V pozivu organizatorji k sodelovanju vabijo mlade fotografe, ki bi radi pridobili izkušnje s fotografiranjem dogodkov. Njihovo delo na dogodku naj bi bilo prostovoljno, medtem ko so drugi, ki bodo delali na Škisovi tržnici, plačani. Ob tem se je številnim uveljavljenim fotografom pojavilo vprašanje, ali gre res za dobro priložnost za učenje ali le za izkoriščanje mladih neizkušenih fotografov.
Na zapis se je odzval tudi uveljavljeni slovenski fotograf Jure Makovec. Kot je zapisal, je izkoriščanja fotografov v zadnjem obdobju res preveč. »Borim se z mlini na veter, saj bo prišel nekdo, ki bo rekel, da si bo mlada fotografinja ali mlad fotograf s tem znal nabrati izkušnje. To drži, ampak ali so organizatorji prostovoljci? Glasbene skupine nastopajo prostovoljno in za to dobijo reference? Varnost? Gostinci delajo prostovoljno in za to, da bodo pridobili izkušnje?« je zapisal Makovec. Dodal je, da bo fotograf delal zastonj, organizatorji pa si bodo lahko s tem prostovoljnim delom dodatno delali reklamo za prihodnje dogodke in tako verjetno višali zaslužek.
Nekatere fotografe bodo plačali
»Vsi smo bili na neki točki popolni začetniki. In na tej točki sem si še najbolj želel mentorstva in konstruktivne kritike,« je povedal Makovec. Predlagal je, da bi organizatorji pripravili delavnice, na katerih bi si mladi fotografi lahko pridobili izkušnje ob mentorju. Kot je dodal, Škisova tržnica ob tolikšnem zaslužku ne bi smela imeti težav s sredstvi in bi nekaj denarja lahko namenila tudi mladim in neizkušenim fotografom.
Podobno je mnenje fotografinje Katje Goljat. »Prostovoljno nisem delala nikoli, a opažam, da je zadnje čase to čedalje pogostejše. Ljudje tudi vse manj spoštujejo fotografijo, saj so prepričani, da jo lahko vsak sam naredi s telefonom,« je povedala. Takšnih projektov ne podpira, saj je prepričana, da bi moral biti vsak fotograf plačan za svoje delo. Opisane razmere pa bi po njenem mnenju lahko preprečili fotografi, ki bi se temu uprli in zahtevali primerno plačilo.
V ekipi zveze Škis in Škisove tržnice so odgovorili, da se zavedajo pomena spoštljivega odnosa do vseh ustvarjalcev, zato obžalujejo, da se je pri razpisu za mlade fotografe pojavila napačna interpretacija. »Naš namen ni razvrednotiti dela fotografov, temveč jim ponuditi priložnost za pridobivanje prvih izkušenj in referenc,« so zapisali. Poudarili so še, da bodo na dogodku imeli uradne fotografe, ki bodo za delo ustrezno plačani.
Mladi dobijo prepoznavnost
Podoben model sodelovanja so uvedli že v minulih letih in pri tem so, kot so zapisali, zaznali zelo dober odziv. »Sodelovanje temelji na obojestranskem dogovoru: mladi fotografi del dopoldneva fotografirajo, zvečer pa uživajo na dogodku kot drugi obiskovalci. Tistim, ki želijo, omogočimo tudi fotografiranje večernega programa,« so zapisali.
Enako kot mlade fotografe naj bi izbirali tudi mlade glasbenike. »Na podoben način že vrsto let podpiramo tudi mlade glasbene talente. Pred Škisovo tržnico organiziramo natečaj Škisolov, prek katerega izberemo dva mlada benda in dva mlada didžeja, ki nato nastopijo na glavnem ter elektro odru Škisove tržnice, skupaj z uveljavljenimi imeni slovenske glasbene scene, kot so Magnifico, Mrfy in drugi, ter si tako ustvarjajo pomembne reference in širijo svojo prepoznavnost,« so pojasnili.
Na naša vprašanja, koliko denarja bodo letos odšteli za glasbene izvajalce, niso odgovorili. »Prizadevamo si za racionalno razporeditev sredstev, ki so namenjena zagotavljanju raznolikega in kakovostnega programa. Stroški za nastopajoče izvajalce so prilagojeni finančnim zmožnostim dogodka in upoštevajo neprofitno naravo organizacije,« je pojasnil Jakob Pirš, predsednik zveze Škis. Letos bodo poleg Magnifica in skupine Mrfy nastopili še Alostari, Jet Black Diamonds in Rotormotor.