V preteklih dneh, ko so se v Vodnikovi domačiji intenzivno pripravljali na odprtje obnovljenih prostorov in obenem decembrskega sejma ilustracij, se je po pripovedovanju ekipe hiše literature pri njih na dvorišču ustavil marsikateri Šiškar oziroma Šiškarica. Bili so navdušeni, da se je Vodnikova domačija vrnila v svoj domicil, in izredno so jih zanimali obnovljeni prostori; kaj vse je drugače in ali je obenem še vse po starem, da je na domačijo poleg na dogodke mogoče priti tudi popolnoma spontano, se tam ustaviti, prebirati knjigo ali si ogledovati ilustracije.
Kot pravijo v Vodnikovi domačiji, je pri njih še vedno tako, saj poslanstvo literarne hiše s svojimi programskimi usmeritvami in stebri, med katerimi so nedeljski program za otroke Nedelce, festival angažiranega pisanja za mlade Itn., glasna branja za starejše in drugo, ostaja, obenem pa so nekatere vsebine nadgradili in razvili nove.
»Ključna prostorska novost, ki jo je Vodnikova domačija pridobila z obnovo, je pritlično prizorišče z notranje-zunanjim odrom, kjer bosta poleg odra kmalu zaživela tudi knjigarna in bar Pri kamniti mizi. Vodnikovo domačijo odpiramo postopoma, knjigarno odpiramo spomladi, medtem ko smo novi prireditveni prostor odprli včeraj z 10. decembrskim sejmom ilustracij,« pojasnjuje Tina Popovič, direktorica zavoda Divja misel, ki je na nedavnem programskem razpisu Mestne občine Ljubljana ponovno dobil v upravljanje Vodnikovo domačijo za naslednjih pet let.
Sejem ilustracij, ki letos že jubilejno na enem mestu predstavlja dela, vse od uveljavljenih do mladih avtorjev, ki se na sejmu predstavljajo prvič, bo tako v domačiji kot na spletu odprt do 24. decembra. Po zaključku sejma pa bo imel Center ilustracij z galerijo, prodajnim kotom in majhno knjižnico svoje domovanje v pritličnih prostorih domačije, kjer bodo po novem tudi razgrinjali ustvarjalne procese avtorjev in enkrat na leto predstavili izbrano tujo organizacijo, ki prispeva k uveljavljanju ilustracije.
Od dveh novih festivalov do knjigarne
Ob celoviti obnovi Vodnikove domačije, ki je prinesla nekaj programskih novosti, so v hiši literature za novo prizorišče z notranjim-zunanjim odrom zasnovali tudi dva nova festivala. »Pred poletjem, ko se nas veliko začasno preseli na Jadran, bomo začeli novi festival Jadranski val,« razloži Tina Popovič. Za prvo edicijo načrtujejo razpravo o jadranski magistrali, konzerviranju rib na Jadranu, pogovore z avtorji, malo šolo morja za otroke, delavnico znanstvene ilustracije in koncert za ta namen sestavljenega All stars terasa benda. Skupaj s Kinodvorom pa bodo prvič v Šiško pripeljali tudi kino na prostem, in sicer z restavrirano različico filma Poletje v školjki.
Drugi novi festival bo potekal konec leta. Posvečen bo žanrski literaturi – kriminalkam. »Gre za žanr, ki je pri nas v razcvetu, a še vedno velja za manjvrednega in prav to bo nagovoril festival, ki ga pripravljamo skupaj z nastajajočim zavodom Za dobro branje, Inštitutom za kriminologijo in Slovensko kinoteko,« še izpostavlja sogovornica. Prva izvedba festivala bo posvečena slovenskim avtorjem kriminalk, obenem pa si organizatorji želijo ustanoviti nagrado za najboljšo slovensko kriminalko zadnjih let.
Knjigarna, ki jo v prostoru Pri kamniti mizi odpirajo spomladi, bo poleg novosti in nagrajenih del ponujala izbor književnosti z manj prisotnih geografskih območij. Na knjižnih policah in odru bodo predstavljali južnoslovansko, latinskoameriško, azijsko in afriško literaturo, poleg tega pa tudi prodajali knjige s področja humanistike ter prevode slovenskih avtorjev v angleščino.
Ker pa se v Vodnikovi domačiji zavedajo, da je ključna tudi podpora ustvarjalcev, brez katerih ne bi bilo ne knjig ne literarnih prostorov, so zasnovali sobo za pisanje in risanje, kjer so v souporabo skupaj s simbolično štipendijo na voljo štiri mize. Tri so namenjene piscem in ena ilustratorjem, poziv za trimesečno brezplačno uporabo ustvarjalnih mest je odprt do 20. decembra.