»Ko smo začeli razmišljati o temi letošnjega festivala, je bilo jasno, da mora biti to rasizem. Po oktobrskih dogodkih pa se je izkazalo, da se je treba osredotočiti na rasizem, ki je trenutno največji problem. Zato smo se osredotočili na antipalestinski rasizem in dekolonialni odpor. V festivalskih razpravah odpiramo prostor zlasti za žrtve in hkrati za različne glasove, ki ta vprašanja skozi teorijo ali svojo izkušnjo osvetljujejo,« je o temi letošnjega 8. festivala elektronske glasbe, kritične misli in aktivizma Grounded, ki se ukvarja z aktualnimi družbenimi vprašanji, povedala ena od njegovih snovalk Barbara Rajgelj. Pri čemer so organizatorji o temi letošnjega festivala zapisali tudi naslednje: »Genocid izraelske države nad palestinskim prebivalstvom na eni strani ter antisemitizem na drugi strani sta le redko umeščena v kontekst evropskega rasizma, ki je vključeval imperializem, kolonializem in suženjstvo.«

Diskurzivni del festivala Grounded, ki bo potekal od četrtka, 22. avgusta, do sobote, 24. avgusta, se bo začel ob 18. uri v Narodnem muzeju Slovenije na Muzejski ploščadi na Metelkovi, kjer se bo novinarka Kristina Božič z bivšim predsednikom Republike Slovenije dr. Danilom Türkom pogovarjala o genocidu in mednarodnem političnem sistemu. Sledila bo okrogla miza z naslovom Palestina in rasizem kolonializma danes, ki jo bo prav tako vodila Kristina Božič, na njej pa bodo razpravljali Wafaa Alburai, dr. Marina Gržinić, dr. Primož Šterbenc in Gregor Ulen. V začetnih razpravah bodo, kot je povedala Kristina Božič, postavili okvir za »razumevanje tega, kar se trenutno dogaja in zakaj se nas vseh tiče, pa naj smo delavci v trgovini, v pristanišču, zdravniki, učitelji, študenti ali javni uslužbenci, saj je sistem, ki temelji na razpihovanju rasizma, antisemitskega, antimuslimanskega in antimigrantskega sovraštva, sistem, ki se mu moramo vsi zoperstaviti.«

Resnica in laž v politiki, Barbara Rajgelj in Spomenka Hribar, Grounded 2020, f Nejc Trampuž

Tudi na 8. festivalu Grounded, ki bo letos med 22. in 24. avgustom potekal na temo rasizma, se bodo zvrstili različna predavanja in pogovori ter glasbeni dogodki. Foto:  Nejc Trampuž

V petek, 23. avgusta, se bo pogovorni program festivala nadaljeval v Pritličju s spletnim predavanjem o pristranskosti globalnih medijev in pomenu za Palestino ob njenih prizadevanjih za osvoboditev palestinske novinarke in piske Abir Kopty, ki živi v Berlinu. Sledil bo pogovor z jordansko politologinjo in kvirovsko feministko Samar Zughool »o rožnatem kapitalizmu, ki na videz prinaša pravice, po vsebini pa zatiranja«. Sledil bo pogovor raziskovalke Ive Ramuš Cvetkovič z izraelsko Judinjo Udi-Raz in Palestincem Salahom Saidom o tem, kakšen pomen imata antisemitizem in islamofobija pri vlogi Nemčije pri izvajanju genocida v Gazi. Festivalski dan se bo popoldne nadaljeval na vrtu Gale Hale na Metelkovi, kjer bo potekala okrogla miza z naslovom Študentske okupacije za svobodno Palestino in mladi kot avantgarda, na njej pa bodo sodelovali predstavniki študentskih gibanj iz Vidma, Trsta, Beograda, Zagreba in Ljubljane. Kot je dejal predstavnik mladinske organizacije Liste demokratičnega študentstva Maj: »V petek bomo sicer govorili o Palestini, a šli bomo mnogo širše, verjamemo, da je to, kar se dogaja v Palestini, le zadnja manifestacija vsega, kar je danes narobe s sistemom.«

Del festivala, ki sta ga med drugim podprla Mirovni inštitut ter oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo ljubljanske Filozofske fakultete, je tudi srečanje propalestinskih iniciativ z Balkana, ki se ga bodo udeležili predstavniki iz držav nekdanje Jugoslavije in Albanije. Kot je ob tem poudarila Barbara Vodopivec iz Gibanja za pravice Palestine, je to, da letošnji festival Grounded v središče postavlja rasizem v kontekstu Palestine, zelo pomembno, saj »opažamo, da je medijskega in še posebej kritičnega poročanja o dogajanju v Gazi in na Zahodnem bregu vse manj«. Ob napovedanem srečanju propalestinskih iniciativ z Balkana je Barbara Rajgelj še poudarila pomembnost tega, »da na Balkanu prepoznamo, da imamo o miru, posledicah vojne, rasizmu, zlasti pa o sobivanju v različnosti bistveno več povedati zahodu kot pa zahod nam.« 

Glasbeni del festivala

V glasbenem delu bo festival Grounded, ki ga je revija Rolling Stone Italija uvrstila med 15 najboljših poletnih glasbenih festivalov, ponudil nastope več domačih in tujih akterk in akterjev klubske glasbe. Med nastopajočimi bodo med drugim Akiko Haruna iz Velike Britanije, južnosudansko-ugandska didžejka in producentka Turkana, didžejka Rama iz Egipta ter Luka Prinčič & The Feminalz s predstavitvijo novega albuma. Glasbeni dogodki bodo potekali v štirih klubih na Metelkovi, je povedala ena od vodij glasbenega dela Nina Hudej.

Priporočamo