Direktorici javnega zavoda Zdravstveni dom (ZD) Ljubljana Antoniji Poplas Susič v začetku aprila prihodnje leto poteče mandat na čelu zdravstvenega doma. Svet zavoda je že objavil razpis za zapolnitev mesta direktorja, izbrani kandidat bo štiriletni mandat nastopil 10. aprila 2025 in ga zaključil 9. aprila 2029, je razvidno iz razpisa.
Poleg splošnih pogojev za zaposlitev in ustrezne izobrazbe morajo kandidati, ki se bodo potegovali za delovno mesto direktorja ZD Ljubljana, imeti najmanj pet let delovnih izkušenj, od tega tri leta na vodstvenih delovnih mestih. Prav tako morajo prošnji za zaposlitev priložiti predlog vizije razvoja ljubljanskega zdravstvenega doma.
Svet zavoda je hkrati objavil tudi razpis za imenovanje novega strokovnega direktorja v ZD Ljubljana. Poleg ustrezne izobrazbe in splošnih pogojev morajo imeti kandidati za strokovnega direktorja najmanj pet let delovnih izkušenj, poleg tega pa morajo prijavi priložiti program strokovnega dela. Tudi za to delovno mesto bo svet zavoda podelil štiriletni mandat. Delo strokovne direktorice v ZD Ljubljana trenutno opravlja Tea Stegne Ignjatovič, je razvidno s spletne strani javnega zavoda.
1. Kako poteka izbor direktorja?
Med prijavljenimi kandidati za mesto direktorja bo svet ZD Ljubljana izbral najboljšega in ga poslal v potrditev v mestni svet Mestne občine Ljubljana, ki je ustanoviteljica zdravstvenega doma. Ali bo izbrani kandidat dobil zeleno luč ustanoviteljice, bo odvisno predvsem od Liste Zorana Jankovića in Gibanja Svoboda, ki imata večino v mestnem svetu. Iz razpisa je razvidno, da bodo prijavljeni kandidati o izboru oziroma zavrnitvi obveščeni v roku 30 dni od objave razpisa.
2. Kdo sestavlja svet zavoda ZD Ljubljana?
Ker svet zavoda s soglasjem mestnega sveta imenuje direktorja, velja pogledati, kdo sestavlja devetčlanski svet zavoda. V svetu sedijo Drago Perkič, ki ga je tja imenoval Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Peter Golmajer, Tea Kosmač in Sven Tencer so predstavniki zaposlenih, mestni svet pa je v svet zavoda imenoval pet članov, in sicer Nado Verbič, Dunjo Labović Begović, Matjaža Špata, Stanislavo Marijo Ferenčak Marin in Marijo Dunjo Piškur Kosmač. Slednja je tudi predsednica sveta zavoda. Velja omeniti, Verbič, Ferenčak Marin in Piškur Kosmač so mestne svetnice z Liste Zorana Jankovića, Labović Begović pa je mestna svetnica iz Gibanja Svoboda.
3. Kaj je največji problem ZD Ljubljana?
Ljubljanski zdravstveni dom ima že več let problem s pomanjkanjem osebnih zdravnikov. Zaradi pomanjkanja in odhodov osebnih zdravnikov so se razmere konec leta 2022 in v začetku leta 2023 zaostrile. Takratno obdobje je zaznamovala dolga vrsta čakajočih pacientov, ki so si želeli izbrati eno od dveh novih osebnih zdravnic v enoti Bežigrad. Takrat smo poročali, da je samo v Ljubljani nekaj deset tisoč pacientov brez osebnega zdravnika. Z očitkom, da se novo vodstvo zdravstvenega doma z direktorico Poplas Susič na čelu ni ustrezno odzvalo na pomanjkanje oziroma odhode osebnih zdravnikov, so se začeli pozivi, naj direktorica odstopi oziroma naj jo svet zavoda razreši. Do direktorice je bil v času svojega mandata na ministrstvu za zdravje kritičen tudi nekdanji minister Danijel Bešič Loredan. Vendar je ljubljanski župan Zoran Janković direktorici odločno stopil v bran in novembra 2022 zagotovil: »Imamo odlično direktorico, ki je bila evropska zdravnica leta in ve, kako se stvarem streže.« V odgovoru za zahtevo 16 opozicijskih mestnih svetnikov za sklic izredne seje mestnega sveta o razmerah v zdravstvu v Ljubljani, je Janković v začetku leta 2023 zavrnil poziv k zamenjavi direktorice in dejal, da njen odhod ne bi rešil problematike pomanjkanja zdravnikov v ljubljanskem zdravstvenem domu. Nedavno smo poročali, da tudi starši novorojenčkov, predšolskih otrok in šolarjev vse težje najdejo proste pediatre v prestolnici. Konec letošnjega junija pa so v zdravstvenem domu potrdili, da bi potrebovali še nove logopede in okrepitve na področju ortodontije.
4. Kako vabijo zdravnike?
Da bi lažje pridobili medicinsko osebje za potrebe zdravstvenega doma, je Mestna občina Ljubljana že drugo leto zapored razpisala po enajst kadrovskih štipendij. Prejemniki štipendij bodo morali po zaključku študija v ZD Ljubljana oddelati najmanj toliko let, kot so prejemali kadrovsko štipendijo občine. Ta je zdravnike začela vabiti tudi z neprofitnimi stanovanji. Zdravnik iz Slovenije ali tujine, ki sprejme službo v ZD Ljubljana, lahko dobi v najem stanovanje Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana in zanj plačuje neprofitno najemnino. Do stanovanja so upravičeni, dokler delajo v ZD Ljubljana.
5. Kakšen kader trenutno iščejo v ZD Ljubljana?
Na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana je trenutno objavljenih 90 prostih delovnih mest, rok za prijavo na nekatera pa se je že zaključil. Med drugim iščejo višje zdravnike specialiste, zdravnike specialiste, zdravnike brez specializacije, fizioterapevte, diplomirane medicinske sestre in srednje medicinske sestre, kliničnega psihologa, zobozdravnika, radiološke inženirje, inženirje laboratorijske biomedicine, laboratorijske tehnike, telefonista, ekonomskega referenta in poslovnega sekretarja.