojil Novomeščan Primož Kobe, ki mu je uspelo s časom 2:18:21 za sekundo popraviti rekord Romana Kejžarja iz leta 1998.

Primož Kobe- 20.10.2024 - 28. Ljubljanski maraton - 24 tisoč tekačev - največji športno-rekreativni dogodek v državi //FOTO: Jaka Gasar

Z osmim mestom je državni naslov osvojil Novomeščan Primož Kobe in s časom 2:18:21 popravil najboljši slovenski dosežek na maratonih v Ljubljani. Foto: Jaka Gasar

Konec tedna, ko na cestah ni bilo običajnega prometnega vrveža in hrupa, je središče mesta zajelo nenavadno, a prijetno zatišje. To je bila idealna zvočna kulisa za spodbudne navijače, ki so bili najbolj zaslužni za razpoloženje v zadnjih dveh dneh. Bodisi je bila to godba na postaji Stadion bodisi so ljudje spremljali, vpili in bodrili maratonce s plastičnih stolčkov na tako imenovanih navijaških točkah ali iz bližnjih kavarn, blizu Bavarskega dvora je gruča držala manjši plakat z napisom Zadnji plača.

- 19.10.2024 - Ljubljanski maraton - Lumpi tek, otroci, tekači//FOTO: Jaka Gasar

»Pomembno je, da postane praksa otrok, da so v življenju malo bolj aktivni. Ko doma vidijo, da smo bolj aktivni tudi sami, jih to bolj zanima. Hči je sama dala pobudo, da bi šla teč,« je povedal Alen, oče udeleženke otroškega teka. Foto: Jaka Gasar

Lumpi tek je v soboto na ljubljanske ulice privabil predšolske otroke. Foto: Jaka Gasar

Predšolski otroci so v soboto odprli 28. ljubljanski maraton. Foto: Jaka Gasar

Antonija, navijačica: »Zame so ti tekači heroji. Čudim se jim, kako lahko zdržijo. Sama nikoli nisem tekla, raje hodim. Ko sem zjutraj gledala maraton po televiziji, sem se kar zjokala, ko je bila himna in so startali. Občudujem jih.«

28. ljubljanskega maratona se je udeležilo 21.172 tekačev. Foto: Jaka Gasar

Kultura športnega gibanja

Najbolj sproščeni tekači so bili lumpiji, otroci od dveh do petih let, ki so v soboto odprli 28. ljubljanski maraton. Njim ni bilo zares mar, kdo bo pritekel prvi, saj je na cilju čisto vsakega čakala medalja. Sogovornika Alena smo ujeli tik po tistem, ko je njegova hči Zarja pritekla na cilj, s pisano lumpi medaljo okoli vratu. Alen je o maratonu in teku dejal: »Ko tečeš sam, se lahko malo zamisliš sam nad sabo, razčistiš kakšne stvari, najdeš mir. Na dogodku, kot je ta, pa sta energija in vzdušje tisto, kar te pritegne. Ta množica ljudi, ki teče z istim namenom.« Povedal je, da sta s hčerjo prišla zaradi tradicije. Sam je namreč že nekajkrat prej tekel na ljubljanskem maratonu, zdaj pa je hči dovolj stara, da postane še sama del te zgodbe. »Pomembno je, da postane praksa otrok, da so v življenju malo bolj aktivni. Ko doma vidijo, da smo bolj aktivni tudi sami, jih to bolj zanima. Hči je sama dala pobudo, da bi šla teč.« Sploh v dobi ekranov je pomembno krepiti telo s fizično aktivnostjo, je prepričan sogovornik. Dodal je še: »Dobro je kdaj odložiti telefon oziroma ekran. Tudi otroci potem opazijo, da se bolje počutijo, ko so športno aktivni, kot pa takrat, ko so pred televizorjem.«

Letos so še več pozornosti namenili organiziranim navijaškim točkam. Foto: Jaka Gasar

Oskrba za tekače na poti Foto: Jaka Gasar

Za tekače je maraton v različni meri ambiciozen, a vselej osebni projekt. Foto: Jaka Gasar

Obiskovalka Tjaša je svojo hči na Lumpi tek pripeljala tretje leto zapored, čisto tako, za malo športnega duha. »Smo športna družina. Maratonov sicer običajno ne tečemo, hodimo pa veliko v hribe, med drugim na Šmarno goro, in radi telovadimo. Kar se tiče ljubljanskega maratona, je ta super organiziran. Vse je dobro pripravljeno za otroke, saj poskrbijo tudi za druženje in pozitivno vzdušje, tu zraven gre pa šport z roko v roki,« je povedala Tjaša. O tem, kako se je hči pripravljala na maraton, je povedala: »Tek trenira v parku in doma. Maraton pa ji je všeč zlasti zato, ker hodi sem tudi njen najboljši prijatelj iz vrtca.«

Ana Sever, navijačica: »Vsako leto spremljam start, zdaj pa sem si rekla, da grem bodrit te, ki še prihajajo na cilj. Ti so čisto enakovredni tem, ki zmagujejo. Pomemben je ta duh, da vsak sodeluje po svojih zmožnostih.«

Z osmim mestom je državni naslov osvojil Novomeščan Primož Kobe, ki je tudi dosegel doslej najboljši slovenski rezultat na maratonih v Ljubljani. Foto: Jaka Gasar

Maratonski tek je naporen. Foto: Jaka Gasar

NLB 28. ljubljanski maraton Foto: Jaka Gasar

V zadnjih izdihljajih

Zadnja navijaška točka pred ciljem, ki je bil na Kongresnem trgu, je bila pri Bežigradu na Dunajski cesti. Na avtobusni postaji Mercator je bilo od 10. ure dalje vselej nekaj ljudi, ki so glasno navijali vsakič, ko je kdo pritekel mimo. »Takšna spodbuda je za tekače pomembna predvsem zato, da jim na koncu, ko imajo pred seboj še zadnje kilometre, damo še tisto zadnjo energijo, da pritečejo do cilja,« je dejal predsednik četrtne skupnosti Bežigrad Stanko Furlan. Navijačica Maruša si je prišla maraton v zadnji konici na Dunajski cesti pogledat skupaj z družino: »Zdi se mi, da so tekači tu že čisto utrujeni in na koncu z močmi, zato jih je treba malo dvigniti do cilja. Živimo tu čisto blizu in pridemo vsako leto pogledat, malo zaradi hčere, malo zaradi vzdušja.«

Navijači so pomembni za maratonsko vzdušje. Foto: Jaka Gasar

Na navijaški točki Bežigrad, ki so jo v okviru ljubljanskega maratona postavili drugo leto zapored, je bila med navijači gospa Antonija. Pojasnila je: »Zame so ti tekači heroji. Čudim se jim, kako lahko zdržijo. Sama nikoli nisem tekla, raje hodim. Ko sem zjutraj gledala maraton po televiziji, sem se kar zjokala, ko je bila himna in so startali. Občudujem jih.« Ana Sever ima navijaško točko praktično pred svojim stanovanjskim pragom. Takšne prireditve ima zelo rada ravno zaradi vzdušja, ki ljudi poveže. »Vse to me nekako vzdigne. Takšni dogodki so pomembni, ker je pomembno zdravje. Vsako leto spremljam start, zdaj pa sem si rekla, da grem bodrit te, ki še prihajajo na cilj. Ti so čisto enakovredni tem, ki zmagujejo. Pomemben je ta duh, da vsak sodeluje po svojih zmožnostih.«

Slavila Kenijka in Etiopijec

Kenijka Joyce Chepkemoi Tele je na 28. ljubljanskem maratonu z rekordom proge 2:20:17 zmagala na 42 kilometrov. Med moškimi je slavil Etiopijec Tamire Getaneh Molla (2:06:29). Z osmim mestom je državni naslov osvojil Novomeščan Primož Kobe in s časom 2:18:21 popravil najboljši slovenski dosežek na maratonih v slovenski prestolnici. Kobe je za sekundo popravil dosežek, ki ga je na največjem športnorekreacijskem dogodku v državi postavil Roman Kejžar leta 1998 (2:18:22). Med maratonkami je slovenski naslov s skupno šestim mestom osvojila Anja Fink Malenšek (2:39:10).

Maratonci so nastopili ob 9. uri, uro pred tem so začeli tek na 10 kilometrov. Vid Botolin in Klara Lukan sta z rekordom proge zmagala. Lukanova je za četrti uspeh na tej razdalji tekla 31:49 in izboljšala rekord iz leta 2021, ko je tekla 32:32. Botolin je ubranil lansko zmago in s časom 29:54 poskrbel za prvi tek pod pol ure. x sta