Na današnji izredni seji ljubljanskega mestnega sveta so svetniki podprli prodajo 5366 kvadratnih metrov prostorov v Baragovem semenišču ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Gre za prostore študentskega doma Akademski kolegij, ki jih je Mestna občina Ljubljana že dalj časa državi ponujala v nakup. Država bo za nakup omenjenih nepremičnin ljubljanski občini odštela 3,7 milijona evrov. Župan Zoran Janković je pojasnil, da so morali sklicati izredno sejo, ker želijo posel skleniti še pred koncem leta.
Kupoprodajne pogodbe med občino in državo danes v mestnem svetu ni podprla le četverica svetnikov iz svetniškega kluba SDS. Svetnica Ksenija Sever (SDS) je pripomnila, da so gradivu manjkali cenitveno poročilo in še nekateri drugi podatki. Janković ji je odgovoril, da je država naročila svoje cenitveno poročilo, občina pa svoje in da si ga lahko kadar koli pride ogledat.
Severjeva in njena strankarska kolegica Darinka Kovačič sta komentirali, da se jima pogodbena cena zdi prenizka. Izračunali sta, da bo država za kvadratni meter plačala 689 evrov. Kovačičeva je izrazila skrb, da bo torej mestni proračun prikrajšan ob tolikšni kupnini. Janković je svetnicama iz SDS zabrusil, da bi občina skladno z zakonodajo državi lahko tudi brezplačno predala omenjene nepremičnine.
To je eden redkih primerov, da sta vlada in občina Ljubljana našli skupni javni interes in da je ta javni interes prevladal nad finančnim, je debato o višini kupnine komentirala svetnica Levice Urška Honzak. »Ni treba, da občina zasluži na račun države. To je vse javni denar,« je opozorila Honzakova. Svetnica je bila vesela, da se bo zadeva uredila v korist študentov, saj bi se v nasprotnem primeru kriza na področju študentskih nastanitev v prestolnici še poglobila.
Več let v negotovosti zaradi sklepanja enoletnih pogodb
Usoda tega študentskega doma je bila že več let negotova. Po zaključku denacionalizacijskega postopka leta 2018, s katerim je ljubljanska občina postala zemljiškoknjižna lastnica Baragovega semenišča, je Magistrat začel javnemu zavodu Študentski dom Ljubljana zaračunavati najemnino za prostore Akademskega kolegija. Mesečna najemnina je sprva znašala 18.200 evrov, pred začetkom letošnjega študijskega leta pa je občina najemnino dvignila na 32.000 evrov.
Ker je občina najemno pogodbo sklepala le za po eno leto, so bili študenti, ki so bivali v Akademskem kolegiju, vsako leto v skrbeh, koliko časa bodo še lahko stanovali v omenjenem domu. Situacija se je še dodatno zaostrila z napovedjo župana Jankovića, kaj bo občina s prostori študentskega doma storila, če jih država ne bi kupila. In sicer je občina nameravala namesto Akademskega kolegija urediti kompleks zaključenih stanovanjskih enot, namenjenih mlademu perspektivnemu akademskemu kadru. Morebitna izguba več kot 200 postelj bi bila za Študentski dom Ljubljana velik udarec, saj mu že tako primanjkuje študentskih nastanitev.
Občina si želi sočasne obnove
Leta 2021 smo sicer poročali, da ministrstva ni zanimal nakup prostorov Akademskega kolegija. Takrat so pojasnili, da »stavba ni zasnovana v skladu s sodobnimi smernicami študentskega bivanja, poleg tega pa je kulturni spomenik, zato bi bila prenova zahtevna in draga«. Teh pomislekov na ministrstvu očitno nimajo več. Občina ima v načrtih celovito prenovo Baragovega semenišča in tudi gradnjo prizidka, s katerim bo zaključila krožno strukturo stavbe. Janković je izpostavil, da so v pogodbo z ministrstvom vključili določilo, da bi država Akademski kolegij prenavljala v istem terminu kot občina, a pod pogojem, da bo za ta projekt imela zagotovljena proračunska sredstva. Prihodnje leto naj bi ministrstvo izvedlo investicijsko-vzdrževalna dela na sistemu ogrevanja, saj naj bi bila nujna zamenjava toplotne postaje in radiatorjev v študentskem domu.